Túl magas lett a gázszámlád? Így trükköznek a szolgáltatók

Egyre több a panasz fiktív túlfogyasztások vagy alaptalan gázlopás vádja miatt. Ezt teheted!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az utóbbi időben igencsak megszaporodtak azok a panaszos esetek, ahol a gázszolgáltató a fogyasztót a gázóra manipulálásával vádolta. Nemrég Nyíregyházán több százan tartottak demonstrációt azok a felháborodott fogyasztók, akiket a Tigáz szabálytalan gázvételezés miatt nagy összegű pénzbüntetés fizetésére kötelezett.

Szerintük azonban a szolgáltató csupán trükközik: büntetésekkel akarja kompenzálni a kieső bevételeket. Megmutatjuk, mire érdemes figyelned, ha szeretnéd kikerülni a bizonytalan csapdahelyzeteket, illetve azt, hogyan érvényesítheted fogyasztói érdekeidet, ha úgy véled, igazságtalanság áldozata lettél.

Manipulált órák?

A szabálytalan gázvételezés vádja akkor merülhet fel, ha a fogyasztásmérőt ellenőrző szerelő valamilyen szabálytalanságot talál, például hiányzik az órát védő plomba, vagy más gyanús jelet észlel. Ekkor köteles leszerelni a mérőt, majd egy dobozba tenni, amit aztán lepecsételnek, és igazságügyi szakértőhöz kerül, a helyszínen pedig jegyzőkönyvet vesznek fel.

Ha szeretnél panaszt tenni, akkor azt érdemes írásban eljuttatni a szolgáltatóhoz, majd - ha ez nem visz eredményre - jöhet a békéltető testület vagy a hatóságok - Gazdasági Versenyhivatal, Magyar Energia Hivatal, Fogyasztóvédelmi Hatóság. Kártérítést azonban csak bírósági vagy békéltető testületi eljárás során ítélhetnek meg.

Horribilis számlaösszeg

A fogyasztóvédelmi fórumok egyik leggyakoribb panasza a gázszolgáltató túlszámlázása. A számlán szereplő meglepően magas összeg azért fordulhat elő, mert a részszámlázási rendszer miatt olykor többet, máskor pedig kevesebbet kell fizetned a valós fogyasztásnál.

A legbotrányosabb csalók a történelemben

Nézegess képeket!

Elolvasom

Mivel az óraállást ebben az esetben csak évente egyszer ellenőrzik, a számlákat az előző évi átlagos fogyasztási érték szerint kapod meg. Egy különösen hideg téli időszak után esélyes, hogy a következő évben is hasonló nagyságra becsülik a fogyasztásod, még akkor is, ha enyhébbek a téli hónapok: vagyis kevesebbet fogyasztasz, mégis többet fizetsz. Az üzletszabályzat szerint a túlfizetés azonnali visszautalására nincs lehetőség, azt csak az elszámoló-számlán írhatják le, ott viszont muszáj: ha ez nem történik meg, jogosan élhetsz a panasszal.

Négy dolog, amihez jogod van

  • A gázliberalizációnak hála szabadon választhatsz szolgáltatót, a váltás pedig ingyenes. EU-s irányelvek és magyarországi rendeletek is tiltják, hogy szolgáltatóváltás esetén pénzt fizettessenek a fogyasztóval.
  • Szolgáltatóváltás után meggondolhatod magad, és bármikor visszatérhetsz a régihez, feltéve, hogy nincs tartozásod.
  • Ha a szolgáltató nem teljesíti a minőségi követelményeket - például tévesen vagy későn állítja ki a számlát -, fogyasztóként pénzbeli kárpótlást követelhetsz.
  • Ha a szolgáltató munkatársa ellenőrzi a fogyasztásmérőt, végig jelen lehetsz, probléma esetén pedig a felvett jegyzőkönyvbe beleírhatod saját észrevételeidet is.

Városi legendák

Léteznek olyan évek óta a köztudatban keringő feltevések, melyek a gáz minőségével, fűtőértékével kapcsolatban fogalmaznak meg kételyeket. A gyanakvók több olyan jelet sorakoztatnak fel, melyek esetleg hígításra utalhatnak. Ilyen például a gázláng szokásostól eltérő színárnyalata: ha ugyanis a megszokott kék láng sárgára vagy pirosra színeződik, akkor vélhetően nem tiszta gázt kapsz. A szakértők teljesen alaptalannak tartják a gyanút, hiszen a szín nem a hígított gáz, hanem az égés minősége szerint változik, ehhez pedig elég akár egy kis por is a levegőben.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

A másik hasonló tévhit, hogy levegővel hígítják a vezetékes gázt: ez már csak azért is elképzelhetetlen a hozzáértők szerint, mert a két anyag elegye azonnali robbanást idézne elő. Azok az anyagok pedig, melyek alkalmasak lennének a hígításra, drágábbak, mint maga a gáz, így eleve nem érné meg a keverés. A gáz fűtőértékét egyébként a Magyar Kereskedelmi és Engedélyezési Hivatal ellenőrzi, de a Magyar Energia Hivatalnál is tehet panaszt, aki mégis manipulációt sejt - ugyan utóbbi csak akkor kezd vizsgálatot, ha több hasonló eset gyűlt össze.

Volt már komoly problémád a különféle szolgáltatókkal?

Ezt is szeretjük