Hová tűnt nyomtalanul 2500 férfi? A történelem egyik legnagyobb rejtélye
A római kilencedik légió eltűnésére máig nem találtak magyarázatot a kutatók.
Néhány római légió úgy tűnt el a történelem színpadáról, hogy a mai kutatók képtelenek felfedni a pontos összefüggéseket: a 21. légió valamikor az i. e. 1. század vége felé tűnt el szem elől, a 22. légió pedig utoljára Egyiptomban hallatott magáról i. sz. 119-ben, és valószínűsíthető, hogy Júdeában veszett oda a felkelőkkel vívott harcok során. Minden idők legtitokzatosabb eltűnését azonban a kilencedik légióé jelenti.
A kilencedik légió
A legio IX Hispana már sok évtizede foglalkoztatja a tudósokat, és a közvélemény szemében ez az elveszett légió legfőbb megtestesítője. A kilencedik légió eredetileg abból a légióból származott, mely Julius Caesar alatt vett részt a galliai hadjáratokban i. e. 58-től 49-ig.
Egy ideig Hispániában is szolgáltak, innen ered a nevük. I. e. 13-ra a Balkánra irányították át a légiót, ahol a mai Horvátország területén maradtak néhány évig, utána, i. sz. 43-ban a Britanniában partra szálló erők közé választották őket, és ettől kezdve az új provincia Britannia nevű helyőrségének állandó része lettek.
Britanniai ténykedésüket részben rekonstruálni tudták: i. sz. 60 körül Lincolnban állomásoztak, itt szolgálatban meghalt katonák sírkövei maradtak fent, 70-re Yorkba mentek, ahol szintén sírköveket, valamint egy oltárt találtak ottlétük bizonyságaképpen.
A légió kétségkívül részt vett a Julius Agricola irányítása alatti sikeres észak-britanniai hadjáratokban, és katonái biztosan ott voltak a Mons Graupius-i döntő győzelménél valahol Észak-Skóciában, 83 táján. Ezután visszatértek Yorkba, ahol felépítették az Ouse-folyó feletti új kővár egyik kapubejáratát a mai York katedrálisa helyén 107-108-ban. Ezután néma csend, a becslések szerint legalább 2500 férfi tűnt el a történelem homályában.
A légió sasa
Különböző elméleteket találtak ki a kilencedik légió utolsó éveinek és eltűnésének magyarázatára. Egészen mostanáig általánosan elfogadott vélemény volt, hogy a légió Britanniában tűnt el, talán a tartomány északi határának nehézségei kapcsán i. sz. 115-117 között, és azt is tudni lehet, hogy az új császár, Hadrianus egy másikat, a legio VI Victrixet küldte Britanniába 122-ben, valószínűleg a kilencedik helyettesítésére.
Az egyik elmélet szerint a légió a brit sziget északi részén lévő skót ködbe menetelt, és egyszerűen nem tért vissza. A történetnek ez a változata a köztudatba került, és központi témájává lett Rosemary Sutcliff 1954-es regényének, A IX. légió sasának. A regény címét egy hosszú évekkel előbb, a hamphshire-i Silchesterben fölfedezett kis bronz sas ihlette, amit a szerző a kilencedik légió sas jelvényének gondolt. Ennél valószínűbb, hogy a silchesteri lelet Jupiternek vagy egy császárnak a kultuszszobrához tartozott. Ennek a sasnak a formája nem igazán hasonlít a légiónak a pénzérméken és a domborműveken ábrázolt sas jelvényére.
Nincs magyarázat
A kilencedik légió tisztjei és katonái életútjának a feliratok segítségével való egyre részletesebb vizsgálata alapján kétségbe vonható az a nézet, miszerint a légió olyan korán, már 115-117 között elveszett volna.
Újabb bizonyítékok szerint a légió vagy legalábbis annak egy része egy ideig a nijmegeni helyőrségben szolgált Germania inferior provinciában, de ennek az átmeneti időzésnek a dátumát nem tudták pontosítani. Egyesek szerint a légió ezután még keletebbre indult, Cappadociába, az Eufrátesz menti határvidékre vagy akár Júdeába, és ott pusztult el.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Egész egyszerűen nincs elég forrás ahhoz, hogy el lehessen dönteni, mi történt. Ha pedig nincs elegendő bizonyíték arra, hogy a légió Britanniában veszett el, vagy lett feloszlatva, akkor arra sincs, hogy ez nem itt, hanem máshol történt meg. A rejtély megoldatlan marad.
Cikkünk az Athenaeum Kiadó Hetven rejtély szerte a világból című könyve alapján készült.
OLVASD EL EZT IS!
- történelem
- tudomány
Tényleg megtörtént a bibliai özönvíz?
- történelem
- tévhit
Csak a huncut lányok kaptak erényövet?
- franciaország
- németország