Átvertek?

4 hely, ahol ingyen segítenek!

Bbecsaptak az üzletben, vagy nem megfelelően bántak veled a kórházban? Eláruljuk, hol kérhetsz ingyen segítséget!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A 21. században már sokkal könnyebben boldogulhatsz a hivatalos ügyek intézésével, az internet nagyon sokban segíthet ugyanis, és nem kell jogi diploma sem ahhoz, hogy megismerd és megértsd a jogaidat.

Csupán azoknak a szervezeteknek a létezéséről kell tudnod, amelyeken keresztül térítésmentesen kérhetsz segítséget, ha szükséges.

Ne feledkezz meg az ügyfélszolgálatokról!

Amennyiben valamilyen nagyobb céggel akad gondod, kézenfekvő megoldás, hogy felhívd az ügyfélszolgálatot. Ha azonban valóban eredményt szeretnél elérni, érdemes előtte tájékozódnod egy kicsit: vajon a jog a te oldaladon áll? Ebben nagy segítségedre van a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság, de ha konkrét jogszabályokat böngésznél, a Complex Jogtárat érdemes használni.

Hogy minden csak tálalás kérdése, ebben az esetben is bebizonyosodhat: olykor az is elegendő, ha a fellépésed megfelelő. Az ügyes szakzsargon-használat néha önmagában is elég ahhoz, hogy a másik fél belássa, talán érdemes odafigyelnie rád. A legtöbb nagy cég a háta közepére sem kíván egy jogi procedúrát, így, ha elég meggyőző és határozott vagy, van rá esélyed, hogy további bonyodalom nélkül teljesítsék a kérésedet.

Tudtad?
Ha az állami szervek között próbálsz eligazodni, vagy egyszerűen csak nem vagy tisztában vele, hogy az ügyeddel pontosan melyik hatósághoz is kellene fordulnod, keresd fel a magyarország.hu-t, ahol minden kérdésedre választ kapsz. Fogyasztóvédelemmel kapcsolatban a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság portálját tanulmányozd, itt többféle letölthető dokumentum is segíthet.

Az egészségügy visszásságai ellen

Bizonyára veled is előfordult már, hogy órákig kellett várakoznod egy kórházi folyosón, látszólag indokolatlanul.

Talán ért már nagyobb sérelem is - hiszen amikor egy egészségügyi intézmény szolgáltatását kénytelen igénybe venni az ember, meglehetősen kiszolgáltatott helyzetben van. Ha ilyesmi történt veled, a beteg- és ellátottjogi képviselőkhöz kell fordulnod.
Bár egyikük sem hozhat kötelező erejű döntést, sok mindenben segíthetnek. Bátran elmondhatod a panaszodat, ők pedig felterjesztik azt a kórház vagy szociális intézmény vezetésének, ahol kivizsgálják az ügyedet. Az összes kórházban jól látható helyen ki van függesztve a betegjogi képviselő neve, elérhetősége, valamint az az időpont, amikor felkeresheted. A szociális intézményekben ugyanezt a feladatot az ellátottjogi képviselő végzi.

Az ombudsmanok az alkotmányos jogaidat védik

Az országgyűlési biztosok, más néven ombudsmanok számos ügyben lehetnek a segítségedre. Azért dolgoznak, hogy megvédjék az alkotmányos jogokat, továbbá azért, hogy ne történhessen semmiféle olyan visszaélés, amelynek következtében sérülnének a jogaid. Miután az ombudsmanhoz fordulsz, ő kivizsgálja a panaszodat, és amennyiben úgy ítéli meg, hogy ez indokolt, javaslatot tesz a sérelmek orvoslására a megfelelő szervnél - döntéshozatali joga neki sincs.

Attól függően, hogy milyen területen ért sérelem, különböző ombudsmani irodáktól kérhetsz segítséget.

  • Az adatvédelemmel összefüggő ügyekben az adatvédelmi biztos,
  • a kisebbségi jogok sérelme esetén a kisebbségi ombudsman,
  • a környezetvédelmi kérdésekben a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa,
  • az általános alapjogi visszásságok tekintetében pedig az állampolgári jogok országgyűlési biztosa, az általános ombudsman jár el.
Tipp
Nem válaszoltak a leveledre, holott letelt az ügyintézési határidő? Nem láttak el megfelelően egy egészségügyi intézményben? Ha az adóhatósággal, a gyámhatósággal, vagy valamely közszolgálati szervvel, az áram-, vízszolgáltató, egészségügyi, illetve valamely szociális intézménnyel akad gondod, méghozzá olyan, ami az alkotmányos jogaidat sérti, az általános ombudsmannál tehetsz panaszt. Ne légy rest, és ne hagyd annyiban, ha jogtalanul jártak el veled szemben!

Ha pénzügyi problémád van

A pénzügyek a többségnek gondot okoznak, és ha lehetne, legszívesebben másra bíznák ezek rendezését. Ha gondod akadt a bankoddal, akkor felkeresed a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletét. Teheted ezt az ügyfélszolgálaton keresztül telefonon, vagy akár a honlapon letölthető panaszűrlapon is.

Ha tehát egy biztosítóval, hitelintézettel vagy valamilyen pénztárral gyűlt meg a bajod, és úgy érzed, hogy megsértették az érdekeidet, bátran fordulj a PSZÁF-hez, itt ugyanis felvilágosítást kaphatsz a lehetőségeiddel kapcsolatban.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

A szervezet arra törekszik, hogy minden ügyfelet, köztük téged is, megóvjon attól, hogy sérüljenek a jogaid.

Tudtad?
A PSZÁF honlapjára minden negyedévben feltöltik azt a statisztikát, amely megmutatja, hogy a megelőző három hónapban főként milyen panaszokkal fordultak hozzájuk, és azokat milyen hatásfokkal sikerült kezelni. A panaszkezelési tájékoztatókat - több más dokumentummal együtt - egyetlen gombnyomással letöltheted, majd tanulmányozhatod.
Cikkünk az Elhallgatott tanácsok című könyv alapján készült.

Szinte mindenkivel előfordul, hogy félretájékoztatják, anyagi veszteség éri. A Reader's Digest feltárta, és ebben a könyvben megosztja veled azokat a féltve őrzött szakmai titkokat, amelyek segítségével egészségesebben élhetsz, előnyökre tehetsz szert a munkahelyeden, és jelentős mennyiségű pénzt, valamint időt takaríthatsz meg. A könyv 1500 ritkán emlegetett módszert tartalmaz kiváló szakértőktől és igazi bennfentesektől, melyekkel megkönnyítheted a hétköznapjaidat, és amelyek segítségével valóban jó döntéseket hozhatsz.

Kiadja a Reader's Digest.
Ára 8990 forint.
A könyvet itt rendelheted meg.
Ezt is szeretjük