Nem lennénk EU-tagok a kormány mostani döntése alapján

A kormány átírta a népszavazásokra vonatkozó szabályokat. A szigorítás már-már ellehetetleníti a voksolást.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A kormány teljesen átírta a népszavazásokra vonatkozó szabályokat, alaposan megszigorítva szinte minden kritériumot. Megszűnik az úgynevezett véleménynyilvánító népszavazás, és a voksolás a jövőben csak akkor lesz érvényes, ha a választók több mint fele részt vesz rajta, és a szavazók több mint 50%-a ugyanazt a választ adja. Ha a mostani szabályok érvényesültek volna a múltban, akkor érvénytelen lett volna az EU- és a NATO-csatlakozásról szóló szavazás is.

Vezető politikusaink - Tarlóstól Vonáig

Nézegess képeket!

Elolvasom

Míg a kormány a teljesen ellenőrizhetetlen szociális konzultációra milliárdokat szánt, addig az ellenőrzött, hivatalos népszavazás intézményét gyakorlatilag megszüntette, vagy legalábbis olyan feltételrendszert alkotott, mely ellehetetleníti a voksolást.

Az egyik legfontosabb változás, hogy megszűnik az úgynevezett véleménynyilvánító népszavazás, mely nem volt kötelező érvényű a Parlamentre nézve, ellenben befolyásolhatott egy-egy döntést.

A másik, ennél komolyabb következményeket felvonultató változtatás, hogy ezentúl csak az a népszavazás lesz érvényes, melyre a választásra jogosultak több mint fele elmegy, és több mint felük ugyanúgy voksol.

A régi szabályok nem határozták meg, hogy hány embernek kell elmenni, az érvényességhez elég volt, ha az összes választásra jogosult 25%-a, plusz egy fő ugyanarra szavaz.

A kormány a szigorítást azzal indokolta, hogy így szeretnék kiszűrni a komolytalan kezdeményezéseket, érdekesség viszont, hogy az új szabályok szerint több, olyan korábbi népszavazás is érvénytelen lett volna, ami egyáltalán nem tekinthető komolytalannak.

Népszavazás a NATO- és az EU-csatlakozásról: érvénytelen

A NATO-csatlakozásról szóló népszavazásra a választásra jogosultak 49,24%-a ment el, ami a jelenlegi rendszer szerint kevés lett volna az érvényességhez. A kérdés az volt: Egyetért-e azzal, hogy a Magyar Köztársaság a NATO-hoz csatlakozva biztosítsa az ország védettségét? A szavazáson a válaszadók 85,33%-a mondott igent.

A NATO-csatlakozáshoz hasonlóan érvénytelen lett volna az EU-csatlakozásunkról szóló népszavazás is az új szabályok szerint. Erre ugyanis csak a választók 45,62%-a ment el, ami az új rendszer szerint nem elegendő. Itt egyébként 83,76% mondott igent. Érdekesség, hogy a Fidesz által kezdeményezett, a vizitdíjról, tandíjról szóló referendum is épphogy érvényes lett volna az új szabályok szerint, mivel azon a választók 50,51%-a vett részt.

A tiltott témák közé egyébként a kormány betette az új alkotmányt is, az új szabályok szerint nem lehet népszavazást tartani az alaptörvény módosítására irányuló kérdésekről.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Orbán: ma már megkérdezik az embereket

Orbán Viktor korábban egy beszédében kijelentette: korábban csak diktátumokkal kormányozták az országot, ma azonban már megkérdezik az embereket.

- Mindenkor kiállunk a nemzeti konzultáció mellett, kiállunk a nép véleménye mellett a trükköző milliárdosokkal szemben - közölte a miniszterelnök.

Ezt is szeretjük