Hogy nem vették észre eddig, hogy mi van a Holdon? Döbbenetes új felfedezés

Új, nagyméretű krátert fedeztek fel a Hold felszínén.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Új, eddig ismeretlen krátert fedeztek fel a Hold felszínén, ami ráadásul olyan hatalmas, hogy nehéz volt észrevétlennek maradnia.

Ilyen méretű mélyedést legalább száz éve nem fedeztek fel a Hold Föld felé néző oldalán.

Száz éve nem volt ilyen

A mintegy 200 kilométer átmérőjű, törmelékkel és kilövellt vulkanikus anyagokkal betemetett kráter létére az amerikai űrkutatási hivatal - NASA - Grail nevű űrszondája által gyűjtött adatokból következtettek a kutatók.

A Grail-misszió a Hold gravitációs mezejét vizsgálja, az ebben észlelt anomáliákból derült fény a beborított mélyedés létére.

A felfedezés a Purdue Egyetem kutatói, Rohan Sood, Loic Chappaz és H. Jay Melosh munkájának köszönhető. 

Melosh professzor a BBC Newsnak úgy fogalmazott: a Hold Föld felé néző oldalán ekkora krátert valószínűleg száz vagy akár kétszáz éve nem fedeztek fel.

Rejtélyes szigetre bukkantak a világűrben: a tudósok is csak találgatnak

Nézegess képeket!

Elolvasom

Már nevet is kapott

A krátert Amelia Earhartról nevezték el; ő volt az első nő, aki egyedül átrepülte az Atlanti-óceánt 1932-ben. Earhart a Purdue Egyetem munkatársa volt 1935-től 1937-es eltűnéséig - feltehető haláláig.

A névadás egyelőre hivatalosan csak ideiglenes, hiszen minden csillagászati objektum nevét a Nemzetközi Csillagászati Uniónak - IAU - kell jóváhagynia. A kutatócsoport ugyanakkor bizakodó, hogy ennek nem lesz akadálya.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Az új eredményeket egy március 16. és 20. között Houston közelében folyó űrkutatási konferencián - 46th Lunar and Planetary Science Conference, LPSC - jelentették be.

Ezt is szeretjük