Ha azt mondja a kormány, nincs pénz valamire, gondolj erre: mire költenek ennyit?

Vannak dolgok, amikre mindig akad valahol néhány millió.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Olcsóbb állam - ezzel az ígérettel kezdte meg működését a második Orbán-kormány 2010-ben, ám hamar kiderült, attól, hogy kevesebb önálló minisztérium működik, még nem költ kevesebbet a kormány saját működésére.

Így már kevésbé lepődhetünk meg azon, hogy egy félév alatt a tárcák csak tolmácsolásra 30 millió forintot költöttek. Ráadásul nem is a külügy jár élen.

A honvédelmi tárca közel 10 milliót költött tolmácsra

A Honvédelmi Minisztérium az idei év első hat hónapjában 9,5 millió forintot költött tolmácsolásra - írja az Index. Ez a duplája a külügyminisztérium költésének hasonló célra, ami azért meglepő. Igaz, a külképviseletek költéseit is beleszámolva közel hasonló összeg jön ki.

A Miniszterelnökség 4,3 milliót költött ilyen célra, míg az Igazságügyi Minisztérium 3 millió forintot. Az sajnos nem derült ki a beszámolókból, hogy állandó alkalmazott látja-e el a feladatot - ez a külügynél kiváltképp indokolt lehetne -, vagy külsős céggel kötnek-e ilyenkor szerződést. Valószínűleg az előbbi megoldás lehet a takarékosabb.

Persze a diplomáciai életben szükséges a tolmácsolás, hiszen hiába beszél egy politikus egy másikkal közös nyelvet, a protokoll szerint a hivatalos tárgyalások alkalmával tolmácsot használnak. Az azonban furcsa, hogy a honvédelmi tárca miért költ kétszer annyit ilyen célra, mint a külügy, ami azért naponta kerül kapcsolatba más országok hivatalos szerveivel.

Hova lett az olcsóbb állam?

Az olcsóbb állam ígérete már korábban megbukni látszott. Az állami vezetők, a kormányfő, a miniszterek, államtitkárok és helyettes államtitkárok száma az évek alatt folyamatosan emelkedett, bérük pedig évi 2,3 milliárd forintot emészt fel.

Ehhez érdemes hozzászámolni a parlament fenntartását. A képviselők ugyan kevesebben lettek, de fizetésük jócskán nőtt, és egyesek még a nyári szünetben is bődületes összegeket autóznak el az állam által nyújtott üzemanyagkártya terhére.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Ezt is szeretjük