Orbán Viktor: hazudott a kormány

Egy újabb taxisblokád fenyeget

22 éve Orbán még a kormányt ostorozta a taxisblokádkor. Most is blokádra készülnek a fuvarozók.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A hosszú hétvége utolsó napján koporsót cipelő és autójukat toló taxisok demonstráltak azon rendelettervezet ellen, mely a tíz évnél idősebb autókra már nem adna taxisengedélyt. Az érdekvédők szerint emiatt akár 3800-4000 autóval is csökkenhet a fővárosi taxik száma, bár azt is elismerték, hogy jelenleg mintegy 1500-2000-rel kevesebb taxisra lenne szükség.

A tiltakozók kezükben a koporsóval a Hősök teréről a Kodály köröndre vonultak, ahol jelképesen eltemették hivatásukat. Farkas Zsolt, a Taxi Gépkocsivezetők Független Szakszervezetének elnöke az MTI-nek azt mondta: a megmozdulást azért szervezték, hogy hatóságilag rögzített árat, vagyis fix tarifát vezessenek be minden taxitársaságnál, szabályozzák a taxisok jelenleg több mint hatezres létszámát, és az újonnan bevezetendő technikai és műszaki előírások csak az új taxiként beálló járművekre vonatkozhassanak.

Mivel a résztvevők kilátásba helyezték, hogy követelményeik figyelmen kívül hagyása esetén az 1990-es, októberi taxisblokádhoz hasonló megmozdulást szerveznek.

22 évvel ezelőtt

Közel 22 évvel ezelőtt, nem sokkal a rendszerváltás után az Antall-kormány 65%-os benzinár-emelést jelentett be, mire több ezer taxis megbénította a fővárost. A blokád ideje alatt csak a tűzoltók, a mentők, valamint az országból kivonuló szovjet csapatok közlekedhettek zavartalanul.

A taxisok az áremelés ellen tiltakozva az Országház elé vonultak, majd kérték, hogy vonják vissza a döntést, mert így a megélhetésük kerül veszélybe. Siklós Csaba akkori közlekedési miniszter azonban elutasította a követelésüket, mondván, nincs erre mód, az ország kényszerhelyzetben van.

Erre a taxisok nemcsak a fővárosban, az ország több pontján is megbénították a forgalmat, de annyira, hogy szinte leállt az autós közlekedés, és a buszok sem tudtak közlekedni. Nem volt megfelelő az élelmiszer-ellátás, volt, ahol négy-öt órákat kellett sorban állni a kenyérért.

Kíváncsi vagy, milyen volt akkor? A videóból kiderül!

Göncz Árpád nem adott engedélyt a hadsereg bevetésére

A kormány a hadsereg bevetésén gondolkozott, Göncz Árpád akkori köztársasági elnök azonban, mint a hadsereg főparancsnoka, erre nem adott engedélyt. A feszültség akkor enyhült kissé, amikor a kormány ígéretet tett arra, hogy nem lesz erőszakos rendőri beavatkozás a taxisokkal szemben.

A kormány és a taxisok végül 12 forintos literenkénti kompenzációban egyeztek meg, így október 28-án este megszűnt a blokád, az utak felszabadultak. Az elégedetlenségi mozgalomba bekapcsolódtak a pártok is: az ellenzékben lévő SZDSZ politikusai a barikádokon szónokoltak, az MDF pedig a kormány mellett szimpátiatüntetést szervezett.

Orbán Viktor 22 éve: hazudott a kormány

Az akkor még ellenzékben lévő Fidesz frakcióvezetője, Orbán Viktor a háromnapos válság után a parlamentben elmondott beszédében úgy fogalmazott: hazudott a kormány, mivel még a bejelentés előtt is tagadta, hogy áremelésre készül.

Fotók! Elege lett a szakszervezeteknek: tüntetés a Parlamentnél

Nézegess képeket!

Elolvasom

A benzin ára jelenleg literenként 420-430 forint, ami rekordnak számít az elmúlt évtizedek tekintetében. A taxisok az ár miatt nem reklamáltak, és most még a tervezett blokád ügyében a kormány - és Orbán Viktor - sem szólalt fel.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

A területért felelős Budapesti Közlekedési Központ viszont megszólalt, a taxisoknak azt üzente, hogy készek tárgyalni a szakszervezetekkel, azonban ehhez arra lenne szükség, hogy ne állandóan változó elvárásokkal álljanak elő.

Ezt is szeretjük