Ez az anyag mindent megoldana: a világ áramszükségletének 40%-át fedezhetnék vele

Mindig megújuló forrást jelentene.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A sós és édesvíz találkozásában kialakuló ökoszisztémák már régóta foglalkoztatják a kutatókat, de most megtalálták annak a módját is, hogy a torkolatokban felszabadult energiákat hasznosítsák.

A Penn State Egyetem kutatói két, korábban is létező módszerből fejlesztették ki azt az újfajta hibrid technológiát, amely a sókoncentráció vízben fennálló különbségein alapul. Az adatok szerint a folyamat meglepően nagy mennyiségű energia generálására képes, ráadásul egy folyamatosan megújuló forrást jelenthetne.

Tengervízből áramforrás

Az egyik alkalmazott módszer az úgynevezett PRO-technika, más néven nyomáscsökkentő ozmózis volt, amelynek során egy félig áteresztő membrán segítségével tartották vissza a sót, és így mozgatták a turbinákat. Egy másik módszer a RED-technika volt, azaz a fordított elektrodialízis, amely egy speciális membránnal gyűjti össze az elektromos töltéseket, ám még ez sem bizonyult elég hatékonynak.

A Penn State kutatói a RED-módszert ötvözték egy CapMix nevű technikával, amely képes a sókoncentráció különbségeiből a vízbe merített elektródákkal feszültséget levonni. A kettő ötvözete viszont négyszeres hatékonyságú a RED-hez képest.

A kutatók számításai alapján a sókoncentráció különbségeiből kinyerhető feszültség a világ energiaszükségletének akár 40%-át is képes lehet fedezni. Mivel az Egyesült Államokban használt energia 25%-át már napelemekkel fedezik, ez a technológia tehát nagy előrelépést jelenthetne a fosszilis energia kiiktatásában.

Ha csakugyan ilyen hatékony módszert jelent az újonnan kifejlesztett technológia, az energiaellátásban a tengerek szerepe nő meg. Bár egyelőre drága energiaforrást jelent, a kutatócsapatok legfőbb célja egy költséghatékony alternatíva megteremtése.

Az ígéretes eredmények ellenére az energia kiaknázása előtt a témában további vizsgálatok szükségesek, amellyel többek között azt is szeretnék kideríteni, hogy a tengervíz más alkotóelemei, például a szulfát és a magnézium hogyan befolyásolják a teljesítményt.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Ezt is szeretjük