Eddig nem ismert szaporodási módot fedeztek fel a kutatók: sokszorozódni kezdtek a robotok az edényben

A kutatókat is meglepte az, ahogyan ezek a xenobotok képesek szaporodni.

Xenobotok
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A xenobotok, amik a dél-afrikai karmosbéka, xenopus laevis, bőr- és szívőssejtjeinek felhasználásával létrehozott szintetikus életformák, a robotok és az organizmusok közötti határmezsgyén mozognak.

Már tavaly felfedezték, hogy ezek az aprócska robotocskák képesek mozogni és saját magukat meggyógyítani, és nemrég az is kiderült, hogy még tudnak önmagukban szaporodni is. 

Xenobotok szaporodása

A 2021 novemberében publikált tanulmányban a Vermonti Egyetem, a Harvard és a Tufts Egyetem tudósai arról számoltak be, hogy ezek a xenobotok reprodukálni tudják önmagukat.

Xenobot.
Xenobot.

A kísérlet során megfigyelték, hogy azért úszkálnak ezek a robotorganizmusok, hogy más egysejtűeket keressenek, akikkel „babákat” tudnak építeni, melyekből néhány nap múlva új xenobotok válnak, és egy idő után elkezdenek ugyanúgy kinézni, akárcsak szüleik. Ezek az új xenobotok később újra és újra megismétlik a folyamatot, saját magukkal sokasodva.

A tudósokat megdöbbentette ez a felfedezés, hiszen eddig nem ismert módját fedezték fel a szaporodásnak. 

- Ezeknek a sejteknek egy békagenomja van, és kollektív intelligenciájukat, plaszticitásukat arra használják, hogy valami elképesztőt alkossanak - mondta Michael Levin, a tanulmány társszerzője. - Ha tudnánk, hogyan lehet megmondani ennek a sejtgyűjteménynek, hogy úgy viselkedjenek, ahogy mi szeretnénk, az áttörést jelenthetne a gyógyászatban. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

A kutatók felfedezték a világ legelső többsejtű élőlényét, ami úgy szaporodik, hogy gyakorlatilag sejtekből építi össze az utódjait. Ez a kutatás a bizonyíték arra, hogy volt korábban egy eddig ismeretlen módja a szaporodásnak. 

7 éve lakik a Marson a NASA robotja

Bámulatos fotókat készített a Mars-járó, még szelfizett is a vörös bolygón.

7 éve lakik a Marson a NASA robotja: bámulatos fotókat készített

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Cikken belüli képek forrása: Sam Kriegman / Wikipedia CC BY-SA 4.0, borítókép forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük