A világ 3 legfurcsább múzeuma

Gondoltad volna, hogy valaha múzeumot szentelnek a vécéknek? És, hogy kiállítás keretében ismerkedhetsz meg a nyakörvek történetével?

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A múzeumokról az embernek általában a festészet, a szobrászat, a közlekedés, a divat vagy éppen a zene jut eszébe. Van azonban néhány olyan, amely meghökkentő gyűjteményével igencsak kilóg a sorból.

Hogy ki az, aki több száz, esetenként több ezer kilométert hajlandó utazni azért, hogy bepillanthasson a vécé történetébe, vagy megismerhesse a múltban használt pszichiátriai eszközöket, nem tudjuk.

Az azonban tény, hogy az alábbi múzeumok élnek és virulnak, és a világ legmeghökkentőbb gyűjteményeit tudhatják magukénak.

Kutyanyakörvek múzeuma - Kent

Egy kutyákról szóló kiállítás talán még érthető is lenne, hiszen az ebek között igencsak akadnak látványos vagy éppen furcsa egyedek.

De, hogy kinek jut eszébe létrehozni egy múzeumot a kutyusoknak szánt nyakörvekből? És ki az, akit mindez érdekel? Minden bizonnyal sokakat, az angliai Kentben található állandó kiállítás ugyanis egészen népszerű.
A Leeds Kastély falai között működő kiállítás alapötlete Mrs. Gertrude Hunt nevéhez fűződik, aki történész férje emlékére hozta létre azt az alapítványt, amely a kutyanyakörv-kiállítás mögött is áll.
A kétségkívül különleges tárlat az elmúlt századok nyakörveit mutatja be, de nem is akárhogyan: a gyűjtemény több mint száz nyakörvből áll, amelyek között találni a 15. századból valót, kizárólag esztétikai céllal készült darabot, de az ebek védelmét szolgáló típust is. A kézzel készített nyakörvek között különleges darabnak számítanak a barokk pompát idéző típusok, valamint azok a minden részletükben kidolgozott darabok, amelyeket még bársonnyal is bevontak - minden bizonnyal a kutyák legnagyobb örömére.

Vécétörténeti múzeum - Massachusetts

A massachusetts-i Worchesterben található múzeum valóban kilóg a sorból: míg a múzeumok többségében szinte alig találni mellékhelyiséget, itt szinte nincs is más azon kívül - leszámítva a vízvezeték-szerelés történetét bemutató gyűjteményt.

Ez esetben is kérdés, hogy kinek van kedve mindezért több ezer kilométert utazni, ám aki mégis felkeresi a kiállítást, az igen mély betekintést nyerhet a mellékhelyiség történetébe. Találni itt különlegesen díszített vécét a 19. századból, papírból készült változatot az 1800-as évekből - amit mellesleg a vécépapír elődjeként tartanak számon -, lánccal lehúzható típust fatartállyal, illetve olyan környezetbarát pottyantós vécét is, amelynek esetében mésszel gondoskodtak a fertőtlenítésről.
A múzeumot a vízvezetékeket és szerszámokat árusító Charles Manoog alapította 1979-ben nyugdíjba menetele előtt azzal a céllal, hogy örök emléket állítson a szakmának. Az üzletet ma a fia, Russ vezeti, a múzeumról pedig annak kurátoraként Russ felesége gondoskodik.

Kíváncsi vagy további furcsaságokra is? Akkor kattints ide, és ismerd meg a világ legkülönösebb embereit!

Pszichiátriai eszközök múzeuma - Missouri

Az Amerikai Egyesült Államok bővelkedik furcsábbnál furcsább múzeumokban. Kétségtelenül ezek közé tartozik a Missouri államban található St. Joseph város Glore Pszichiátriai Múzeuma, amelyben megismerkedhetsz a pszichiátriai kezeléseknél használt eszközökkel, azok történetével, valamint a múltban és a jelenben használt terápiákkal.

A tárlat végigvezet a pszichiátria szinte teljes történetén: bemutatja az első, igen kezdetleges és kíméletlen terápiás eszközöket, elkalauzol a középkorba, ahol embertelenül kezelték a lelki betegeket - a terápia ekkor gyakran kimerült a kínzásokban, a gyógyíthatatlanokra pedig máglyahalál várt -, és feltárja a 20. századi módszereket is.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

A látogatók testközelből ismerhetik meg az elektromos széket, a kényszerzubbonyokat és az elektrosokk-terápia eszközeit. A kérdés csak az, kinek van mindehhez kedve.

Hazánk is bővelkedik különleges múzeumokban, még akkor is, ha különlegességük nem a bizarr kiállítási tárgyakban rejlik. Kattints ide, és ismerj meg tíz olyan múzeumot, amelyet érdemes legalább egyszer meglátogatnod!
Ezt is szeretjük