3 bírság, amit nem kell kifizetned

Ha jegy nélkül utaztál, esetleg tilos helyen parkoltál, és megbüntettek, fizetned kell. Néhány esetben azonban bátran kidobhatod a sárga csekket!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Legalább egyszer mindenkivel előfordul, hogy valamiért nem úgy cselekszik, ahogyan azt a jogszabályok előírják - legyen szó jegy nélküli buszozásról, tilos helyen történő parkolásról, esetleg nem megfelelő módon elkészített adóbevallásról.

A következményeket aztán vagy megússza az ember, vagy nem - utóbbi esetben a büntetés általában jóval nagyobb, mint arra bárki számítana.

Ekkor már nem is lehet mást tenni, mint fizetni. Van azonban néhány eset, amikor nem kell azonnal a postára szaladnod a sárga csekkel.

Bírság - évekre visszamenőleg

A BKV behajtási gyakorlata igen különösnek tűnhet a gyanútlan bliccelők számára. Előfordul ugyanis - méghozzá igen gyakran -, hogy nem azonnal, hanem akár több évvel a bliccelést követően kézbesítik a büntetés kiszabásáról szóló levelet - amely többek között azt is tartalmazza, hogy mikor és hol szabálytalankodtál.
A többségnek általában fogalma sincs e levél láttán, hogy hol járt éppen az évekkel ezelőtti időpontban. Nem is beszélve azokról a - nem bizonyított - pletykákról, amelyek szerint a bliccelők adatai bekerülnek a rendszerbe, további pénzszerzés reményében pedig akár jogtalanul is kézhez kaphatnak újabb, el nem követett szabálysértésekről szóló értesítést.

Ha úgy érzed, a kiszabott büntetés jogtalan, érdemes minél előbb alaposan utánajárni a dolognak. Elképzelhető ugyanis, hogy valóban tévesen szabták ki a büntetést, de az is, hogy korábban elvesztett irataiddal élt vissza valaki, esetleg egy bliccelő által tévesen bediktált adatok miatt jutott el hozzád az egyébként nem is neked szánt levél.

Kérd ki a helyszínen készült jegyzőkönyveket, és ellenőrizd az adataidat és az aláírásodat. Ha valami hibádzik, és biztos vagy benne, hogy nem te írtad alá a papírt, akkor a BKV-nak kell bizonyítania az igazát. Sokszor tanácsolják, hogy tégy feljelentést, és kérd írásszakértő véleményét, de ez nem a te dolgod, hiszen a társaság követel tőled.

Jó, ha tudod!
A repülőjegy szelvénye, egy vonatjegy vagy éppen a korábbi bérleteid is sokat nyomhatnak a latba. Ha az állítólagos bliccelés idején dolgoztál, a főnöködtől is kérhetsz írásos igazolást erre vonatkozóan.
Hivatkozhatsz továbbá a büntetés kiszabásáról készült jegyzőkönyvre is, amelynek másolatát minden esetben ki kell kérned, hogy megbizonyosodhass róla, valóban a te aláírásod szerepel-e rajta, és kitöltötték-e hiánytalanul. Ha itt hibát találsz, nyert ügyed van.

Mikuláscsomag - nyáron is

Az utóbbi időben sok hír számolt be a parkolótársaságok különféle kétes ügyleteiről, kenőpénzekről, jogtalan büntetésekről és egyéb visszaélésekről. Nem árt odafigyelned a mikuláscsomagokra, hiszen könnyen megeshet, hogy te is áldozattá válsz!
Gyakori eset például, hogy a parkolóőr elhelyezi a mikuláscsomagot az autón, elkészíti a fényképet, kiszabja a pótdíjat, majd a zacskó rejtélyes körülmények között eltűnik.

Ilyenkor a gyanútlan tulajdonos még csak nem is sejti, hogy fizetnie kellene, így akár a kelleténél nagyobb összeget is követelhetnek tőle.
Nem ritka az sem, hogy évekkel korábbi szabálytalan parkolásról, illetve be nem fizetett büntetésekről érkezik váratlan értesítés. Ha évekre visszamenőleg nem őrzöd meg a parkolócédulákat - ami valljuk be, kevesekkel fordul elő -, amelyekkel azonnal tisztázhatnád magad, akkor sem kell azonnal kétségbeesned! Ilyenkor levélben kérd a parkolótársaságot, hogy hivatalos dokumentumokkal támassza alá a szabálysértés tényét - sok esetben ezután el is marad a követelés.

Orvosság vagyonosodási vizsgálat ellen

Ha valamilyen okból kifolyólag vagyonosodási vizsgálat indult ellened, akkor sem kell azonnal kétségbeesned. Ahelyett, hogy azonnal ki akarnád fizetni a büntetést, a legfontosabb teendőd legyen, hogy előkeress minden olyan dokumentumot, amely a jövedelmedet meggyőzően igazolja. Érdemes minden nagyobb összegről szóló, illetve ahhoz kapcsolódó iratot megőrizned, legalább hat évre visszamenőleg, ezek ugyanis fontos bizonyítékként szolgálhatnak, ha esetleg felelősségre von a hatóság.

Fontos szerep juthat ilyenkor a bankszámládnak is, pontosabban a havonta érkező bankszámla-kivonatoknak, ezek ugyanis részletesen rögzítik a bevételeidet.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Emellett minden olyan iratot tarts meg, ami jól jöhet, ha igazolni kell a jövedelmed, legyen szó bérpapírról, illetve bármi hasonlóról, hiszen könnyen megeshet, hogy csak ezek segítségével kerülheted majd el az egyébként jogtalanul kiszabott bírságot.

Ezt is szeretjük