Durva adatok: ennyivel keresnek kevesebbet a nők

Több tízezer forint a különbség

A férifaknál ötödével keresnek kevesebbet a nők.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Magyarországon a nők átlagosan 21%-kal keresnek kevesebbet a férfiaknál - derül ki a Workania állásportál által működtetett Fizetesek.hu internetes bérfelmérés legújabb kutatásából. A nemek közti bérkülönbség európai átlagban 17%.

45 ezer forint a különbség

A csütörtökön nyilvánosságra hozott felmérés szerint a férfiak bruttó átlagfizetése 255 ezer forint, míg a nőké 210 500 forint. Az előző évekhez hasonlóan a legnagyobb differencia a 35-44 éves munkavállalóknál mutatkozik, valamint a diplomások és a magasabb pozíciók esetében.

A 45-54 éves korosztály esetében 25%, a 35-44 évesek között pedig 26% a differencia a két nem fizetése között. A legkisebb, 11%os lemaradás a 24 év alatti, leginkább pályakezdő nőknél adódik, 34 éves kor alatt pedig átlagosan 18% a különbség.

A végzettség is mindegy

A diploma sem feltétlenül garancia az egyenlőségre: főiskolai végzettséggel ugyanis a gyengébbik nem képviselői 25%-kal, egyetemi diplomával pedig átlagosan 23%-kal alacsonyabb fizetésre számíthatnak.

Az alacsonyabb iskolai végzettségűeknél kisebb a különbség: érettségivel, szakközépiskolával a nők fizetési lemaradása 18-19%-os, míg az alapfokú végzettségűek esetében 21% a nemek közötti bérkülönbség. A legkisebb, 12%-os különbség az OKJ-s papírokkal mutatkozik.

Nagyobbak az eltérések a pozíciószintek szerinti összehasonlításnál: míg a felsővezető nők átlagosan negyedével kevesebbet kapnak, mint a férfiak, addig a segédmunkásoknál csupán 5% a különbség. A középvezetők esetében és a szolgáltatási szférán belül 16%, az irodai dolgozóknál 10% a különbség.

A második Orbán-kormány női tagjai

Nézegess képeket!

Elolvasom

Az is, hogy milyen tulajdonban van a cég

A felmérés eredményei szerint nem befolyásolja számottevően a nők diszkriminációját az sem, hogy milyen tulajdonban van a cég. A külföldi cégeknél 18%, a belföldi tulajdonú munkaadóknál 19%, állami alkalmazottként pedig átlagosan 21% a differencia.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

A bérkülönbséget az is befolyásolja, hogy egy adott szakmában melyik nem képviselői dolgoznak nagyobb arányban. Ahol a férfiak vannak többségben, ott az ő javukra magasabb az eltérés, ugyanakkor a főleg nők által betöltött pozíciókban, például bérszámfejtők, gyógyszerészeti laboránsok vagy egészségügyi nővérek esetében a női alkalmazottak fizetése magasabb a férfiakénál.

Ezt is szeretjük