A rovarok is érezhetnek fájdalmat az új kutatás szerint: eddig úgy tartották, nem érzékenyek

Tudományos kutatás igazolja, hogy a rovarok is érezhetnek fájdalmat.

Rovarok éreznek fájdalmat
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Széles körben elfogadottnak tűnik, hogy a rovarok nem éreznek fájdalmat. Emiatt a rovarok nem részesülnek ugyanolyan védelemben, mint a gerincesek, amikor tudományos kutatásról van szó.

Ebbe az elképzelésbe kapaszkodtak évekig azok a kutatók, akik számos tanulmányban ártalmas környezetnek tették ki a rovarokat. A közelmúltban bizonyítékot találtak arra, hogy a rovarok valójában éreznek fájdalmat.

A rovarok is érezhetnek fájdalmat az új kutatás szerint

A Proceedings of the Royal Society B által közzétett cikkben három kutató is azzal érvel, hogy a rovarok is rendelkeznek a nocicepcióval, hasonlóan a gerinces állatokhoz. Meghatározásuk szerint a nocicepció „potenciálisan vagy ténylegesen károsító ingerek észlelése”, és kapcsolatba hozható a fájdalomérzéssel. 

A nocicepció csökkenő kontrollja fontos a túlélésben. A tanulmány egy példát használ ennek a viselkedésnek a bemutatására, amikor egy állat megsérül egy verekedés során. Amikor még harcban van, a nociceptív folyamatok mérséklése lehetővé teszi az állat számára, hogy tovább harcoljon, és ne vonja el figyelmét egy sérülés.

Miután a harc véget ért, és az állat biztonságban van, aktiválódik a nociceptív feldolgozás beáramlása. Ez lehetővé teszi az állat számára, hogy megfelelően megértse a sérülés súlyosságát, és megvédje sérüléseit.

A kutatók ezt követően megvizsgálták a rovarok traumatikus eseményekre adott reakcióit, hogy kiderüljön, képesek-e a fájdalmas helyzetekhez való ugyanolyan magas szintű alkalmazkodásra. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Azt találták, hogy a rovarok bizonyos neuropeptideket termelnek, amelyek fájdalomcsillapítóként működhetnek, hasonlóan ahhoz, ahogyan az emberek opiátokat termelnek.

Azt is megállapították, hogy amikor bizonyos fenyegetésekkel szembesülnek, a rovarok érzékenyebbé válhatnak. Kutatásuk rávilágít arra, hogy amikor a gyümölcslegyek rendszeresen hőhatásnak vannak kitéve, idővel gyorsabban reagálnak a hőhatásra.

A tanulmány arra a következtetésre jut, hogy még nem bizonyított, hogy a rovarok képesek fájdalmat érezni, további kutatásokra van szükség a bizonyosság érdekében.

Azt is leszögezi, hogy a további kutatásoknak arra kell irányulniuk, hogy tisztázni lehessen, biztosítanunk kell-e etikus védelmet a rovarok számára az olyan, potenciálisan ártalmas körülmények között, például kísérletek esetén.

8 ártatlan rovar a kertben, ami még jó is, hogy ott van

Felismered őket képről? Válaszd ki a rovarok helyes nevét.

8 ártatlan rovar a kertben, ami még jó is, hogy ott van: felismered a futrinkát vagy a rózsabogarat?

Kvíz!

Elolvasom

Képek forrása: Getty Images

Ezt is szeretjük