Mégsem a baloldal felel a devizahitelekért?

Gyurcsány szerint a Fidesz a ludas

Folyamatosan egymást támadja az ellenzék és a kormány.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A nemzetgazdasági miniszter, Varga Mihály és a miniszterelnök, Orbán Viktor múlt héten bejelentették, hogy kivonnák Magyarországról a devizalapú lakáshiteleket, valamint bővítenék a családi adókedvezményt.

A kormányszóvivő, Selmeczi Gabriella július 27-i sajtótájékoztatója szerint a bukott baloldal nem képes a hibáit elismerni, emiatt támadja a családokat és a devizahiteleseket segítő kormányzati intézkedéseket.

A szocialisták megszorításai

A kormányszóvivő kitért arra, hogy nem érti a baloldal ellensége reakcióját az intézkedésekkel kapcsolatban, hiszen éppen az előző kormányok miatt van szükség ezekre a mostani lépésekre.

A Gyurcsány-Bajnai-kormány magas adókat vetett ki és megszorításokat hozott, ami miatt a családok rákényszerültek felvenni a devizahitelt.

A szocialista kormány eltörölte az adókedvezményt, csökkentette a kamattámogatást, szűkítette a hitelplafont, majd végül a Bajnai-kormány átengedte a lakáshitelpiacot a külföldi bankoknak, így szép lassan minden harmadik háztartásnak devizahitele lett.

Eközben a baloldalon

A Demokratikus Koalíció elnöke, a volt miniszterelnök Gyurcsány Ferenc reagált a kormány támadó kijelentéseire, és múlt pénteken Facebook-oldalán nyilvánosságra hozott egy levelet, ami azt bizonyítja, hogy a devizahiteleket még 2001-ben a Fidesz engedélyezte. Ebben a levélben Gyurcsány 2005-ben felhívja a figyelmet a devizahitelek esetleges veszélyeire. Válasz dr. Guba Ferenc közgazdász-politológusnak:

„Kedves Ferenc!

Köszönöm javaslatát. Valóban a lakáshitelek kamattámogatása nagy terhet jelent a költségvetésnek, de nem tenne jót, ha a lakossági szektor devizában történő eladósodása megugrana.

Tisztelt Miniszterelnök Úr! Nagyon kérem, ne írjon levelet!

Nézegess képeket!

Elolvasom

Egyrészt a devizahitel felvétele lényegesen több kockázattal és extra költségekkel jár, ami az alacsony kamatokban nem tükröződik. A devizahitelnél számolni kell az adott devizakamat változásával, vagy az árfolyamkockázattal. Például a forint árfolyamának 10 forintos gyengülése 5-6%-kal növelné a törlesztőrészletet.

Amennyiben a hitelfelvevőnek forintban van szüksége a hitelösszegre, számolni kell a deviza vételi és eladási árfolyam közötti különbséggel is, ez kb. 3%, és ezen felül jelentkezhetnek egyéb költségek is, mint például a konverziós díj vagy hogy a devizahiteleknél a bankok magasabb kamatrést határoznak meg.

Ráadásul a támogatott forint hitelek deviza alapú hitellé történő átalakítása számos problémát és költséget okozna: átalakított szerződést közjegyzői okiratba foglalása , az új jelzáloglevelek fedezeti összhangja megbomlana.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Másrészt azért sem célunk, hogy a devizában történő eladósodást segítsük, mert ez az ország működésének finanszírozását veszélyeztetné. A mindenkori kormánynak a pénzügypolitikában az egyensúly fenntartását kell elsődlegesen biztosítania. A forint árfolyamának szintjén a nemzetgazdaság egészét kell figyelembe venni, és e szerint a pénzügyi kormányzatnak a politikáját kialakítania.
(Budapest, 2005. 12.21.)

Üdvözlettel:
Gyurcsány Ferenc”

Ezt is szeretjük