Fehér habos, keserű, és mégis szeretjük

Teszt 18 éven felülieknek!

Jó sörrel sajnos nem minden üzlet polcain találkozhatsz. Tesztünk során jó sör még akadt, de kiváló egy sem.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Nincs is jobb annál, mint a nagy melegben hűsítő, aranyló sört kortyolgatni korsóból. Bár tavasz van, a hőmérő higanyszála igencsak súrolja a 26-30°C-ot, itt az ideje hát, hogy a sörök mögé nézzünk. A kínálat hatalmas, és bár mindegyik hűsít, a minőség és az íz tekintetében igencsak találni olyat, amely hagy némi kívánnivalót maga után...

A komlótól a "szisszenésig", avagy a sörkészítés titka

Mielőtt a sörök közé csapnánk, nézzük, hogyan is készül ez a világszerte méltán híres és kedvelt ital!

Mint ahogy azt bizonyára sokan tudják, a sör alapja általában a komló, pontosabban a Humulus lupulus nővirágzata. Az ebben található illóolaj és a keserűanyag adja a sör jól ismert zamatát, a gyanta pedig antiszeptikus hatású, különösen a tejsavas és rothasztó baktériumok fejlődését gátolja.
A komlóval főzés célja a fehérjék kicsapása, a sörlé töményítése és sterilizálása. A cefrét a komlóval 1-1,5 óráig forralják, a főzött sörlevet pedig szűrik, majd hűtik. Ezután kerül sor az erjesztésre, ami mesterségesen hűtött helyiségben, 20-400 hektoliter nagyságú erjesztő-edényekben történik. Ezekben a lehűtött és élesztővel kevert sörlé hamarosan erjedni kezd, és lassan vastag, sűrű hab borítja el a felületét. Négy-hét nap múlva a hab kezd összeesni, felszíne a komlógyantától megbarnul - ekkor a főerjedés túl van a tetőpontján. 7-14 nap alatt az élesztő leülepedik, ekkor pedig már le lehet fejteni az új sört az élesztő-üledékről, azaz a seprűről.

A főerjedés után lefejtett sör utóerjedése és érése az ászok pincében zajlik. Ezeket a pincéket 0°C-on tartják, ahol a sör belül fehér szurokkal bevont fahordókban vagy fémtartályokban áll, és lassú utóerjedésen megy át.

A két-öt hónapos ászokolás alatt lezajlik az utóerjedés, a sör megtisztul, és szén-dioxiddal telítődik. A kész sört zárt cellulózszűrőn sajtolják át, majd szállítóhordókba vagy palackokba fejtik - a palacksört 60-70°C-nál pasztőrözik, hogy tartósabb legyen.
A kész sör alkohol- és extrakt-tartalma attól függ, hogy milyen sűrű cefrét készítettek, és mennyire erjesztették el - a sörök alkoholtartalma egyébként általában 2,5-5% között mozog.

A jó sör ismérvei
  • Illata és íze kellemes, típusának megfelelő.
  • Ízei harmonikusak, kerekek.
  • Recenciája, vagyis az utólagos hatása üdítően csípős.
  • Keserűségét tekintve jellegzetességének megfelelő, harmonikus, finom, kellemes.
  • Fizikai tulajdonságait illetően tiszta, tükrös, üledékességtől, zavarosodástól mentes, kivéve a szűretlen, valamint a jellegüknél fogva zavaros söröket.

Kiváló egy se akadt

A szigorú bírálók véleménye szerint egyetlen tesztelt sör sem érdemelte ki a kiváló minősítést. Jó viszont annál több lett: a világos sörök mezőnyében első helyezett a Kozel lett, a második helyen az Altenbräu végzett.

Ami a dobogó első fokán tanyázó fajtát illeti, a hazájában nagy hagyományokkal rendelkező cseh Velkopopovicky Kozel könnyed, ugyanakkor karakteres ízének, kellemes illatának nem tudtak, és nem is akartak ellenállni a tesztelők. A friss, dinamikus ízű termék népszerűségét bizonyára annak köszönheti, hogy tiszta malátából készül, adalékanyagot pedig egyáltalán nem tartalmaz. A minőségi világos sörök csapatában a Zlatny Bažant - Arany fácán - állt a dobogó harmadik fokára, amely világos színéről és finom ízéről könnyen felismerhető, és amely az egyik legnagyobb múlttal és népszerűséggel rendelkezik.
Ami az árakat illeti, legolcsóbb a három legjobb közül az Altenbräu, utána következik a Kozel, majd utolsóként, azaz a legdrágábbként az Arany fácán.

Hogy a leggyengébbről is szóljunk, az összesítés alapján leggyengébben az Arany ászok szerepelt - alig csúszott át a még megfelelőből a közepes kategóriába.

Tudtad?
A Kozel az 1990-es években indult hódító útjára, és mára nagy népszerűségnek örvend szerte a világon, de olyannyira, hogy a Chicago-i Sörvilágbajnokságról már négyszer hozta el az aranyérmet.

Az egyik szemünk sír, a másik nevet

Napjainkban sok szó esik a környezettudatos vásárlásról, arról, hogy mekkora környezeti terhelést jelentenek a hegyekben álló, nem visszaváltható műanyag palackok és fémdobozok.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Ugyanakkor a visszaváltható sörösüvegek némelyikénél kifejezetten zavaró volt, hogy az üvegek nagyon kopottak voltak. Sajnos, a gyártók a feliratozással sem állnak túlságosan jól, gyakori kifogás volt a bírálók részéről, hogy a címke nehezen olvasható, nagyon apró betűs.

Tudtad?
Pontosan nem tudni, mikor készítettek először sört a világon, de biztos, hogy már az ókori egyiptomiak is foglalkoztak sörfőzéssel a Kr. e. V. évezredben. A sört, amely egyébként a rabszolgáktól a gazdagokig népszerű italnak számított, datolyával vagy datolyalevéllel ízesítették, és kőkorsókból szalmaszállal szívták.
Európában az I. században Tacitus letelepedett, gabonatermesztő germánokról ír, a korai középkorban pedig Észak-Nyugat-Európa, Flandria - a mai Belgium - nevezetes a sörfőzésről. Britanniában pedig bár a katolikus egyház az V. században elítélte a mértéktelen sörfogyasztást, a tömeges sörfőzés Angliában VIII. Henrik (1491-1547) uralkodásának idején igencsak felvirágzott.
2008. május 8-tól már kapható az újságárusoknál a
Kosár – a fogyasztók magazinja
reklámmentes fogyasztói magazin legújabb száma!

A Kosár magazin májusi számának tartalmából:
  • Képtelen pixelháború – kompakt digitális fényképezőgépek tesztje
  • Jó képet vágnak hozzánk – digitális képkidolgozás
  • Olyan jó, hogy nem lehet abbahagyni – chipsek és snackek tesztje
  • Sok kicsi sokra megy – pékáru-körkép
  • Ingyen van, mégis 100 forintba kerül – tények és tévedések a sárga csekkek körül
Kosár – a fogyasztók magazinja
FÜGGETLEN, MEGBÍZHATÓ, HASZNOS és ÉRDEKES
Kiadja az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület
www.kosarmagazin.hu
kosar@ofe.hu
Tel: 392-5285
Tel/fax: 392-5287

OLVASD EL EZT IS!

  • kultúra
  • szórakozás

A 6 legjobb társasjáték

  • budapest
  • vásárlás

3 imádnivaló bolt

Ezt is szeretjük