Tízezrek maradhatnak a zsebedben!

Megszabadulhatsz a fémektől, a klórtól és a vízkőtől, így nemcsak egészségesebb lehetsz, de sok pénzt is megspórolhatsz!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bár a vezetékes víz az egész országban iható, a fertőtlenítésére szolgáló klór mellékíze, és a vízminőség-romlásról időnként lábra kapó rémhírek miatt egyre többen keresnek alternatívát kiváltására.

Mások a mindent elcsúfító, háztartási gépeket rongáló vízkőnek szeretnének búcsút inteni, belefáradva a munkaigényes és drága vegyszerek folyamatos használatába. Írásunkban a rendelkezésre álló legfontosabb lehetőségeket foglaltuk össze.

Széles a választék

A vezetékes vízből kicsapódó alkáli földfémek elcsúfítják a csempét, segítik a szanitereken a szennyeződések és a baktériumok megkapaszkodását, eldugítják a csapok szűrőbetétjét, rövidítik a mosógépek, bojlerek élettartamát, megnövelik a tisztításhoz szükséges egységnyi mosószer, sampon, tusfürdő felhasználását. Szerencsére ma már több, a problémát az egész lakásban megszüntetni képes megoldás közül választhatsz.

Elektromos impulzusokkal

Az elektromos készülékek előnye a kis helyigény, a relatíve alacsony beszerzési és üzemeltetési költség, valamint az, hogy a vízvezeték-rendszerben lerakódott vízkövet is képesek egy idő után fellazítani. A csővezeték megbontása nélkül akár saját kezűleg felszerelt, évente mindössze néhány száz forintos energia-felhasználású szerkezet elektromos impulzusokat bocsát a vízvezetékrendszerbe, aminek hatására a vízben oldott ionok megtapadni képtelen kristályszerkezetbe állnak össze, és távoznak. Ebből következik, hogy a víz nem lesz lágyabb, csak a vízkőkicsapódás káros következményei szüntethetőek meg.

Nem szükséges, de egészségesebbé tehet
A nyugati civilizáció haszonélvezőinek természetes, hogy otthon a csapból egészséges, tiszta víz folyik a pohárba, mint ahogy az is, hogy évi 50-60 tonna piszkos víz tűnik el nyomtalanul a lefolyóban. Szerencsére ma Magyarországon a házi víztisztítás nem szükségszerű, sokkal inkább egy lehetőség, amellyel még kényelmesebbé és egészségesebbé teheted az életed.

Vegyszerrel a vízkő ellen

A polifoszfát vízkőmentesítők szintén csak részleges vízlágyításra képesek. Ebben az esetben a vízben oldódó reagens anyag akadályozza meg a vízkő kicsapódását, emiatt ez a módszer elsősorban a háztartási eszközök védelmére alkalmas, ivóvíznek az oldott vegyi anyag miatt nem javasolható.

Több kivitelben kapható, ezek közül a legnépszerűbb a mosógép, illetve a bojler elé szerelhető automataadagoló. Hátránya, hogy működtetése folyamatos felügyeletet és kiadást igényel, hiszen a vegyszertartályt leaglább egy-két évente újra kell tölteni.

Ioncserélt vízlágyítás

Teljes vízlágyítást ioncserés eljárással működő készülékekkel érhetsz el. Lényege, hogy az ioncserélő gyantán - vagy sótablettán - átáramló kemény vízben a keménységet okozó kalcium- és magnéziumsók ionjai nátriumionokra cserélődnek, amelyek már nem képesek vízkő formájában kicsapódni. A gyantát a készülék konyhasóoldattal automatikusan regenerálja, ezáltal a gyanta évekig használható, csak a sót kell havonta egyszer pótolni. Előnye, hogy a víz iható marad, sőt a fürdéshez, locsoláshoz, főzéshez, mosáshoz sokkal kedvezőbb kémiai összetételű lesz.

Jó, ha tudod!
Az értelmetlenül magas áramszámlának az esetek többségében a bojlerekben lerakódó vízkő az oka, a vízkővel borított fűtőszálnak ugyanis jóval több elektromos áramra van szüksége a víz felmelegítéséhez. A magas áramszámla és a bojler tisztítása akár több tízezer forintos többletköltséget eredményezhet.

Tízezreket spórolhatsz!

A dinamikusan növekvő, napjainkban éves szinten fejenként 60 litert meghaladó hazai ásványvízfogyasztás szemléletesen mutatja, hogy a műszeresen kimutatható vízminőség, és az emberek fejében élő egészségkép, illetve a csapvíz használati értéke között óriási szakadék tátong.

Kevesen tudják ugyanakkor, hogy megnyugtató megoldást a problémára nemcsak az évi több tízezer forintos folyamatos kiadással és állandó cipekedéssel, pillepalack-elhelyezési dilemmával járó ásványvíz-vásárlás jelent, hiszen ma már számos házi víztisztító berendezés kapható.

Az olcsóbb készülékek rendszerint egy 5 mikronos mechanikai szűrőből, és egy aktív szenes szűrőbetétből állnak. Előbbiek a vízben lebegő szilárd anyagok kiiktatására szolgálnak, utóbbiak a vízben található klór, rákkeltő vegyületek, szerves, illetve íz- és illatrontó anyagok eltávolításáért felelősek. Egy komolyabb berendezés már vastalanító reagenst - vagy finomabb szűrőt - is tartalmaz, amely megszünteti a víz vas miatt érezhető fémes ízt, és meggátolja a vizes berendezési tárgyak, csövek, szerelvények sárgás-barna elszíneződését.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

A háztartási készülékek kapacitása 1-2 liter/órától 8-10 literig terjed, kivitelük rendkívül változatos, a csapra szerelhető hordozható tól kezdve, a vízvezeték csatlakozást nem igénylő kancsós megoldásokon keresztül a beépíthető, vagy önálló bútorként a sarokba, vagy asztalra állítható, hideg és forró vizet is előállítani képes készülékekig számtalan típussal találkozhatunk.

Tökéletes eredmény fordított ozmózissal
Jelenleg a víztisztítási technológiák közül az egyik legtökéletesebb megoldás a fordított ozmózis elve alapján működő víztisztító berendezés. Az eljárás során külső nyomás hatására a féligáteresztő membránon keresztül, a magasabb koncentrációjú oldatból - szennyezett víz - az alacsonyabb koncentrációjú oldat felé - tisztított víz - áramlás indul. A membránok mentén a tisztítandó víz állandó mozgásban van, ami folyamatosan eltávolítja a membrán felületén lerakódó szennyeződéseket.
A víztisztításnak ez a módja minden egyéb módszernél hatékonyabb, hiszen a membrán tulajdonságaiból adódóan a szűrő akár a baktériumoknál ezerszer kisebb szennyeződések eltávolítására is képes. Hátránya a relatíve magas ár, illetve az, hogy csak viszonylag nagy víznyomás mellett működik hatékonyan.
2009. március 12-től kapható az újságárusoknál a Kosár – a fogyasztók magazinja reklámmentes újság legújabb száma. Ha nincs kitéve, keresse vagy kérje az újságárustól!

A tartalomból:
  • Semmit sem fejlődnek? 12 mosógép vizsgázott
  • Digitális fényképezőgépek nemzetközi tesztje
  • Kellemes csalódás! Lecsó és debreceni kolbász házi teszt
  • Különleges odafigyelést igényelnek - babaápoló szerek
Kosár – a fogyasztók magazinja
Független, megbízható, hasznos és érdekes
Kiadja az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület
www.kosarmagazin.hu
kosar@ofe.hu
Tel: 392-5285
Tel/fax: 392-5287
Ezt is szeretjük