Aggasztó dolog zajlik a tenger mélyén: a víz melegedése okozza
Még sosem volt ekkora a veszély: a hőhullámok "megfőzik" a Nagy-korallzátony koralljait.
A hő hatására két-három hét alatt elpusztulnak a Nagy-korallzátony koralljai. A legfrissebb kutatások újabb aggodalomra adnak okot, és talán már senki meg sem lepődik azon, hogy ezúttal is szeretett Földünk áll vesztésre.
Terry Hughes, a korallzátony kutatásával foglalkozó ausztrál ARC központ kutatója munkatársaival a zátony 2300 kilométerén végzett légi megfigyeléseket, valamint több mint száz helyszínen víz alatti vizsgálatokat 2016 márciusa és novembere között. Eredményeiket a Nature tudományos lap aktuális számában mutatták be.
A hőhullámok "megfőzik" a Nagy-korallzátony koralljait
Az Ausztrália északkeleti partjánál található rendszer 3863 önálló zátonyának átvizsgálásakor a szakértők arra jutottak, hogy a Nagy-korallzátony 29%-át megviselte a víz felmelegedése. Az esetek 90%-ában a korallok elpusztultak az úgynevezett korallfehéredés hatására - írja a BBC hírportálja.
A korallfehéredés a "beteg" korallzátonyok jellegzetes vonása. Amikor a tengervíz túlságosan felmelegszik, a korallokban élő, azok színét és energiáját adó algák kilökődnek, csak a fehéres színű mészváz marad utánuk. Ha a folyamat hosszan tart, a korallok elpusztulnak, ami súlyos csapást jelent az élőhelyként és táplálékként a korallokra támaszkodó halakra és rajtuk keresztül az emberekre is.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A fehéredés egyenlő az éhen halással
Bizonyos korallfajok sokkal fogékonyabbak a hő okozta stresszre. Scott Heron, a tanulmány társszerzője szerint ezek a korallok gyorsabban pusztulnak el. "A fehéredés alapvetően egy éhezési folyamat, mely egy-két hónapon át zajlik. A gyors pusztulásnak más a mechanizmusa. A legjobban úgy lehet leírni, hogy megfőnek a korallok" - mondta a szakértő.
A korallzátony északi, mintegy 700 kilométer hosszú része a leginkább érintett, itt a zátony sekélyebb részén a korallok 50%-a nyolc hónap alatt elpusztult. Heron szerint bizonyos koralloknál a gyógyulás jelei láthatók, de más területeken azt figyelték meg, hogy a korallpopuláció jóval fogékonyabb a betegségekre. Sok régióban csökkent a korallfajok sokszínűsége.
Szomorú képeken a korallfehéredés
A szakember szerint azoknak a koralloknak, amelyeket több egymást követő éve sújt a fehéredés, nincs esélyük a regenerálódásra. A virágállatoknak ugyanis nagyjából tíz évre és a tengervíz gyors lehűlésére van szükségük ahhoz, hogy regenerálódjanak egy-egy súlyos korallfehéredés után.
Félelmetes dolog történik az óceánban: a tudósok jobban aggódnak, mint valaha
Nézegess képeket!
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- érdekesség
- tudomány
Szokatlan jelenséget figyeltek meg az Antarktiszon: a tudósokat is meglepte
- klímaváltozás
- veszélyes
Ennél már csak szélsőségesebb lesz az időjárás: aggasztó jövőt jósolnak a tudósok
- időjárás
- természet