Ijesztő összefüggést találtak a tudósok az alvási idő és a vakság kialakulása között

A túl sok vagy túl kevés alvás, a horkolás, az álmatlanság és a nappali álmosság mind-mind növelhetik a zöld hályog kialakulásának esélyét.

GettyImages-1287679958
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A túl sok vagy túl kevés alvás, a horkolás, az álmatlanság és a nappali álmosság mind-mind növelhetik a zöld hályog kialakulásának esélyét, írja a The Guardian egy több mint egy évtizedet felölelő kutatás alapján.

A zöld hályog egy emberek millióit érintő szembetegség, amely a látóideg rostjainak fokozatos pusztulását okozza, és vaksághoz vezethet. 

Összefüggés lehet az alvászavarok és a zöld hályog kialakulása között

A rossz alvás kihathat az emberek ítélőképességére, hangulatára, memóriájára és tanulási képességeire, illetve megnövelheti a súlyos balesetek esélyét is, írja a The Guardian.

A kutatók most a rossz alvás hosszú távú következményeit vizsgálták egy 400 ezer embert érintő, kiterjedt kutatásban, amelyből kiderült, hogy összefüggés lehet az alvási szokások és a zöld hályog kialakulása között.

A BMJ Open orvosi folyóiratban publikált kutatás arra enged következtetni, hogy az egészségtelenül alvó embereknek több esélye van a zöld hályog (glaukóma) kialakulására. A zöld hályog akár vaksághoz is vezethet, ha nem fedezik fel időben. A betegség 2040-re a becslések szerint körülbelül 112 millió embert fog érinteni világszerte, írják. 

GettyImages-1366037774
Fotó: Elena Fedorina / Getty Images Hungary

- A horkolás, a nappali álmosság és az álmatlanság együttesen, de külön-külön is megnövelhetik a glaukóma kialakulásának esélyét - foglalta össze a kutatás lényegét a kínai tudósok által vezetett, nemzetközi kutatócsoport, akik kiemelték, hogy a szemészeti szűréseken külön figyelmet kell fordítani az alvási problémákkal küzdőkre a zöld hályog megelőzésének érdekében. 

A látóideg rostjainak fokozatos pusztulásával járó zöld hályog okai még mindig kevéssé ismertek a tudósok számára, de bizonyos korábbi kutatások azt sugallták, hogy az alvászavarok fontos kockázati tényezőt jelenthetnek.

A kutatás 409 053 ember adatait vizsgálta. A 40-69 éves résztvevőket 2006 és 2010 között vonták be a vizsgálatba, és 2021 márciusáig figyelték meg, hogy kialakul-e náluk zöld hályog. 

A kutatásban a normális alvás időtartamát hét és kilenc óra között határozták meg, azok az alvási idők, amelyek ezen a tartományon kívül estek, túl soknak, illetve túl kevésnek minősültek. 

A közel 11 évig tartó megfigyelési időszak alatt 8690 glaukómás esetet diagnosztizáltak a szakemberek, derül ki a BMJ Openből. A kutatás alapján azoknál az embereknél, akik horkolnak, vagy nappali álmosságban szenvednek, 11 százalékkal nőtt a zöld hályog kialakulásának esélye. Az álmatlanság és a túl sok vagy túl kevés alvás pedig 13 százalékkal növelte a betegség kialakulásának kockázatát. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

A kutatók elismerték, hogy a vizsgálat önbevalláson alapult, és nem objektív méréseken, és hozzátették, hogy az is előfordulhat bizonyos esetekben, hogy a zöld hályog befolyásolja az alvási szokásokat, nem pedig fordítva. 

A tudósok szerint azonban vannak biológiai magyarázatok a glaukóma és a rossz alvászavarok közötti összefüggésekre. A zöld hályog kialakulásának kulcstényezője a szem belső nyomásának emelkedése, amit előidézhet a fekvő pozíció, amennyiben nem működnek az alváshormonok. 

Az alvászavarokkal gyakran együtt járó depresszió és szorongás szintén növelhetik a szem belső nyomását. Az alvási apnoe közben fellépő alacsony celluláris oxigénszint-epizódok pedig közvetlenül károsíthatják a látóideget. 

Demenciát jelezhetnek a rémálmok: megdöbbentő összefüggést találtak a kutatók

A tanulmány szerint azoknak az embereknek jóval több esélye van a demenciára, akiknek legalább heti egy rémálma van.

Demenciát jelezhetnek a rémálmok: megdöbbentő összefüggést találtak a kutatók

A tanulmány szerint azoknak az embereknek jóval több esélye van a demenciára, akiknek legalább heti egy rémálma van.

Elolvasom

Képek: Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük