Sötét haj, kék szemek: Így nézett ki a világ egyik leghíresebb kurtizánja

Lola Montez minden idők egyik legbotrányosabb szeretője volt. Most megtudhatod, miért.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Marie Dolores Eliza Rosanna Gilbert, más néven Lola Montez - 1821-1861 - maga volt a megtestesült femme fatale. Sötét hajkoronája alatt kék szempár ült, és buja idomait érzéki ajkai tették teljessé. A végzet asszonyának tekintete is igéző volt. E nem lebecsülendő fegyvertár birtokában Lola sok férfi szívét rabul ejtette, közöttük Bajorország királyáét, I. Lajosét is.

Első találkozásukkor, 1846-ban, Münchenben Lola Montez úgy ügyeskedett, hogy a király szinte beléje botlott, majd Lajos megkérdezte, vajon legendásnak mondott szépsége valóban a természet műve-e. A 60 éves király hallása már megromlott, de a szemével nem volt semmi baj. Így nagyon is jól látta, amit látott, mikor kérdésére válaszképpen Lola meglazította magán az ingvállat, és megmutatta, hogy legalábbis két ponton kegyes volt hozzá a természet. Ez a momentum lett később mindkettejük veszte.

Túlságosan vonzó volt a férfiak számára

Egzotikus hangzású neve ellenére - melyet rövid színpadi pályafutása során művésznévként talált ki magának - Lola Montez Írországban született, 1821-ben. Lola még kislány volt, mikor apja meghalt, igen csinos édesanyja azonban azonnal új férjet szerzett magának Indiában, Angliába viszont már újabb férfi oldalán tért vissza.

Lola akkorra már gyönyörű külsejű, 19 éves nővé érett. Anyja szeretője is belehabarodott, ő lett Lola számos férje közül az első. Nem sokkal később visszatértek Indiába, ahol Lola úgy robbant be az egyhangúságba, akár egy petárda. Férje is ráébredt, hogy a nő túlságosan vonzó más férfiak számára, így aztán megszökött egy kevésbé csinos nővel, akinek a jó hírnevén nem kellett őrködnie.

Lolát hatalmas sérelem érte, de a lelki sebeken túl nagyobb veszteség volt számára a társadalmi bukás. Elhagyott feleségként utazott vissza Angliába, és, ha már a társadalom számkivetettje lett, igyekezett is ennek a szerepkörnek megfelelni: színpadra lépett, és egzotikus táncokkal ejtette rabul a férfiközönséget. Lolának számos szeretője volt, néhányat azonban vissza is utasított, kiknek bosszúja miatt Angliát, később pedig új otthonát, Varsót is el kellett hagynia. Párizsban nem aratott osztatlan sikert, így kötött ki végül Németországban.

A 15 legrejtélyesebb, misztikus személy a történelemben

Nézegess képeket!

Elolvasom

Európa első számú démoni teremtése

Amint a hatóságok értesültek róla, hogy ez a külföldi kalandornő Münchenben tartózkodik, kinyílt a bicska a zsebekben. Lolát azonnal a bajor királyságra és minden alattvalójára veszélyesnek kiáltották ki. Az egyház szerint jelenléte felforgató hatású, a papok nem haboztak Lola elleni beszédeikben ezt sulykolni. Ahhoz, hogy az udvari színházban dolgozhasson, Lola elképesztő szemtelenségre vetemedett. Elment a palotába, hogy királyi kihallgatást követeljen.

Úgy tűnik, amint alkalma nyílt rá, hogy az uralkodó szeme elé tárhassa gyönyörű kebleit, megtette, Lajos pedig azonnal a nő rabjává lett, és hamarosan megadta Lolának, amit kért: engedélyt arra, hogy a Királyi Színházban táncolhasson. Lajos is részt vett az előadáson, és még jobban Lola bűvkörébe került. "Megbabonázott" - mondta később a minisztereinek, akik épp elég szerelmi kalandjának voltak már tanúi ahhoz, hogy lássák, ez most valami más - méghozzá veszedelmes dolog.

Aki miatt majdnem kitört a német forradalom

Félelmeik hamar beigazolódtak. Nemsokára Lajos képtelen volt nélkülözni Lola társaságát. Egész délutánokat töltött a táncosnő budoárjában, naponta írt hozzá hosszú, szenvedélyes verseket. A király és Lola mindvégig tagadta, hogy kapcsolatuk szexuális jellegű lett volna, és Lajos korára tekintettel sokan hittek is ebben.

Mások képtelenségnek tartották, hogy ne történjen semmi, amikor Európa első számú démoni teremtése és az érzékeny lelkű, szerelmes természetű öreg uralkodó ennyi időt tölt együtt. Ennél is aggasztóbb volt azonban, hogy Lajos az államügyeket is megbeszélte Lolával. A táncosnő liberális felfogása éppoly közismert volt, mint botránykrónikája, és emiatt az államra nézve veszélyesnek számított. A német jezsuiták össztüzet zúdítottak Lolára, de nem értek el semmit, még akkor sem, mikor a bíboros kiátkozással fenyegette meg a királyt. Lajos inkább grófi, kanonoknői és bárónői rangot, illetve kastélyt adományozott szeretőjének.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

A bajor kabinet mindezek hatására lemondott, az országon pedig forradalmi hangulat lett úrrá. Lolát mindenhova testőrök kísérték, Lajost pedig egyre inkább elborzasztották az események. Egész München fellázadásától félve végül miniszterei tanácsára kiutasította a nőt az országból, 1848-ban pedig lemondott a trónról. Lola Lajostól eltaszítva visszatért régi életéhez, kokettként kereste kenyerét, újabb és újabb gazdag szeretőket kerített hatalmába. Idővel azonban élete megindult lefelé a lejtőn. 1861-ben, negyvenévesen hunyt el, botrányokkal, kocsmai verekedésekkel tarkított utolsó éveket és igen nagy mennyiségű adósságot maga mögött hagyva.
Ha szívesen megismernél még több izgalmas nőalakot a történelemből, kattints ide, és nézd meg a királynőt, aki férfinak érezte magát!

Cikkünk Brenda Ralph Lewis Európai uralkodók sötét titkai című könyve alapján készült, mely a Ventus Libro Kiadó gondozásában jelent meg. Képek: en.wikipedia.org Lola Montez szócikke; hu.wikipedia.org I. Lajos szócikke.

Ezt is szeretjük