800 millió forintot költött az állam "jogi tanácsokra" az elmúlt években

Csak az NFM 600 millió forint értékben szerződött. Orbán óta nem kell közbeszerzés a jogi szolgáltatásokra.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A második Orbán-kormány 2011 nyarán úgy módosította a közbeszerzési törvényt, hogy ne kelljen közbeszerzési eljárást kiírni a különböző jogi szolgáltatásokra. Így akár versenyeztetés nélkül is meg lehet bízni ügyvédi irodákat akkor is, ha többszázmilliós szerződésről van szó.

Az NFM bruttó 600 milliót költött

A kormany.hu-n található nyilvános szerződési listákból kiderül: a Miniszterelnökség és a minisztériumok 2011 óta mintegy 800 millió forint értékben kötöttek szerződéseket jogi szolgáltatásokra, a pénz nagy részét a Fellegi Tamás, majd Németh Lászlóné vezette Nemzeti Fejlesztési Minisztérium költötte el. Az NFM összesen 600 millió forintot fordított jogi szolgáltatásokra úgy, hogy a stop.hu információi szerint 2010-ben még alig 30 millió forintot költött ugyanerre.

A jogi szolgáltatásra fordított pénzek tekintetében második helyre - az NFM által kifizetett összeg tizedével - a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium került, a Navracsics Tibor által vezettett intézmény összesen 63,7 millió forint értékben szerződött különböző ügyvédi irodákkal.

Közel ennyit, 54 millió forintot költött Matolcsy György Nemzetgazdasági Minisztériuma, bár ez feltételezhetően a végösszeg csak egy része: az NGM utoljára tavaly májusban összesítette a kifizetéseket, az ezután megkötött szerződések listájával egyelőre adós a minisztérium.

A negyedik legtöbbet költő szerv a Miniszterelnökség lett a maga 28 millió forintjával, a Vidékfejlesztési Minisztérium 10,5 millió forintot, a Belügyminisztérium 7,6 millió forintot költött. A Honvédelmi Minisztérium ügyvédi költségeiről nincs adat. A HM nagy értékű szerződései között nem találtunk jogi szolgáltatásokra vonatkozót, az 5 millió forint alatti szerződéseket pedig eddig még nem tették közzé.

A HM kérdésünkre azt közölte: az ötmillió forint alatti szerződések elektronikus feldolgozása és a honlapra történő feltöltése jelenleg zajlik.

Költések, jogi szolgáltatások

  1. NFM: 600 millió forint
  2. KIM: 63,7 millió forint
  3. NGM: 54 millió forint
  4. Miniszterelnökség: 28 millió forint
  5. VM: 10,5 millió forint
  6. BM: 7,6 millió forint
  7. HM: nincs adat
  8. Külügyminisztérium: 0 forint
  9. Nemzeti Erőforrás Minisztérium: 0 forint

Vezető politikusaink - Tarlóstól Vonáig

Nézegess képeket!

Elolvasom

Félmilliótól 137 millióig

A megbízások értéke egyébként igen változó, van félmilliós, és 137,5 milliós szerződés is. Utóbbi megbízást 3 másik irodával - Sárhegyi és Társai Ügyvédi Iroda, Dr. Abay & dr. Török Ügyvédi Iroda, Dr. Kelényi Ügyvédi Iroda - közösen a Horváth és Társai Ügyvédi Iroda kapta azért, hogy jogi tanácsadást és vizsgálatot végezzen az NFM által megjelölt privatizációs jogügyletekkel kapcsolatban.

A Horváth és Társai Ügyvédi Iroda kapta a második legnagyobb összegű megbízást is, az NFM 2010 novembere óta közel bruttó 132 millió forintot fizetett ki az azóta csőde ment Malév pénzügyi rendezésére vonatkozó jogi tanácsadásért.

A harmadik legnagyobb összegű megbízást is ez az iroda kapta, ez 70 millió forintról szólt, amiért jogi tanácsadást, képviseletet, és okiratszerkesztést kellett végezni a sport projektek PPP keretében való megvalósításával összefüggésben.

Ennél alacsonyabb összeget, 52,5 milliót kapott az NGM-től a Sárhegyi és Társai Ügyvédi Iroda "jogi képiviselet ellátásáért a Magyar Állam és a KC Bidding Kft. között 2009. október 9-én kötött koncessziós szerződéssel kapcsolatban".

Bruttó 43,7 milliót fizetett az NFM a Szterényi Ügyvédi Irodának az oktatási projektek PPP keretében való egvalósításával kapcsolatos jogi tanácsadásért, 42 milliót pedig a Weil, Gotshal & Manges LLP-nek a Nabucco Vezeték Projekthez kapcsolódó Projekt Támogatási Megállapodás előkészítésében, valamint azzal összefüggésben a minisztérium jogi képviseletének ellátásáért.

Bruttó 36 milliót kapott az NFM-től a Jaczkovics Ügyvédi Iroda "jogi szolgáltatásért", 31,2 ugyaninnen a Botond és Társai Ügyvédi Iroda a PPP keretében megvalósított felsőoktatási projekttel kapcsolatos jogi tanácsadási, képviseleti és okiratszerkesztési feladatokért.

Nagy összegű megbízások

  • Horváth és Társai Ügyvédi Iroda 3 másik irodával: 137,5 millió forint /NFM/
  • Horváth és Társai Ügyvédi Iroda: 132 millió forint /NFM/
  • Horváth és Társai Ügyvédi Iroda: 70 millió forint /NFM/
  • Sárhegyi és Társai Ügyvédi Iroda: 52,5 millió forint /NGM/
  • Szterényi Ügyvédi Iroda: 43,7 millió forint /NFM/
  • Weil, Gotshal & Manges LLP: 42 millió forint /NFM/
  • Jaczkovics Ügyvédi Iroda: 36 millió forint /NFM/
  • Botond és Társai Ügyvédi Iroda: 31,2 millió forint /NFM/

22,5 millió a 2006-os események kivizsgálásáért

A szerződésekből kiderül az is: a kormány összesen 22,5 millió forintot költött a 2006 október 26-ai események kivizsgálására, melyből 4,2 milliót kapott Dr. Horváth Attila, Dr. Völgyes Miklós, illetve a Gaudesign Bt., és Vida Viviána Ildikó. Henter Lillával 3 millió forintra szerződött a Miniszterelnökség erre a célra, a Summa Virtus Kft. 1,68 millió forintot kapott.

Orbán Viktor második miniszterelnöksége képekben

Nézegess képeket!

Elolvasom

A közbeszerzési törvény Papcsák Ferenc egykori elszámoltatási kormánybiztos javaslatára módosították úgy, hogy ne kelljen versenyeztetni az irodákat a jogi szolgáltatásokra. Korábban a Bajnai-kormány mondta azt, hogy kell a versenyeztetést, ezt módosította a második Orbán-kormány.

Cikksorozatunk következő részéből kiderül: a megbízások nagy részét ugyanazok az irodák kapják. Holnap megtudhatod, mely irodák ezek, és mennyi adóforintot tehettek zsebre jogi segítségnyújtásukért.

Ezt is szeretjük