Így lophatják el a PIN-kódodat 5 perc alatt: a csalók 4 leggyakoribb módszere

Nem elég, ha a kezeddel takarod el, amit bepötyögsz.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egyre találékonyabbak a PIN-tolvajok, így ma már a legkevésbé sem elegendők az általános bankkártya-használati jótanácsok és figyelmeztetések: manapság már alapvető, hogy nem kínálod tálcán a PIN-kódot a kártya mellett tárolva, és nagy körültekintéssel fogadod az ATM mellett felbukkanó kéretlen segítséget.

Mivel a kódra hajtó módszerek egyre kifinomultabbak és komplexebbek, nem árt felvértezni magad a legjobb védelemmel, első körben ismerd meg a tolvajok leggyakoribb technikáit.

Kamu kamerák

Talán első pillantásra nem is tűnik gyanúsnak a bankautomata környékén felbukkanó kamera, hiszen nem újdonság, hogy a kézpénzkivételről biztonsági felvétel készülhet, erről még külön figyelmeztetés is olvasható az ATM-nél.

Csakhogy a biztonsági kamera még véletlenül sem a billentyűzetre irányul, maximum az arcodat pásztázhatja hivatalosan.

Ezért, mielőtt bepötyögnéd a PIN-t, csekkold le az automata környékét, és ne kockáztass, ha gyanús szerkentyűt észlelsz a közelben.

A profiknak ugyanis nem jelent gondot, ha a kártyát nem sikerül megkaparintaniuk, a megszerzett PIN-kód mellé csupán a mágnescsík adataira lesz szükség a plasztikkártya tökéletes klónjának megalkotásához, az adatok pedig lenyúlhatók egy szimpla másolószerkezettel.

Hőnyomok

Viszonylag új veszélyforrás a hőnyomokra építő kameramódszer, amely akkor is beazonosítja, milyen billentyűket ütöttél le, ha azt gondosan eltakarod. A PIN-kód bepötyögésekor ugyanis az ujjaid hőnyomot hagynak a billentyűzeten, így az ezeket rögzítő kamera megjegyzi, és továbbítja őket a tolvajok felé, ráadásul ezzel a módszerrel még a számok sorrendje is felderíthető.

A legbotrányosabb csalók a történelemben

Nézegess képeket!

Elolvasom

A kamerát ugyan nem biztos, hogy első pillantásra kiszúrod, néhány trükkel azonban megakadályozhatod, hogy a kódod a bűnözőkhöz kerüljön. A hőnyomvételt befolyásolja, hogy milyen erővel nyomod a billentyűket, így minél magabiztosabban pötyögsz, annál nagyobb eséllyel maradnak utána nyomok.

De az is számít, mikor hagyod el az automata környékét: ha a pénzkivétel után alig tíz másodperccel elhagyod a helyszínt, 80%-os eséllyel azonosíthatják be a kódot, ezért minimum egy perc kell ahhoz, hogy a hőnyomok nagy része felszívódjon. Ha pedig pötyögés közben több gombot is érintenek az ujjaid, megfejthetetlen lesz, mi volt a valódi számsor, de egy toll segítségével is beütheted a számokat.

Megbütykölt ATM

Ősrégi módszer az automaták preparálása, és a legtöbben már tudják, milyen nem odaillő szerkentyűt kell keresniük, mégsem árt az óvatosság.

A mágnescsík adatait a legkönnyebben a kártyanyílás közelében elhelyezett másolószerkezettel szerezhetik meg, ezért semmiképp ne próbálkozz a készpénzkivétellel, ha szokatlan szerkezetre figyelsz fel. A billentyűzetre is érdemes figyelned, ugyanis a PIN-vadászok gyakran fóliát ragasztanak rá, hogy megszerezzék a beütött számokat.

 

Arra is ügyelj, hogy a bankfiók bejáratánál sose add meg a PIN-t, a bejutáshoz ugyanis ezt nem kérhetik, ahhoz elegendő lehúznod a kártyát.

Álvírusirtók

Az internetes adathalászoktól a legnehezebb megvédeni a kártyád kódját: jóval nagyobb körültekintést igényel, ráadásul ma már olyan ravasz módszerekkel próbálkoznak, amelyek nem feltétlenül védhetők ki a klasszikus óvatossággal.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Ilyenek az álvírusirtók, amelyek a számítógéped látszólagos védelme mellett kémprogramként vadásszák le a PIN-kódodat. Szinte azonnal megszerezhetik a titkos számsort, ha besétálsz a csapdába: letöltés után nem sokkal ugyanis hamis riasztást adnak le, mintha vírusfertőzést fedeztek volna fel, de a kártevők elpusztításához meg kell vásárolnod a vírusirtó teljes verzióját. Épp ezért érdemes a klasszikus, jól bevált védelmi programoknál maradnod, és óvatosan kezelni az előreugró ablakokban felbukkanó ismeretlen ajánlatokat.

Ezt is szeretjük