Mivel vádolják Ratko Mladicot?

Megrázó részletek a vádiratból

Ratko Mladic vádirata elképzelhetetlenül hosszú. Megpróbáltuk összefoglalni röviden.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

2011. május 26-án elfogták a srebrenicai mészárlás során 8000 muszlim férfit és kisfiút kivégző Ratko Mladicot. A férfit a vajdasági Lázárföldön - Lazarevo - vették őrizetbe, ahol az unokatestvérénél bujkált a mára már megöregedett és betegeskedő háborús bűnös. Még az elfogása napján Belgrádba szállították, ahonnan 13 órás kihallgatás után kiadták a Nemzetközi Törvényszéknek, Hágába. Szerbia a biztonságos elszállítás érdekében nem hozta nyilvánosságra a kiadatás időpontját, egy biztos: Mladic június 2-ától már Hágában van, először 3-án jelent meg a törvényszék előtt, és egyelőre nem nyilatkozott az ellene emelt vádakról.

Aki ítél

A hágai székhelyű Nemzetközi Törvényszék 1993-ban jött létre, és kifejezetten a volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnöket és a humanitárius jogokat sértő cselekedeteket hivatott kivizsgálni.

A szervezet eddig összesen több mint 160 ügyben döntött, nagy többségben elmarasztaló ítélettel a szerbek ellen. Az eddigi elítéltek sorába tartozik többek között Slobodan Milosevic egykori jugoszláv és szerb elnök, illetve Biljana Plavsic, a boszniai szerbek elnöke is. A törvényszéken a vádlottakat csupán őrzik, az intézmény nem börtön, így az ítélethozatal után általában kiadják az elítélteket más országoknak.

Nem ugyanúgy büntetnek

A törvényszék eddigi ítéletei gyakran heves ellenállásba ütköztek, több európai kommentár vonja kérdőre az eddig kihirdetett ítéletek pártatlanságát. A vádpontok gyakran hasonlítanak egymáshoz különböző ügyekben, az ítéletek pedig szinte kivétel nélkül a szerbeket marasztalják el, míg a bosnyák vezetőket általában felmentik.

Az eddig lezárt ügyek vádirataiban minden esetben szerepel az emberiség ellen elkövetett bűncselekmény, a népirtás - genocídium - kifejezések. Az ítéletek nagyrészt 25-35 év közötti szabadságvesztéssel zárultak, de többen öngyilkosok lettek, néhányan pedig gyilkosság áldozatává váltak az ítélethozatal során. Több volt vezető pere a mai napig folyamatban van, különösen érdekes Vojislav Seselj szerb radikális elnök ügye, akinek a tárgyalásai 2006-ban kezdődtek és máig sem fejeződtek be. Mladic esetében nem lehet tudni, milyen hosszúra nyúlik a folyamat, de azt egészen biztos, hogy éveket fog igénybe venni.

Emiatt áll bíróság elé

Ratko Mladic 16 év bujkálás után áll a törvényszék elé, több bűncselekmény elkövetésével vádolják. A vádirat már most elképzelhetetlenül hosszú, gerincét pedig a kegyetlen srebrenicai mészárlás adja. 1995 júliusában Mladic vezetésével több mint 8000 muszlim állampolgárt gyilkoltak meg módszeresen. Irataikat, azonosításra alkalmas igazolványaikat elvették tőlük, és pusztán etnikai hovatartozás alapján végeztek velük.

Az Eltűnt Személyek Szövetségi Bizottsága által kiállított lista eleddig 8373 nevet tartalmaz. Az eset azért számít különösen kegyetlennek, mivel ekkorra az ENSZ már biztonságos területnek nyilvánította Srebrenicát, ráadásul körülbelül 400 holland békefenntartó is tartózkodott a területen ekkor. Mladicnak azonban nem ez az első esete a Nemzetközi Törvényszékkel. Még a mészárlás hónapjában, tehát 1995 júliusában vádat emeltek ellene a Bosznia-Hercegovinában elkövetett népirtás és háborús bűnök miatt.

Kínzás, civilek terrorizálása, túszejtés, népirtás

Majd ugyanebben az évben, november 16-án ismét vád alá helyezték, ekkor a srebrenicai mészárlás és a háborús szokások megsértésének vádjával. A vádpontokat az évek során szétválasztották, majd módosították, a mostani 11 vádpont többek közt üldözés, kínzás, deportálás, civilek terrorizálása, nemzetközi túszejtés, civilek elleni támadás, Srebrenicán kívül további nyolc területen elkövetett népirtás és gyilkosságok.

Mladic ügyében a hozzáférhető bizonyítékok száma már most rengeteg aktát tölt meg, így feltehetőleg kérvényezni fogják a vádpontok számának minimalizálását, ami nagyban megkönnyíthetné az eljárás gyors lefolyását. Külön-külön minden egyes vádpont jogszerű bizonyítása ugyanis éveket, akár évtizedeket vehetne igénybe, az ítélet kihirdetését pedig Mladic meggyengült egészségi állapota miatt nem élhetné meg.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

A szerb tábornokot először június 3-án hallgatták ki Hágában. A Nemzetközi Törvényszék addig áll fenn, amíg minden egyes háborús bűnöst vád alá nem helyeztek. Így Ratko Mladic után már csak egyetlen személy, a jelenleg is szökésben lévő Goran Hadzic elfogását sürgetik.

Ezt is szeretjük