A magyarok negyede nem értené meg ezt a mondatot

Ennyi ma az analfabéta

Bár az iskola ma már kötelező, még mindig vannak írástudatlanok.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

1965-ben az írástudatlanság elleni küzdelem nemzetközi napjává nyilvánította szeptember 8-át az UNESCO. Az analfabetizmus napjainkban is létező jelenség.

Attól, hogy valaki megtanult írni és olvasni, még nem biztos, hogy megfelelően képes alkalmazni ezt a tudást - ők a funkcionális analfabéták, akik bár egy szinttel feljebb vannak a tényleges írástudatlanoknál, számuk megdöbbentően magas. Ha te sikeresen értelmezted a címben szereplő mondatot, és már idáig is eljutottál, nem tartozol közéjük, de ettől még sokan vannak.

Analfabéták Magyarországon

A legutóbbi népszámlálás adatai szerint Magyarország népességének jelenleg körülbelül 1-2%-a analfabéta, vagyis egyáltalán nem tud - vagy elfelejtett - írni, olvasni. Ez a szám még nem kétségbeejtő, az viszont annál inkább, hogy a Magyar Tudományos Akadémia 2014-es becslése szerint a lakosság 20%-a, vagyis közel egynegyede tartozik a funkcionális analfabéták közé.

Ez az analfabetizmus egyik alfaja, és bár az érintettek ismerik a betűket, le tudnak írni és sokszor akadozva, de el tudnak olvasni egy szöveget, annak megértésével komoly gondjaik vannak, a legtöbb esetben egyáltalán nem képesek felfogni, hogy mit látnak a papíron. Ugyanígy nehezükre esik írásban megfogalmazni egy összefüggő, értelmes mondatot vagy hosszabb szöveget.

Így gyakorlatilag nincsenek sokkal előrébb, mint ha egyáltalán nem tudnának írni-olvasni, hiszen nem boldogulnak a hivatalos levelekkel, használati utasításokkal, szerződésekkel, nem utolsósorban pedig nem tudják fejleszteni a tudásukat, műveltségüket, és az olvasás mint kedvtelés sem jöhet szóba náluk.

Mi lehet a megoldás?

Mivel a funkcionális analfabetizmus egyfajta képességzavar, csak speciális segítséggel, egyéni igények szerint, fejlesztőpedagógus segítségével lehet javítani a helyzeten - a tanítvány kitartásával és közreműködésével. Sokan azonban sajnos nem is ismerik fel a problémát, így a segítségkérés is elmarad, de akadnak, akik tudatában vannak a dolognak, de belenyugszanak.

A magyarországi arányok nem változtak számottevően az elmúlt évekhez képest, a funkcionális analfabéták számát már 2008-ban is 20-30%-ra becsülték. A 10%-os szórás igen nagy, de ennek oka, hogy a jelenséget több helyen máshogy és máshogy határozzák meg, sőt, egyes vélekedések szerint ma már fel kellene venni a funkcionális analfabéták listájára azokat is, akik nem tudnak autót vezetni vagy nem beszélnek idegen nyelven.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban a cancel culture, azaz az eltörléskultúra került terítékre. Mikor született meg, és mit jelent a cancel culture kifejezés? Miért veszélyes jelenség? Kik azok a híres személyek, akik érintettek? Honnan tudjuk, hogy valósak-e az ellenük felhozott vádak? Hogyan befolyásolja az eltörléskultúra a stand up comedy műfaját?

Promóció

Ezt is szeretjük