Kinek lehet még köze a szíriai vegyi fegyverekhez?

Még mindig titkos az álláspont

Hová vezet egy esetleges katonai támadás?

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Külügyminisztérium szeptember 14-i közleményében kifejtette, hogy lehetőség szerint el kell kerülni a Szíria elleni katonai beavatkozást, hiszen hosszú távon sokkal inkább a politikai megoldásnak van értelme.

A Külügyminisztérium emellett kifejtette, hogy a vegyi fegyverek alkalmazása is elfogadhatatlan. Az ENSZ vegyifegyver-ellenőrei pénteken juttatták el a szervezet főtitkárához a gáztámadásról készített jelentést. Az, hogy ez mikor kerül nyilvánosságra, még nem tudni.

Az ellenzék kezében van?

A WND amerikai hírportál egy titkos dokumentumra hivatkozva szeptember 15-én nyilvánosságra hozta, hogyegy titkos katonai dokumentum szerint a szíriai kormányzat ellen harcoló szélsőséges szunnita an-Naszúra Front rendelkezik vegyi fegyverrel. Eszerint az al-Kaida terrorhálózat Irak szunnita ellenőrzése alatt álló területén maga is gyártja a szarin ideggázt, amit Törökországba visznek és innen jut el az ellenzéki an-Naszúra szervezetéhez.

A magyarok is háborúznának?

Ennek ellenére a washingtontimes.com cikke szerint Magyarország is csatlakozott a Coalition of the Willing elnevezésű megállapodáshoz, ami hivatalosan is kinyilvánítja az álláspontunkat, miszerint a magyarok is elítélik Aszadot. Pontosan nem tudni, hogy ez a megállapodás, amelybe Magyarország belépett, mit jelent, és milyen kötelezettségekkel jár.

A vegyi fegyveres támadás még augusztus 21-én történt meg, amely után a Külügyminisztérium úgy fogalmazott, hogy csak az ENSZ-szakértők vizsgálata után dönti el Magyarország, hogy csatlakozik-e a katonai támadáshoz.

A Coalition of the Willing megállapodása még 2002-re nyúlik vissza, amikor George W. Bush akkori amerikai elnök az iraki támadás előtt felsorolta azokat az országokat, amelyek támogatták a háborút vagy erkölcsileg, vagy katonailag.

Közös állásponton

Az államtitkár, Németh Zsolt hangsúlyozta, hogy a jövőben a nemzetközi közösség megakadályozza a vegyi fegyverek alkalmazását. Az államtitkár a 21. század egyik legnagyobb botrányának minősítette az augusztusi vegyi támadást, amelynek közel 1500 áldozata volt, ennek egyharmada gyermek. Ezek miatt továbbá az ország lakosságának majdnem egyharmada arra kényszerült, hogy elhagyja otthonát.

Képek! Utcára vonultak az emberek a stadionépítések ellen

Nézegess képeket!

Elolvasom
A vilniusi külügyminiszteri találkozót követően az Európai Unió és a G20-csúcs 11 résztvevője magától értetődőnek tartja, hogy az Aszad-rezsim tehető felelőssé a támadásért. A súlyos tragédia nem történt volna meg, ha Szíria csatlakozik a nemzetközi vegyifegyver-tilalmi rendelethez.

A héten a szenátus hangsúlyozta, hogy lehetségessé vált a szíriai vegyi fegyverek nemzetközi szervezetek felügyelete alatti megsemmisítése. Így Németh Zsolt kilátásba helyezte egy olyan tervezet megszületését, amely előírja Szíria számára a vegyi fegyvereik megsemmisítését, valamint az ország csatlakozását a vegyifegyver-tilalmi mechanizmusokhoz.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Az LMP-s Ertsey Katalin és a jobbikos Gyöngyösi Márton kérdésére, miszerint bebizonyosodott-e a támadás elkövetőinek kiléte, annyit mondott, hogy arra vannak bizonyítékok, hogy a kormányzati területekről indultak a rakéták, és az, hogy egyáltalán vegyi fegyverek lehetnek az országban, egyértelműen a hatalmat terheli.
Ezt is szeretjük