Mihez nincs joga az APEH-nek?

Ne higgy el mindent az ellenőrnek!

Elég egy apró figyelmetlenség, hogy felfigyeljen rád az APEH. Legyél hát tisztában a jogaiddal!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Tévhit, hogy az adóhatóság elsősorban a nagyobb vállalkozásokat ellenőrzi. A magánszemélyek éppúgy górcső alá kerülhetnek, ha bármilyen apró jel is utal arra, hogy nem a törvény szerint jártak el az adózás terén, vagy, ha a bejelentett bérük és az utána fizetett adó egyáltalán nincs arányban a valós keresetükkel és ezáltal az életszínvonalukkal.

Az APEH minden évben megnevezi azokat a tevékenységeket és területeket, melyekre az adott évben különösen figyel.

A vállalkozások minden évben számíthatnak ellenőrzésre, idén azonban - a tavalyi évhez hasonlóan - a vagyonosodást és ehhez csatlakozóan az illetékfizetést, valamint az alkalmazottak bejelentésének törvényességét kiemelten figyeli a hatóság. Elég egyetlen hiba, egy gyanús adóbevallás vagy egy névtelen rosszakaró, és máris szembetalálhatod magad az APEH ellenőrével. Mindezzel jó tisztában lenni, a kötelességek mellett azonban a jogaidat sem árt ismerni. Utánajártunk, mihez nincs joga az APEH-nek.

Magánszemélyként nem járhat el

Ahogy minden szakmában, a hatóságok alkalmazottai között is - ha elvétve ugyan - akadnak olyanok, akik, miközben éppen azt ellenőrzik, hogy az adott személy betartotta-e a törvény előírásait, önmaguk megszegik a vonatkozó szabályokat.

Természetesen elsősorban a saját kötelezettségeidet kell szem előtt tartanod, de jó, ha tudod, hogy mi az, amit valóban megtehet az ellenőr, és mi az, amit nem.

Fontos például tisztázni, hogy az APEH ellenőre kizárólag akkor ellenőrizheti a számláidat és a kiadásaidat, ha vállalkozóként tevékenykedsz, vagy a munkaviszonyoddal kapcsolatos dokumentumokat, ha alkalmazottként dolgozol, ha munkaidőben van. Ha vásárlása során nem kap nyugtát, és ez azonnal szemet szúr számára, csak akkor kezdeményezhet bármilyen ellenőrzést, és csak akkor büntethet meg, ha mint APEH-ellenőr kifejezetten ellenőrzés céljából vásárolt. Természetesen másnap - mint hatóság - felkereshet, és akkor az ellenőrzéshez, valamint az esetleges büntetéshez már joga van.

Nem kényszeríthet, és nem tartóztathat fel

Mivel az APEH-nek joga és lehetősége is van arra, hogy előzetes bejelentés nélkül ellenőrizze a munkaviszonyod, a bejelentett jövedelmet, a bevallott és befizetett adód, általában első körben ezekkel kapcsolatban nem is közvetlenül személyesen érdeklődik. Csak akkor kezdeményeznek ellenőrzést, ha az előzetesen begyűjtött információk alapján ezt indokoltnak tartják. A helyszíni ellenőrzésnél aztán személyesen is elkérhetik a számlákat, a munkaviszonyt igazoló munkaszerződést, valamint a személyes irataidat. Kényszeríteni azonban nem kényszeríthetnek arra, hogy át is add.

Az APEH kérését ellenőrzés során nem tanácsos megtagadni, kivéve akkor, ha arra nyomós indokod van. Ha például a munkahelyeden tartanak ellenőrzést, és a munkáltatód jelenléte nélkül nem akarod átadni a kért dokumentumokat, akkor arra nem kényszeríthetnek, és, ahogy a BKV-ellenőrök, ők sem tartóztathatnak fel. Rendőri segítséget azonban kérhetnek, a rendőrnek mindehhez ugyanis joga van.

Nem fedheti fel a bejelentő kilétét

A vagyonosodási vizsgálatoknak a tavalyi évhez hasonlóan idén is kiemelt szerep jut. Az APEH már 2009-ben az úgynevezett kockázatelemző rendszert használta a vagyonosodási vizsgálatoknál, és ennek alkalmazása segíti idén is a hatóságot.

A rendszer kielemzi az adózóktól begyűjtött vagy egyéb úton beszerzett adatokat, és, ha ezek alapján az adott személy érinti az APEH által megállapított kockázat sávhatárát, nagy valószínűséggel adóellenőrzésre számíthat. A már tavaly bizonyított rendszer mellett azonban vagyonosodási vizsgálat névtelen bejelentés hatására is indulhat. Ha jellemzően magasabb az életszínvonalad, mint azt hivatalosan a pénztárcád megengedné, elég egy rosszakaró szomszéd vagy egy régi alkalmazott - akinek még ma is fáj az elbocsátás - ahhoz, hogy kiszúrjon magának az APEH.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Névtelen bejelentésre ugyanis lehetőség van, az APEH-nek nincs joga ahhoz, hogy felfedje a bejelentő kilétét, még külön kérésre sem - ha ugyanis megteszi, azzal határozottan megszegi a törvényt.

OLVASD EL EZT IS!

  • megtakarítás
  • adósságrendezés

Anyagi gondjaid vannak?

Ezt is szeretjük