Mi lesz veled, Európa? Merkel érdekes ötlettel állt elő

Költségvetési és politikai uniót akar a német kancellár. Gyurcsányék már mocorognak.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Költségvetési és politikai uniót kell létrehozni Európában, és ennek során a kétsebességes integráció elvét kell követni - fejtette ki a német kancellár előző héten. Párizs nem ért egyet, Gyurcsány meg a parlamentben tárgyalná a kérdést. Összefoglaló.

Angela Merkel német kancellár előző hét csütörtökön bejelentette, politikai és költségvetési uniót kellene létrehozni, amelyben a kétsebességes integrációt kellene követni. Merkel szerint a nyitottságot ugyan meg kell tartani, mindig mindenkinek lehetőséget kell biztosítani az együttműködéshez, de nem lehet egy helyben járni csak azért, mert egyik-másik tagország még nem akar továbbmenni.

Politikai unió...

Kifejtette, a június végi uniós csúcson egy munkatervet tárgyalnak majd meg, amelynek fő gondolata az, hogy több Európára van szükség. Nem csupán valutaunióra, hanem egy úgynevezett fiskális unióra, vagyis több közös költségvetési politikára, mindenekelőtt pedig egy politikai unióra, ami azt jelenti, hogy lépésről lépésre egyre több kompetenciát és felügyeleti lehetőséget kell átadni Európának - mondta Merkel.
    

Az Európai Bizottság már most is értékeli a tagországok költségvetési politikáját és gazdaságpolitikáját, és ajánlásokat fogalmaz meg az úgynevezett hatos csomag alapján - utalt Merkel a jórészt a magyar uniós elnökség idején előkészített jogszabálycsomagra, amely szorosabb együttműködést ír elő ezen a két területen.
    

A német kancellár szerint a gazdasági növekedés ösztönzésére is stratégiát kell készíteni, a költségvetési konszolidáció és a növekedés ugyanannak az éremnek a két oldala.

A történelem meghatározó politikusasszonyai

Nézegess képeket!

Elolvasom

Szilárd államháztartási helyzet nélkül nincsen növekedés, de a pénzügyi stabilitás nem elég, javítani kell egyebek között a versenyképességen is - mondta Merkel.


Támogatják, de nem most

Merkel szavaira először nem reagáltak a franciák, majd az Európa-ügyi államtitkár közölte, Párizs szerint jelenleg nem aktuális az Európai Unió intézményi reformja egy költségvetési és politikai unió létrehozására.

Hozzátette, Franciaország támogatja a politikai Európa elmélyítését, de az intézményi reform nem lehet megoldás a válság által felvetett sürgős problémákra.

Az államtitkár szerint alig egy évvel a lisszaboni szerződés hatályba lépése után nem egy újabb intézményi reform megindítása a legfőbb feladat.

Politikusok és családjuk

Nézegess képeket!

Elolvasom

A európai politikai integráció megerősítése elképzelhetetlen az emberek bevonása nélkül, az pedig nem fog megvalósulni addig, amíg az Európai Unió nem bizonyította be, hogy képes válaszokkal szolgálni a válságra.

Gyurcsányék már mozgolódnak

A Demokratikus Koalíció - DK - szerint a magyar kormánynak mielőbb ki kell alakítania véleményét az "Európai Egyesült Államokról", a költségvetési és politikai unió létrehozását és a kétsebességes Európát célzó elképzelésekről.

Molnár Csaba hétfőn sajtótájékoztatón azt szorgalmazta, hogy a parlament ennek érdekében már a jövő héten tartson politikai vitanapot. Jelezte, hogy ehhez el kell térni a házszabálytól, amely a rendkívüli ülésszak alatt nem teszi lehetővé a politikai vitát, és annak kiírásához - a szükséges 78 aláírás benyújtását követően - minimum két hetet ír elő.

Áder, a pártpolitikus államfő

Nézegess képeket!

Elolvasom

Indoklásul azt mondta, elfogadhatatlan, hogy a kormányfő ismét álláspont nélkül vegyen részt egy, az Európai Unió jövőjét meghatározó csúcstalálkozón, és ott összevissza beszéljen.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

A DK véleményét ismertetve közölte: nem gazdasági együttműködésként, hanem értékközösségként tekintenek az Európai Unióra, támogatják az integráció mélyítését, Angela Merkel erre vonatkozó javaslatait, a tagállami szuverenitás újabb elemeinek átruházását. Hangsúlyozta azonban, hogy a kormány véleménye a döntő ezekben a kérdésekben, azzal kapcsolatban hogy a többséges Európában a keménymaghoz vagy a perifériához szeretnénk tartozni.

Ezt is szeretjük