Rémhír a személyi igazolvány kötelező leadása

Csak letelepedés esetén kell

Ezekre érdemes odafigyelni külföldi munkavállalás esetén.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A magyar állampolgárok külföldi munkavállalói kedve töretlen, sőt, a tavalyi évhez képest csak nőtt. A legkedveltebb célpontok Németország és Nagy-Britannia, hiszen a német és az angol a legáltalánosabban beszélt nyelvek a magyarok körében.

A külföldre távozó munkavállalók számát csak saccolni lehet, köszönhető ez az Európai Unió által kínált lehetőségnek, hogy az EU-s országokon belül a munkaerő szabad áramlása biztosított. Tehát 2012-ben nagyjából 50 ezer magyar költözött ki Németországba, Ausztriába 54 ezer, Nagy-Britanniába pedig 20 ezer.

Akadályok

Sokan jönnek haza elkeseredetten negatív tapasztalataik miatt, pedig a kormányrendelet szerint a munkaközvetítőnek a munkavállalót minden részletről informálnia kell előzetesen a vállalni kívánt munkával kapcsolatban.

Fontos a biztos munkahely, a munkakörülmények, de például mielőtt kimegyünk, érdemes a nyelvet legalább annyira beszélni, hogy a munkáltató ne tudjon átvágni minket, hiszen maga a munkaszerződés is idegen nyelven íródik. Érdemes anyagilag is felkészülni az utazásra, akár a nem várt költségek miatt is.

Tényleg elvehetik a személyit?

Az elmúlt hónapokban felröppent rémhír valóban csak rémhír volt, miszerint elveszik a személyi igazolványát attól is, aki ideiglenesen vállal munkát külföldön. A magyar személyi igazolványunkat csak abban az esetben kell leadni, ha végleg letelepedünk külföldön. Idén március elejétől nem kötelező hivatalosan bejelenteni, ha valaki három hónapnál hosszabb ideig tartózkodik külföldön, tehát mostantól csak a végleges külföldi letelepedést kell bejelenteni bármelyik járási hivatalnál vagy konzuli tisztviselőnél.

Eddig azoknak, akik március 1. előtt hagyták el az országot, kötelezően be kellett jelenteni a külföldi tartózkodást az okmányirodában. Az új jogszabály nem szab meg határidőt a ott-tartózkodásra, tehát hosszú évekig vagy évtizedekig is élhetünk külföldön.

"A bevándorlók elveszik a munkát a magyaroktól"

Nézegess képeket!

Elolvasom

Mire figyeljünk?

A Külügyminisztérium azt javasolja a munkavállalóknak, hogy a szükséges engedélyek beszerzése és a különböző bejelentések megtétele esetén egyedül vagy a munkaadóval együtt járjanak el, de az útlevelüket soha ne adják ki a kezükből. Célszerű minden okmányról még a kiutazás előtt fénymásolatot készíteni. Ettől az eljárástól csak abban az esetben térjünk el, ha a fogadó ország jogszabálya előírja valamelyik dokumentum átadását, például regisztráció céljából. Ilyenkor is javasolt az egyik okmányt, a személyi igazolványt vagy az útlevelet magunknál tartani.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Lényeges, hogy megtaláljuk a megfelelő munkaerő-közvetítő irodát, ami megbízható, és minden szükséges információt megkapunk tőlük. Nem utolsósorban egy elérhetőséget is szerezzünk be, legyünk felkészültek, hiszen bármi előfordulhat utunk során. Akárki akármit ígér, ne bízzunk a kezdeti magas fizetésben, hiszen a magyarokénál jóval magasabb minimálbért kapja minden kezdő munkavállaló. Nem ajánlott a hivatalos papírjainkat kiadni a kezünkből, beszéljük a nyelvet legalább alapfokon, valamint legyen nálunk elég pénz, hogy a kezdeti nehézségek és kiadások ne okozzanak fejfájást.

Ezt is szeretjük