Ma van a spamellenes világnap

Így szabadulj meg a kéretlen levelektől

A spam nemcsak bosszantó, de veszélyes is lehet, nem lehetetlen azonban megszabadulni tőle.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Yahoo június 23-át nevezte ki a spamellenes világnapnak - ironikus módon elképzelhető, hogy ennek a tárgyában már kaptál is néhány kéretlen körlevelet az ismerőseidtől.

A spamek nem egyszerűen csak bosszantóak, de veszélyesek is lehetnek - egyrészt ez az egyik leggyakoribb módja, hogy vírust telepítsenek a számítógépedre, másrészt a rengeteg levélszemét között a fontos levelek is elveszhetnek.

Soha többé spamet?

Arra nagyon kicsi a valószínűség, hogy egy életre kizárhatod a postafiókodból a kéretlen leveleket, de jelentősen mérsékelheted a spamek számát, így minimumra csökkentheted a bosszúságot és levélszeméttel kapcsolatos kockázatot.

A legegyszerűbb módszer, ha kategorizálod a kéretlen leveleidet, és tudatosan szabadulsz meg a bosszantó üzenetektől.

Reklámok és kéretlen ajánlatok

A kedvenc netes magazinod hírlevelét, tele izgalmas újdonságokkal, biztosan szívesen fogadod, de ha nem vigyázol, a postafiókodat hamar elárasztják a kéretlen reklámok, illetve az olyan ajánlatok, amik valójában nem érdekelnek.

Először is gondold át, mik azok az ajánlatok, amik valóban érdekelnek. Ha érdekel a lakberendezés, akkor ne iratkozz le kedvenc lakberendezési áruházad hírleveléről, de ha utoljára évekkel ezelőtt mentél el kocogni, nem biztos, hogy érdemes egy sportbolt ajánlataival terhelned a levelezésedet.

15 magyar találmány, ami megváltoztatta a történelmet

Nézegess képeket!

Elolvasom

Válogasd ki azokat a hírleveleket, amelyekre nincs szükséged, és általában olvasatlanul törölni szoktad - a következő alkalommal ne töröld ki őket rögtön, hanem görgess a levelek legaljára - itt minden alkalommal találsz egy linket, amire kattintva azonnal leiratkozhatsz a hírlistáról, vagy egy olyan hivatkozást, ami a hírlevelet kiküldő weboldalra vezet, ahol szintén leiratkozhatsz.

Ezektől a levelektől lesz a legnehezebb és legidőigényesebb megszabadulnod, azonban, ha egyszer leiratkozol a fölösleges listákról, az látványosan enyhít a spam-hadjáraton.

Cuki képek, továbbküldős levelek

Szinte mindenkinek van olyan ismerőse, akitől még soha nem kapott hasznos levelet, annál több zenélős diasort egy kosár kismacskáról, az élet értelméről vagy a dalai láma állítólagos üzenetéről.

Évente 11 millió ember személyiségét lopják el: 8 dolog, amit meg kell semmisítened

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ezek a levelek rendszerint arra buzdítanak, hogy küldd tovább őket - ha van olyan ismerősöd, akiről biztosan tudod, hogy örülne neki, akkor természetesen továbbíthatod a levelet, de nagyon rossz ötlet lenne a teljes címlistádra postázni az üzenetet.

Talán udvariatlanságnak hangzik, de ha egy távoli ismerősöddel már évek óta nem beszélgettél, ellenben nem győzöd takarítani utána a szemetet a postafiókodból, nyugodtan add hozzá az e-mail címét a nemkívánatos feladók listájához.

Így a tőle érkező levelek automatikusan a spam-mappába érkeznek, és nem terhelik a levelezésedet, ha pedig később mégis visszakeresnél egy levelet, akkor azt itt megtalálhatod.

Átfogó védelem

A nagyobb vírusirtók árulnak kifejezetten spamek kiszűrésére használt programokat, de az is segít, ha rendszeresen frissíted az operációs rendszeredet, így az mindig naprakész védelmet nyújt az e-mail címedre vadászó spamküldők ellen.

Ügyelj rá, hogy hol adod meg az e-mail címedet - ne add meg az adataidat olyan weboldalakon, melyekben nem bízol meg teljesen. Gyanús lehet, ha az oldalon elütések, nem működő gombok vannak, vagy az URL nem egyezik meg a weblap címével.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Ne kattintsd le a gyanús levelekben található hivatkozásokat, ha pedig van rá lehetőség, jelezd a postafiók-szolgáltatód felé, hogy spamet kaptál - a Gmail esetében például a levél kijelölése után megnyomhatod a Spam bejelentése gombot, így a szolgáltató már megteheti a további szükséges lépéseket.

Ezt is szeretjük