Nagy pofon az országnak: egy hivatalos vélemény arról, hogy nem jó ide születni

Magyarország nem teljesített túl jól egy egészen új felmérésen.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

80 ország élhetőségét vizsgálta az Economist Intelligence Unit elnevezésű szervezet. Magyarország nem remekelt a felmérés során.

A vizsgálattal arra szerettek volna választ kapni, hogy manapság mely országokba jó születni. Magyarország a 80-ból 49. helyezést ért el.

A felmérés

79 másik országgal kellett versenyeznünk a felmérés során, amely azt vizsgálta, mely országokban van ma a legtöbb lehetősége az állampolgároknak az egészséges, biztonságos és sikeres életre. 11 szempont szerint vizsgálódtak a statisztika elkészítésekor.

A felmérés figyelembe vette a gazdasági lehetőségeket, az egészségügyi előírásokat, a politikai szabadságot, az életminőségre vonatkozó felmérések eredményeit és azokat az előrejelzéseket is, amik 2030-ra vonatkoznak.

Megvizsgálták a nemek közti egyenlőséget, a munkanélküliséggel kapcsolatos adatokat, a bűnözési rátát és az éghajlati adottságokat is.

Nálunk a világon a legmagasabb az áfakulcs

Nézegess képeket!

Elolvasom

Eredmények

Magyarország - holtversenyben Kínával - a 49. helyezést érte el. Ezzel átestünk a rossz országok kategóriájába, hiszen jóval a lélektani 40. helyezés alatt vagyunk. A felmérés hozott még meglepő eredményeket: Japán például csak a 25. helyen landolt, míg Németország 16. lett. Az utolsó három helyen Nigéria, Kenya és Ukrajna végzett.

Az eredmények alapján az a következtetés vonható le, hogy a békés, liberális szemléletű országok a legélhetőbbek napjainkban. Ilyen például Ausztria, Írország, Új-Zéland és Kanada. A top 15-be beletartozik még Norvégia, Ausztrália és Svájc is.

A pénzről szól az egész?

A Washington Post online cikke szerint az eredményt jobban befolyásolta az országok pénzügyi helyzete, mint a többi vizsgált tényező. Eszerint a rangsorból arra következtethetünk, hogy leginkább a GDP nyomott a latban, hiszen például az Egyesült Arab Emírségek a 18. helyen végzett, és bár egy igazi olajnagyhatalomról van szó, az emberi jogokhoz való hozzáállásukat, a fejlődési mutatóikat és az elnyomó törvényeiket sem szabad figyelmen kívül hagyni.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Az olyan országok, ahol ma nagy a szegénység, ám az előrejelzések szerint elképesztő mértékű fejlődésre van kilátás, rossz helyen végeztek - ilyen például Vietnam vagy Indonézia. Ez is azt mutatja, hogy valószínűleg a jelenlegi anyagi helyzet volt a fő szempont a felmérésen.

Ezt is szeretjük