40 ezer éves kézlenyomatokat találtak a barlang falán

Kik hagyhatták a jeleket?

Az új módszer leleplezte a spanyol barlangrajz valódi korát.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A spanyolországi El Castillo-barlang őrizheti a világ legősibb rajzait, amiket emberi kéz készített.

A barlangrajzok korát nehéz megítélni, mivel a vékony festékréteg többnyire nem tartalmaz elég szenet a kormeghatározás vizsgálatához, ám egy új módszer segítségével a tudósok most fényt deríthetnek arra, mikor kerültek a falra őseink kéznyomai.

Régebbi, mint gondolták

Mivel a festékrétegek nagyon vékonyak, a kutatók eddig kénytelenek voltak más módszerekkel, például a stílusjegyek vizsgálatával, vagy a barlangban talált egyéb nyomok - például csontok - korának meghatározásával megsaccolni a festmények keletkezési idejét.

Alistair Pike, a Bristol University archeológusa és João Zilhão, a University of Barcelona kutatója azonban kipróbált egy új technikát, az úgynevezett urán-tórium kormeghatározást. Ezzel az eljárással már nagyon kis mennyiségből nagyon pontosan meg lehet határozni a festmények korát.

A kutatók 50 barlangrajzot vizsgáltak meg, és kiderült, hogy azok többsége jóval régebbi, mint ahogyan azt gondolták.

A neandervölgyiek kéznyoma lehet a barlangon

A tudósok megvizsgálták az El Castillo-barlang falán található rajzokat is, melyekről korábban azt hitték, hogy már a modern ember készítette őket. A rajzok egyszerűek, valószínűleg úgy készültek, hogy a barlanglakók a kőre nyomták a tenyerüket, majd vörös festékkel körbekenték azt.

7 rejtélyes eset, amire máig nincs magyarázat

Nézegess képeket!

Elolvasom

A kormeghatározásos vizsgálat eredményei alapján úgy tűnik, hogy a barlangrajz 40 800 évvel ezelőtt készülhetett. A modern emberek körülbelül 41 500 évvel korábban érkeztek Nyugat-Európába, és nem zárható ki a lehetőség, hogy ők készítették a lenyomatokat, de az is elképzelhető, hogy a valaha megismert legrégebbi barlangrajz a neandervölgyiek kézlenyomatát őrzi.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Az utóbbi években egyébként egyre több jel utal arra, hogy a neandervölgyiek kifinomultabb kultúrával rendelkeztek, mint ahogy azt korábban hittük: erre utal a barlangrajz, de a nemrégiben talált, neandervölgyiek által készített ékszerek kidolgozása is. A régészek azt feltételezik, hogy már a neandervölgyiek is fogékonyak voltak a szépre - például díszítették a ruháikat -, és beszélni is tudtak.

Ezt is szeretjük