80-an hunytak el és 23 ezren sérültek meg a magyar munkahelyeken: ezen változtatni kell

NGM: mindenkinek joga van a biztonságos munkakörülményekhez.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Minden dolgozónak joga van a biztonságos és egészséget nem veszélyeztető munkakörülményekhez, ahogyan az Magyarország alaptörvényében szerepel, a biztonságos foglalkoztatás mindenki közös ügye - mondta Simon Attila István, a Nemzetgazdasági Minisztérium munkaerőpiacért felelős helyettes államtitkára a tárca közleménye szerint egy budapesti konferencián.

A helyettes államtitkár az Egészséges munkahelyet minden életkorban! című kampány megnyitóján hozzátette: ezen a héten, április 28-án van a munkavédelem világnapja, amelyet a kormány 2012-ben a munkabalesetben elhunyt, valamint megrokkant munkavállalók emléknapjává nyilvánított. Ismertette: a foglalkoztatottak száma 2016-ban elérte a 4,4 milliót Magyarországon. Tavaly 23 027 munkabaleset és 80 halálos munkabaleset történt, miközben tíz éve még 3,9 millió ember foglalkoztatása mellett volt ugyanennyi munkabaleset és 123 halálos munkabaleset.

Rámutatott: a munkabaleseti ráta tízéves viszonylatban csökkent az ipari termelés bővülése mellett, ahol magasabbak a baleseti kockázatok. Hangsúlyozta, egy halálos munkabaleset megtörténte is elfogadhatatlan. Elmondta, a megelőzés érdekében rengeteg feladat van, több terv még végrehajtásra vár. Ezek közül kiemelte, mivel a munkabaleseti adatok alapján az építőiparban történik a halálos munkabalesetek harmada, ezért májusban indul az építőipari tevékenység országos célvizsgálata.

Szintén egyharmadát adja a halálos munkabaleseteknek a mezőgazdasági ágazat, amelynek veszélyeire, ártalmaira való figyelemfelkeltés és a megelőzés céljából kétéves kampányt terveznek indítani a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával és a Szent István Egyetemmel közösen. Kitért arra, hogy az Európai Alapítvány az Élet- és Munkakörülmények Javításáért - EUROFOUND - ötévente végzett legutóbbi, 2015-ös felmérése szerint pozitív fejlemény, hogy tíz munkavállaló közül kilenc jól vagy nagyon jól tájékozott a munkakörével kapcsolatos egészségi és biztonsági kockázatokról.

A kisebb vállalatoknál dolgozó munkavállalók azonban ritkábban kapnak tájékoztatást arról, hogy munkavégzésük során mi veszélyeztetheti őket, és a fiatal munkavállalók nagyobb mértékben ki vannak téve az intenzív munkavégzésnek, a többműszakos munkának, az ártalmas társas viselkedésformáknak és az állás bizonytalanságának.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

A kutatás szerint a problémás területek között szerepel, hogy 2010 és 2015 között 15%-ról 17%-ra emelkedett a vegyi anyagok, illetve 11%-ról 13%-ra a fertőző anyagok hatásainak kitett munkavállalók aránya. Az Egészséges munkahelyet minden életkorban! kampány célja, hogy felhívja a figyelmet az idősödő munkavállalók munkahelyi védelmének fontosságára és gazdasági előnyeire, illetve, hogy támogassa a biztonságosabb és eredményesebb munkavégzést minden korosztály számára függetlenül attól, hogy karrierjük elején vagy a munkával töltött éveik végén járnak.

Ezt is szeretjük