Félmillió lakás áll üresen az országban: hová tűntek belőlük a lakók?

Budapesten csökkent, a kis településeken nőtt az üres lakások aránya.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek
Budapesten csökkent, a kis településeken nőtt az üres lakások aránya.

Budapesten csökkent, a kis településeken nőtt az üres lakások aránya - mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője az M1 aktuális csatornán vasárnap. Balogh Lászlót a műsorban annak kapcsán kérdezték, hogy a KSH mikrocenzusának adatai szerint az elmúlt öt évben 550 ezer fölé emelkedett a lakatlan lakások száma az országban.

Hangsúlyozta: két tendencia bontakozik ki, Budapesten és a vidéki nagyvárosokban, amelyek egyben regionális központok, az üresen álló lakások aránya csökken. A fővárosban például az üres lakások aránya 12%-ra csökkent a 2011-ben mért 13%-ról. A vidéki kisebb településeken viszont nő azoknak a lakásoknak a száma és aránya is, amelyekben nem lakik senki.

Hozzáfűzte: az összes üres lakás 19,5%-a Budapesten volt 2016-ban, szemben a 2011-ben mért 25%-kal. A vidéki kis településeken 15%-ra nőtt ez az arány. A szakértő közölte: két okból állhat üresen egy lakás, egyrészt azért, mert nem keresett, például kis településen található.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban a cancel culture, azaz az eltörléskultúra került terítékre. Mikor született meg, és mit jelent a cancel culture kifejezés? Miért veszélyes jelenség? Kik azok a híres személyek, akik érintettek? Honnan tudjuk, hogy valósak-e az ellenük felhozott vádak? Hogyan befolyásolja az eltörléskultúra a stand up comedy műfaját?

Promóció

Másrészt pedig ha a tulajdonosnak tervei vannak vele, néhány év múlva gyermeke, unokája költözhet be, de addig nem szeretné kiadni. Az utóbbi eset költséges a rezsi miatt - tette hozzá. Ennek megfelelően az üres lakások állapota is vegyes, egy részüké folyamatosan romlik, mert vagy nem tudják eladni, vagy nem költenek rá, a másiknál viszont áldoz a fenntartásra a tulajdonos - mondta Balogh László.

Ezt is szeretjük