A refluxbetegség tünetei és azok kezelése

A refluxbetegség elhanyagolása vagy nem megfelelő kezelése komoly problémákhoz és szövődményekhez vezethet, ezért fordulj orvoshoz! (x)

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Refluxbetegség korunk egyik népbetegsége, számos tényező hajlamosíthat a betegség kialakulására. Sok esetben vezethető vissza alkati adottságokra vagy az életmódra. A betegség oka, hogy a nyelőcső és a gyomor határán elhelyezkedő záróizom elégtelen működése miatt nem képes megakadályozni a savas gyomortartalom nyelőcsőbe történő visszaáramlását.

A betegség legjellemzőbb tünete a gyomorégés, amely tulajdonképpen a nyelőcső alsó szakaszából kiinduló égő érzés vagy fájdalom: a szegycsont mögött jelentkezik és számos esetben kisugárzik a mellkas egyéb részei és a torok felé.

Figyelj a tünetekre!

Leggyakrabban étkezéseket követően, vagy fekvő testhelyzetben jelentkezik. Jellemző tünet lehet a torokban jelentkező kaparó érzés, a savanyú íz a szájban vagy a torokban, rekedtség, az émelygés, hányinger, puffadás, köhögés, gyakori büfögés, csuklás.
A refluxbetegségnek nemcsak típusos tünetei lehetnek, hanem olyan egyéb tünetei is, amelyek a típusos tünetek nélkül jelentkezve félrevezethetik mind a beteget, mind a kezelőorvost. A nem erre a betegségre jellemző atípusos tünetek miatt a betegek gyakran fordulnak kardiológushoz, fül-orr-gégészhez vagy akár pszichiáterhez.

Amennyiben a refluxbetegség nem kerül időben felismerésre és nem kezelik, sokszor súlyos, akár szövődményes formái is kialakulhatnak, ezért már az első tünetek megjelenésétől kezdve komolyan kell venni. A refluxbetegség kezelése életmódbeli, étrendi változtatásokból, gyógyszeres kezelésből valamint sebészeti beavatkozásból állhat.

A betegség diagnosztizálása orvosi feladat!

A betegség kezelésére számos gyógyszercsoport áll rendelkezésre. Ezek egy része vény nélkül kapható, más részük csak orvosi receptre. Az, hogy melyik gyógyszer alkalmazása a legmegfelelőbb a beteg számára a tünetek illetve a betegség súlyosságától és előfordulásuk gyakoriságától függ. Vény nélkül kapható készítmények alkalmazása elfedheti a fennálló, súlyosabb betegségek tüneteit. Ezért, amennyiben a tüneteid betegtájékoztatóban említett néhány nap után sem enyhülnek, illetve súlyosbodnak, keresd fel kezelőorvosod!

A refluxbetegség kezelésére alkalmas az alábbi két gyógyszercsoport is

A refluxbetegség tüneti kezelésében segítenek a gyakran alkalmazott antacidumok - savközömbösítők -, amelyek a gyomorsav semlegesítésével átmenetileg gyorsan és hatékonyan enyhítik a gyomorégést, azonban viszonylag rövid hatástartamuk miatt gyakran kell őket alkalmazni, ami a beteg számára kényelmetlen lehet. Túl sokat beszedve fokozhatják a gyomorsavtermelést, éppen ellenkező hatást előidézve, mint amiért alkalmazzák őket.

Az antacidumoktól eltérően működő, de szintén a refluxbetegség tüneti kezelését jelentő algináttartalmú készítmények hatásmechanizmusa fizikai jellegű. A gyomorégés gyors, hatásos enyhítésére alkalmazhatóak. Az alginátok a gyomorsavval reakcióba lépve gél réteget képeznek, ami a gyomortartalom felszínén elhelyezkedve meggátolja annak nyelőcsőbe történő visszaáramlását. Abban az esetben, ha ezt nem tudja megakadályozni, akkor a nyelőcsőbe visszaáramolva védőréteget alakít ki a gyomortartalom és a nyelőcső nyálkahártya között, ezzel védve meg azt a gyomorsav, a pepszin és az epe káros hatásától.

Az alginátok hatásmechanizmusából következik, hogy alkalmazásuk nem jár számottevő mellékhatásokkal.

A cikk megjelenését támogatta a Reckitt Benckiser (Magyarország) Kft.
Elérhetőség: gyogyszer@reckittbenckiser.com(%oldalmero(http://ad.adverticum.net/img.prm?zona=1759478&kampany=1940376&banner=1940381&ord=RANDOM_NUMBER)%)

OLVASD EL EZT IS!

Ezt is szeretjük