Azonosították a jetiszőrnek hitt leletet: kiderült, honnan származik

Egy legenda foszlott ezzel szét, de más területen segítséget nyújtott.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A jeti rejtélye - sok misztikuslény-rajongó legnagyobb bánatára - megoldottnak tűnik. Nem kell tovább a Himalájában élő, hatalmas és fehér, szőrös, emberszerű lényre gondolni.

Az eddig neki tulajdonított leletekről kiderült, hogy nem hozzá tartoznak. Vagyis a máig jetiszőrnek gondolt mintákról bebizonyította egy DNS-vizsgálat, hogy nem mitikus állatoktól származnak.

Sokan szerettek volna továbbra is hinni a jetiben

A vadászat a titokzatos havasi lényre így az eddigieknél még irreálisabb lett, a korábban megtalált haj-, szőr- és csontminták ugyanis nagy valószínűséggel medvétől származnak. A jetiről állandó és folyton napirenden lévő észlelések érkeznek Tibetben és Nepálban, illetve Ázsia más magashegységeiben. Lábnyomok is árulkodtak a létéről, amit azonban nem támasztanak már alá hivatalos leletek. A minták legújabb és legkorszerűbb, hiteles DNS-vizsgálata meglehetősen közönséges eredetet bizonyított a himalájai legendának.

A genetika lerombolta a legendát

A Buffalo Egyetem kutatói kilenc jetinek tulajdonított mintát vizsgáltak. Ezek között volt fog és bőr, haj és szőr, csont és fekália is. A minták a Himalájából és a Tibeti-fennsíkról származtak. A Royal Society B Proceedings című folyóiratban megjelent eredmények azt mutatták, hogy az egyik minta kutyából származik. A többi nyolc maradvány ázsiai fekete medvékhez, himalájai barnamedvékhez és tibeti barnamedvefajtákhoz tartozik. Ez a kutatócsapat nem az első, mely a jeti DNS-ét kutatja, de Dr. Charlotte Lindqvist programvezető szerint a korábbi projektek egyszerűbb genetikai elemzést végeztek, melyek után a fontos kérdések megoldatlanok maradtak.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

A tudomány mindig leleplező jelleggel bír

Dr. Lindqvist azt is elmondta, hogy az eredmények erősen azt sugallják, hogy a jetilegenda biológiai alapjai megtalálhatóak a helyi medvékben, és a genetika mindig is képes lesz más, hasonló titkokat felfedni. Ez a tanulmány az eddigi legszigorúbb elemzést mutatta be. A technika a későbbiekben olyan minták esetében is felhasználható, melyekről feltételezhető, hogy abnormális vagy mitikus, emberféle lényektől származnak.

Léteznek bizonytalan eredetű leletek, de vannak olyanok is, melyek megdönthetetlen bizonyítékkal szolgálnak arról, hogy hitelesek és valóságosak. A borostyánban talált DNS-ek mindig azok. 

Elképesztő dolgot találtak egy borostyán belsejében: 99 millió éve ott volt

Nézegess képeket!

Elolvasom

A jetilegenda eredetének feltérképezése mellett Dr. Lindqvist munkája az ázsiai medvék evolúciós történetéről szóló információk begyűjtéséről is szólt. Az ezekkel a ritka állatokkal kapcsolatos további genetikai kutatások segíthetnek a himalájai környezet történelmi evolúciójának elemzésében és megismerésében. Mindehhez pedig kétségkívül hozzájárultak a hegyi, szőrös lénynek tulajdonított minták is.

Ezt is szeretjük