A kormány csak távolról integethet fő ígéretének: mikor lesz egymillió új munkahely?

Márciusban jöhet az igazi sokk. Messze a régi ígéret.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egy héttel az után, hogy a Tesco bejelentette, 564 embert bocsát el 13 bezárásra ítélt üzletből, a hétfői Magyar Nemzet újabb leépítésre hívja fel a figyelmet a legnagyobb forgalmú hazai élelmiszerláncnál.

De vajon mi lesz így a második Orbán-kormány nagy ígéretével, az egymillió új munkahellyel? Közmunkásokkal még meglehet?

A Tesco leépítése csak a kezdet lehet

A Tesco megszünteti az optikai szolgáltatásokat nyújtó csoportját, ezzel pedig március közepétől hat, a hipermarketek területén belül működő árusítóhely szűnik meg. A döntés Budapesten a Váci úti és a Fogarasi úti extra áruházakat érinti, ezen kívül a dunakeszi-fóti és a szegedi hipermarketben, valamint a miskolci, debreceni Tesco Extra áruházakban szűnnek meg a szemvizsgálatot, szemüvegkészítést is vállaló, kisméretű üzletek - írja a lap.

Ez a lépés azt is jelenti, hogy 600 ember veszítheti el az állását csak a Tescónál. Ám ez még csak a kezdet lehet, ugyanis az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára még novemberben azt mondta az MTI-nek, hogy a kötelező vasárnapi zárva tartás - amelyet a parlament már elfogadott, és március 15-ével lép életbe - miatt 15-20 ezer munkavállaló kerülhet az utcára.

Hogy mennyit jelent a 15-20 ezer munkahely, jól szemlélteti, hogy a KSH adatai szerint tavaly őszre 188 ezerrel dolgoztak többen az egy évvel azt megelőző szintnél. Ráadásul a jelenlegi, közel 4 millió munkavállaló közül 138 ezer a közmunkás, legalábbis januárra ennyi helyet tart fenn a Belügyminisztérium.

2030-ra lehet meg az egymillió új munkahely

Még tavaly júliusban írtunk arról, hogy milyen távol van a kormány attól az ígéretétől, mely szerint 2010 és 2020 között egymillióval több munkahely lesz az országban. A gazdaság teljesítményét leginkább azon lehetne lemérni, hogy mennyi munkahely jött létre a versenyszférában. Nézzük a számokat!

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Míg a 2010-es kormányváltáskor 1 millió 828 ezer főt foglalkoztatott a versenyszféra, addig 2014 végén 1 millió 858 ezer főt. A közszférában 787,7 ezren dolgoztak 2010 tavaszán, míg a legutóbbi adatok szerint 853,8 ezren. Ehhez jönnek persze még az önfoglalkoztatók és a már említett közmunkások is.

A már idézett korábbi cikkünkben úgy kalkuláltunk, hogy az akkori tempóban nagyjából 2030-ra lehet meg az egymilliós szám. Ezen a becslésen a jelek szerint ma sem kell változtatni.

Ezt is szeretjük