Sokkal több arcot ismersz, mint hinnéd: meglepően reagál rájuk az agy

A tudatos és a tudattalan felismerés is hasonló reakciót vált ki az agysejtekből.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az agy akkor is felismeri a már ismert arcokat, amikor tudatosan nem emlékszik rájuk. Az ezzel kapcsolatos új kísérlet a tudatos érzékelés területén szolgálhat új fejleményekkel.  

Amikor egy ember lát valakiről egy képet, és ismerősen hat neki - lehet az egy híresség vagy egy rokon is -, akkor az érzékelésnél az agyi területek bizonyos részei aktivizálódnak. Ezek a sejtek akkor is működésbe lépnek, amikor úgy találkozik az illető egy korábban már látott személlyel, hogy közben nem ismeri fel. Ezzel a tudatos felfogásnak így egészen új oldalai tárulnak a kutatók elé.

Az észlelés új dimenziói

A Bonni Egyetem tudományos munkatársai 21 kísérleti személynél vizsgálták ezt a fajta agyi aktivitást. Képeket mutattak az alanyoknak számukra ismerős és ismeretlen emberekről. Megfigyelésük alapján 2735 darab egyedi agysejt, vagyis neuron lépett működésbe náluk, amikor nem is voltak annak tudatában, hogy már látták a képen szereplő személyt. A felismert arcokra tehát ugyanúgy reagált az agy, mint az ismerős, de nem felismert arcokra. A különbség csupán a reakcióidő között volt, ami az utóbbi esetben kicsit lassabb volt.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Az első epizódban a konyhapszichológia kérdéskörével foglalkozunk. Vajon jót tesz az, ha saját magunkat analizáljuk önsegítő könyvek alapján? Van olyan, hogy túl sok terápia? Mikortól trauma a trauma? Tarts velünk, dilemmázzunk együtt!

Promóció

A tudat és a tapasztalás nem függ össze

Dr. Florian Mormann, a tanulmány vezető szerzője azt mondta, hogy az idegi aktivitáshoz nem feltétlenül szükséges a tudati és tudatos tapasztalás. A kísérletben először két ismerős ember képét mutatták be az alanyoknak, mintegy figyelemfelkeltésként. A később vetített, ismeretlen dolgokat és személyeket ábrázoló képek láttán, vagyis a nem tudatos észlelésnél egyes neuronok gyengébb és lassabb, de ugyanolyan aktív választ adtak, mint a tudatos felismerésnél.

Ezek az eredmények új kérdéseket vetnek fel az emberi tudattal kapcsolatban. A neuronok mindkét esetben világítanak, csak más jelleggel és intenzitással. A kutatók most abba az irányba szeretnék folytatni a vizsgálatokat, hogy egyes neuronok tevékenysége miként kötődik az agy más régióinak tevékenységéhez.  

Ezt is szeretjük