Te is kiszámítható lakáshitelt szeretnél?

Van megoldás!

Megéri takarékoskodni, hiszen több százezer forintnyi vissza nem térítendő támogatást nyújt az állam. (x)

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha úgy döntesz, hogy végre te is saját ingatlant szeretnél, vagy akár a meglévő lakásodat újítanád fel, akkor érdemes az erre a célra szánt összeget lakáscélú megtakarításként összegyűjteni. Ebben ez esetben állami támogatást és kedvezményes forinthitelt is igényelhetsz a saját megtakarításod mellé, így duplán jól járhatsz. Nézd meg, milyen lehetőségeid vannak, és hogyan működik ma itthon a lakáscélú megtakarítás.

Információk szerint az ügyfelek jelentős része 4 év megtakarításra szerződik, 30 százalékuk pedig 5-10 év közötti megtakarítási időt választ, és leginkább 15–20 ezer forintnyi havi megtakarítást vállal. A tipikus szerződéses összeg 2-4 millió forint között mozog, aminek több mint a felét hitelként vehetik fel a megtakarítók. A legmagasabb felvehető összeg pedig akár 8 millió forint is lehet.

Miért kedvező?

Egy teljes körű lakásfelújítás vagy energiatakarékos korszerűsítés – gondolva itt a hőszigetelésre, nyílászárók cseréjére vagy éppen a fűtésrendszer korszerűsítésére – egy átlagos családi ház esetében akár már egyetlen szerződés megkötésével is finanszírozható. Két hosszabb futamidejű lakásszámlán azonban már egy ház vagy lakás megvásárlására is elegendő összeg gyűjthető, illetve vehető fel hitelként.

Mivel az otthonteremtés mindig életünk egyik legnagyobb beruházása, így aligha kerülhető el a hitelfelvétel, de a lakásszámla segítségével a szükséges kölcsön sokkal kisebb összegű és alacsonyabb kamatozású lesz, hiszen jelentős önerőt képez saját megtakarításunk illetve az állami támogatás. Tehát a lakásszámlán gyűjtött pénz vagy szükségtelenné teszi, vagy jelentős mértékben csökkenti az eladósodást.

Hogy működik?

A Fundamenta lakástakarékpénztári-szerződést négy-tíz évre kötheted: a rendszeres havi megtakarításod mellé, a befizetett összeg 30%-a erejéig, de legfeljebb évi 72 ezer forint állami támogatást is jóváírnak a számládon, ezen felül pedig 1-3%-os fix betéti kamatot kapsz a számlán lévő pénzedre. Ahhoz, hogy az állami támogatást maximálisan kihasználhasd, havi 20 ezer forint rendszeres befizetés szükséges, de egyébként bármilyen kis összegű megtakarítással szerződhetsz.

Ha lejárt a megtakarítási idő, dönthetsz arról, hogy élsz-e a kapcsolódó kedvezményes hitellehetőséggel, amelynek maximális mértéke a szerződéses összeg és az összegyűlt - állami támogatást is tartalmazó - megtakarítás különbözete lehet. A hitel kamata évi 3,9-6,9% pénztártól függően, ám csak minősítés után dől el, hogy végül megkaphatod-e. A Fundamenta-Lakáskasszánál a lakáskölcsönt kérő ügyfelek 90 százalékának beadványát bírálták el kedvezően és folyósítottak számukra kölcsönt.

Mi történik, ha előbb lesz szükséged a pénzre?

Ha véletlenül olyan helyzetbe kerülsz, hogy esetleg szükséged lenne a megtakarított összegre korábban, mint a futamidő lejárta, akkor lehetőséged van áthidaló kölcsön felvételére. Ennek maximális összege megegyezik a szerződéses összeggel, viszont ilyenkor - a megtakarítás mellett - a felvett hitel kamatát is fizetni kell.

Ha a négyéves minimális megtakarítási idő lejárta előtt felmondod a szerződést, csak a saját befizetést és annak kamatát veheted fel, az állami támogatást nem. A teljes megtakarítási idő lejárta után természetesen jár a lakáscélú állami támogatás.

Hitelt ugyan nem kötelező igénybe venned, de mivel forint alapú, a futamidő végéig fix – a Fundamenta esetében – akár 3,9%-os kamatozású (THM 5,23) kölcsönről van szó, megéri így felgyorsítani a lakáshoz jutást.(%oldalmero(http://ad.adverticum.net/img.prm?zona=1759478&kampany=2370847&banner=2370842&ord=RANDOM_NUMBER)%)

Ezt is szeretjük