Internetfüggő vagy? - Teszteld magad!

Az internet hasznos dolog, de könnyen rabul ejthet, úgy, hogy észre sem veszed. Vajon téged érint a függőség?

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az internet jelentősen kényelmesebbé tette az életet, a megnövekedett internethasználat azonban nem szükségszerűen előnyös a jó közérzet vagy a társas kapcsolatok szempontjából.

Az internet alapvetően társas technológia, melyről azt feltételezik, hogy növeli és gazdagítja a kommunikációt, és segít az intenzívebb társasági élet élésében.

Azoknál azonban, akik gyakran használják az internetet, előfordulhat, hogy gyengébb minőségű társas kapcsolatra cserélnek le egy erősebbet, melyben a való életben volt részük. A túlzott internethasználat ráadásul a viselkedésre és a személyiségre is hatással van, ha a függőség kialakul. Vajon te veszélyeztetett vagy?

Te irányítod a sorsod, az internet pedig téged

Az emberek különbözőképpen vélekednek afelől, hogy milyen mértékben irányítják és befolyásolják életük eseményeit a külső erők. Egyesek úgy érzik, ki vannak szolgáltatva a körülményeknek, ha pedig valami jó történik velük, az csak a szerencsének tudható be. Mások szerint a sorsukat maguk irányítják, és a kellemes dolgok azért történnek, mert keményen megdolgoztak értük, és megérdemlik a sikert. Utóbbiak, akik belső kontrollal rendelkeznek, úgy vélik, uralni tudják a környezetüket. Meglepő módon ők sokkal inkább lesznek az internet hódolói.

Az irányíthatóság szempontjából az internet ugyanis nagyszerű dolog - vagy legalábbis annak látszik. Amikor a hálón tartózkodsz, te irányíthatod, hová mész, mit mondasz, milyen helyeket látogatsz meg, mit olvasol, és mit töltesz le. Ez a fajta irányítás azonban bizonyos mértékig csak látszat. Az erős belső kontrollal párosulva ez lehet az egyik oka, hogy sokan vesztegetik az idejüket az interneten.

Tudtad?
Az igazi internetfüggők átlagosan 38,5 órát töltenek el hetente az interneten, olyan tevékenységgel foglalkozva, ami nem iskolai vagy munkahelyi jellegű. Ez közel nyolcszorosa a nem függők heti 4,9 órájának.

Teszteld magad!

Kimberly Young Bradfordban, a Pittsburghi Egyetemen végzett egy vizsgálatot. Feltételezte, hogy a túlzott internethasználat hasonló a kóros játékszenvedélyhez. Így a vizsgálatához egy olyan kérdőívet dolgozott át, melyet eredetileg a kényszeres játékszenvedély felmérésére használtak, hogy elkülönítse az internetfüggőket a nem függőktől. A vizsgálati eszköz az alábbi kérdéseket tartalmazta - ha már négy kérdésre igennel válaszolsz, fennáll nálad a függőség kialakulásának veszélye.

  • Gyakran belefeledkezel az internet használatába?
  • Hiányzik egy idő után az internet ahhoz, hogy elégedett legyél?
  • Tettél már többször is - sikertelen - erőfeszítést arra, hogy kézben tartsd, csökkentsd vagy abbahagyd az internethasználatot?
  • Nyugtalannak, rosszkedvűnek, levertnek és ingerlékenynek érzed magad, ha csökkenteni próbálod, illetve abba akarod hagyni az internethasználatot?
  • Tovább időzöl a hálón, mint ahogy azt eredetileg tervezted?
  • Kockáztattál már fontos kapcsolatot, munkát, tanulmányi vagy karrierlehetőséget az internet miatt?
  • Állítottál már valótlant családtagod vagy mások előtt azért, hogy titokban tartsd az interneten töltött idő mértékét?
  • Használod az internetet arra, hogy menekülj a problémáid vagy a rossz érzéseid - tehetetlenségérzet, bűntudat, aggodalom, levertség - elől?
Kimberly Young felmérésében a függők csoportjának több mint 60%-a nő volt, akiknek átlagéletkora 40 körül mozgott - elsősorban munkanélküliek, nyugdíjasok. 39%-uk szellemi, de nem technikai jellegű munkát végző személy volt, míg 8%-uk vezető technológiai munkakörben dolgozónak vallotta magát. Fontos azonban szem előtt tartani, hogy azért is lehet, hogy ennyi nő került a függők közé, mert a nők általában is hajlamosabbak segítséget kérni pszichológiai problémáikra.

Miért olyan ellenállhatatlan az internet?

Az internet éppen olyan ellenállhatatlan tud lenni, mint a szerencsejátékok. Ám legtöbbször nem a szokásos e-mail-váltások, és nem is az időigényes webes információkeresések ragadják meg az embereket. A függőket elsősorban az olyan helyek vonzzák, mint a csevegők, a közösségi helyek és a virtuális társas kapcsolatok kiépítését célzó oldalak.

Azok, ahol a felhasználók kedvük szerint alakíthatják virtuális személyiségüket, és váltogathatják álarcaikat - és ahol jutalomban részesülnek. A jutalmazott viselkedést pedig hajlamosak megismételni.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Amint pedig megtanulják összekapcsolni a viselkedést a jutalmazott következményekkel, egyre többet fogják azt gyakorolni - és egyre több időt is töltenek majd a hálón.

Cikkünk megírásában Patricia Wallace Az internet pszichológiája című könyve segített.

Ezt is szeretjük