- Sokba fog ez kerülni a magyaroknak

Kiakadt az EU a magyar alkotmányon

Az Európai Bizottság vizsgálódni fog, ha nem engedünk, pénzbüntetés is lehet a történet vége.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az Európai Parlamentben a héten az új magyar alkotmány volt a téma. Az EP-ben tartott szavazáson többséget élveztek, akik módosítanának a dokumentumon, például azért, mert az diszkriminálja a melegeket és az egyszülős családokat, csorbítja az Alkotmánybíróság jogkörét, megszünteti az adatvédelmi ombudsman intézményét, továbbá problémásnak tartották azt is, hogy bekerült a dokumentumba a tényleges életfogytiglani büntetés.

Az EP mindezek miatt arra kérte az Európai Bizottságot, hogy vizsgálja felül az alaptörvényt, valamint a hamarosan a parlament elé kerülő sarkalatos törvényeket - amelyek részleteiben bontják ki az alaptörvény rendelkezéseit.

Ez csak az első kör volt

Kolláth György alkotmányjogásztól megtudtuk: az, hogy az EP - amelynek nincs jogköre felszólítani a tagállamokat a változtatásra - felkérte a vizsgálatra a bizottságot, egy folyamat első lépcsőfokának tekinthető az EU által kért alkotmánymódosításokat illetően.

A helyzet hasonló, mint a médiatörvénynél: a következő lépcsőfok, hogy a bizottság biztosai megvizsgálják a dokumentumot és a készülő sarkalatos törvényeket, hogy azok az unió által elvártaknak megfelelnek-e. Ha megállapítják, hogy nem, akkor a bizottság egyeztetéseket kezdeményez a változtatásokról, amelyeket a magyar kormány vagy végrehajt, vagy nem.

Pénzbüntetés is lehet a vége

Ha végrehajtják, akkor vége a történetnek, ha nem, akkor viszont az Európai Bírósághoz kerül az ügy. Ha pedig az Európai Bíróság azt állapítja meg, hogy ellentétes az EU-s elvekkel az alaptörvény, szankciókat állapíthat meg. Ezek pénzügyi jellegűek is lehetnek, például EU-s pénzeket vonhatnak el Magyarországtól.

Kolláth György elmondta azt is, hogy Magyarország nemcsak az Európai Unióval kerülhet konfliktusba az alkotmány miatt, hanem a strasbourgi Emberi Jogi Bírósággal is. Ha a bíróság megállapítja, hogy az alkotmány vagy a sarkalatos törvények megsértették az európai emberi jogi egyezményt, akkor itt is kaphatunk pénzbüntetést, ez esetben a bíróság kártérítést ítélhet meg.

Képek! Különleges vendégeket fogadott Orbán Viktor

Nézegess képeket!

Elolvasom

- Sokba fog ez kerülni Magyarországnak

Kérdés, hogy a kormány hajlandó-e változtatni? A médiatörvény esetében engedtünk az EU-nak, viszont az új magyar alkotmány ennél sokrétűbb probléma. A kormány ugyanis egyik legnagyobb sikerének ítélte az új alkotmány megalkotását, és folyamatosan hangsúlyozta azt is, hogy legitimnek tekintik az alaptörvényt - annak ellenére, hogy az alkotmányozás folyamatában tiltakozásként sem az LMP, sem az MSZP nem vett részt. Emiatt egyébként büntetést is kaptak, Kövér László házelnök vonta meg a "lógó" képviselők ez időszakra járó bérét.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Kolláth György szerint ugyanakkor a kormány nem teheti meg, hogy nem igazodik az EU szabályaihoz. - A presztízsveszteség már így is nagy, sokba fog ez kerülni Magyarországnak - vélekedett.

Ezt is szeretjük