Durva dolog derült ki 2016-ról: 25 éve nem fordult elő ilyen

A szakértők is meglepődtek

A meteorológiai szolgálat szerint az ősz is melegebb volt a szokásosnál.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A 2016-os év is bekerülhet a tíz legmelegebb év közé, az ősz is melegebb volt a szokásosnál: szeptemberben is több hőségnapot regisztráltak - olvasható az Országos Meteorológiai Szolgálat MTI-nek készített elemzésében. Az összegzés szerint a mérések kezdete óta globálisan 2015 volt a legmelegebb. A Meteorológiai Világszervezet - WMO - megállapította, hogy az idei év nagy valószínűséggel még melegebb lesz. Ezzel megdől a szárazföldek és a tengerfelszín hőmérséklet éves átlagainak minden eddigi rekordja.

Magyarországon a 2014-es év a csúcstartó. Az idei januártól novemberig tartó időszak a tizedik legmelegebb 1901-től a sorban, így átlag körüli decemberrel várhatóan az első tíz legmelegebb év közé sorolhatjuk majd a hamarosan záruló évet - tették hozzá.

Kaptunk hideget-meleget

Az elmúlt ősz melegebb volt a szokásosnál. Az évszak középhőmérséklete országos átlagban 10,6°C volt, ami 0,3°C-kal haladta meg a sok éves, 1981 és 2010 közötti normálértéket. Az egyes hónapok középhőmérséklete változatosan alakul, a szeptember csaknem 2°C-kal az átlag feletti, a november átlag körüli volt, 0,1°C-kal volt melegebb a megszokottnál.

Az október viszont több mint 1°C-kal hűvösebb volt. A hónap első felében erősen lehűlt a levegő. Október 7-én egy nyolcvanéves fővárosi abszolút minimum hőmérsékleti rekord is beállt: Budapest Ferihegy állomáson mínusz 0,1°C-ot mértek. Októberben volt az első hózápor is.

Az évszak során a legalacsonyabb hőmérsékletet, mínusz 9,9°C-ot november 30-án mérték a Nógrád megyei Zabaron. A legalacsonyabb maximum-hőmérsékletet Kékestetőn rögzítették, ahol november 16-án mindössze mínusz 4,2°C-ig melegedett fel a levegő.

Szeptemberben két napon született új hőmérsékleti rekord: szeptember 11-én, Szeged belterület állomáson csupán 21,1°C-ig hűlt a levegő, ezzel megdőlt az 1978-ban Rajkán, és 2009-ben Budapest Lágymányoson mért hajnali melegrekord. Másnap, 12-én újfent megdőlt ez az érték, ekkor 20,1°C-ot mértek a János-hegyen. Idén szeptemberben még hőségnapok is előfordultak, amikor a napi maximumhőmérséklet legalább 30°C. Békéssámson állomáson 12 ilyen hőségnapot regisztráltak.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Esős ősz

A csapadék tekintetében az egyes hónapok jelentősen különböztek egymástól. A szeptember meglehetősen száraz volt, országos átlagban 32,2 milliméter csapadék hullott, ami 40%-kal kevesebb, mint az 1981-2010 szeptemberi normálérték. Az október ennél csapadékosabbnak bizonyult, ekkor országos átlagban 77,1 milliméternyi eső hullott, ami több mint másfélszerese a szokásos októberi értéknek. Novemberben - az előzetes adatok alapján - országosan 50 milliméter körüli volt a havi csapadékmennyiség, ami megegyezik a normálértékkel.

A legnagyobb napi csapadékösszeget az ősz során Tardoson mérték. Itt szeptember 19-én 65,8 milliméternyi eső hullott egy nap alatt. Októberben gyakorlatilag minden második nap esett az eső, így bőven az átlag fölött alakult a hónap csapadékösszege. Az évszak csapadékösszege országos átlagban 160 milliméter körüli, ami mintegy 10%-kal haladja meg az 1981 és 2010 közötti őszi időszakok átlagát - olvasható a meteorológiai szolgálat elemzésében.

Ezt is szeretjük