Így spórolj tízezreket a bankszámláddal!

A bankszámla éves szinten azonban tízezrekbe kerülhet. Ha szeretnéd, hogy ez az összeg a zsebedben maradjon, segítünk!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A bankárok nem véletlenül tartoznak a világ leggazdagabb emberi közé. Jól tudják, hogy az ügyfelek kényelemszeretetére bizton építhetnek, ráadásul velünk ellentétben azzal is tisztában vannak, hogy sok kicsi tényleg sokra megy.

A lakossági folyószámlák költségszerkezete remek példa erre. Havi két-háromszáz forintos alapdíj? Bagatell! 50-60 forintos közműszámla-kiegyenlítési költség?

Nem tétel! Néhány száz forintos pénzfelvételi jutalék? Egy-két ezer forintos éves bankkártyadíj? A bolondnak is megéri! De főleg a bankoknak, mert ezekből az apró-cseprő pénzekből éves szinten közel 100 milliárd forint bevételük származik! Ha azt szeretnéd, hogy ebből legalább egy kevés is a te zsebedben landoljon, fogadd meg a Kosár Magazin tanácsait!

Több ezer forintot dobsz ki az ablakon

Ha nem folyószámlára utalva kapod a fizetésed, a bankszámla két célt szolgál: egyszerűbbé teszi a rezsiszámlák kifizetését, és biztosítja a bankkártya pénzügyi hátterét. Mindkettő igen hasznos, de mit nyersz azzal, ha ezután a bankban kell befizetned a számlák fedezetét, mikor ugyanezt a postán is megtehetted volna? Egy háztartásban jellemzően három-hat, de gyakran tíz rezsiszámla is érkezik havonta. Csoportos beszedési megbízás teljesítését általában 50-60 forintért vállalják a bankok, ami első pillantásra nem sok, de éves szinten akár ötezer forintos kiadást is jelent. Ehhez jön a számlafenntartás havidíja, ami további 3-5 ezer forinttal növeli a költségeket.

Azt mindenkinek magának kell megítélnie, hogy évi 5-10 ezer forint a postai sorban állás kiiktatásáért sok vagy kevés. Persze, ha kötelező jelleggel számlára érkezik a fizetésed, akkor más a helyzet. Ebben az esetben ugyanis a számlavezetési díj adott, ráadásul a postai csekkes befizetés költségelőnye is radikálisan csökken, hiszen az ehhez szükséges készpénz felvételének is ára van.

Vigyázz!
Az üzletláncok szinte mindegyike ügyel arra, hogy minőségi terméket adjon el a vásárlóknak. Ennek ellenére előfordulhat, hogy az általad vásárolt élelmiszer romlott, az ajándékba szánt háztartási gép nem működik, vagy hibás cipőt, ruhát sikerült a kosaradba tenned. Ha nem akarod kidobni a pénzed az ablakon, ne hagyd annyiban a dolgot! Látogass el a Kosár Magazin weboldalára, ahol nemcsak hasznos tippeket találsz, hanem a jogaidat is megismerheted!

A kevesebb néha több

2006-ban 4,5 millió embernek összesen 6,6 millió lakossági folyószámlája volt Magyarországon, ami azt jelenti, hogy a munkaerőpiacon aktív családokban jellemzően két-három folyószámla is van. Mivel egy bankszámla éves költsége 2-5 ezer forint, ezt könnyen megspórolhatod a folyószámlák összevonásával. De miért van több számla a családban?
Mivel a legtöbb nagy cég, az államigazgatást is beleértve, bankszámlára utalja a fizetést, alkalmazotti körben a számlanyitás munkaköri kötelesség. Az viszont sehol nincs előírva, hogy a számla a munkavállaló nevén fusson! Ad abszurdum lehet egy házastárs nevére szóló, állandó meghatalmazással családiasított bankszámla is. A külön bankkártya miatt sincs szükség két számlára, hisz valamennyi konstrukcióhoz igényelhető társkártya, ráadásul a főkártyánál rendszerint néhány száz forinttal olcsóbban.

A másik gyakori ok a duplikált számlanyitásra a hitelfelvétel, sok bank ugyanis előírja, hogy a törlesztőrészleteket csak a nála vezetett folyószámláról fizetheted.

Ha nem az addigi számlavezetőnél veszel fel hitelt, és az új bank ragaszkodik a nála vezetett folyószámlához, érdemes végiggondolnod, hogy van-e értelme a régi bankszámlát fenntartanod, ha az igényelt szolgáltatások az új helyen is elérhetőek.

Melyik bankot válaszd?

A pénzintézetek lakossági folyószámla-konstrukcióinak összehasonlítása az agyonbonyolított költségszerkezet miatt nem egyszerű, de megéri a fáradságot, mert akár évi 5-6 ezer forint megtakarítást is hozhat a konyhára. Első lépésben mindig a saját igényeiddel, pénzkezelési szokásaiddal kell tisztában lenned.

  • Hány átutalási, pénzfelvételi tranzakciót kezdeményezel egy hónapban?
  • Milyen szolgáltatásokat - közműkifizetés, bankkártya, folyószámlahitel - vársz el a bankszámlától?
  • Alkalmanként mekkora összeget mozgatsz?

Második lépésben a pénzintézetek elérhetőségét vedd górcső alá!

  • Van-e telebankos/internetes tranzakció-indítási lehetőség?
  • Van-e saját bankautomata/fiók a városban?
  • Milyen extra kedvezmények járnak egyik vagy másik csatorna használatával?

A költségszerkezet elemzésekor az abszolút számok mellett figyelj a mögöttes tartalmakra!

  • A havidíj hány kedvezményes tranzakciós lehetőséget tartalmaz?
  • Pénzfelvételkor melyek a minimumköltség-tételek?
  • Milyen kamatperiódusokra és milyen összeghatároktól lehet lekötni a számlán lévő pénzt?

Döntés előtt számold ki a legvonzóbbnak tűnő három-négy számlacsomagra, hogy az elmúlt 12 hónapban melyik konstrukcióval jártál volna a legjobban. Meg fogsz lepődni!

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Legtöbbször ugyanis a látszólag legolcsóbb havidíjú számla bizonyul a legnagyobb melléfogásnak!

2009. június 11-től kapható az újságárusoknál a Kosár - a fogyasztók magazinja reklámmentes újság legújabb száma!

A tartalomból:
  • Biztonsági autós gyerekülések nemzetközi tesztje
  • Élményfürdők, strandok, aqua-parkok árkörképe
  • 24 instant leves házitesztje
  • Mit tegyél influenzajárvány idején?
  • Ki fizesse a vízszámlákat?
Kosár - a fogyasztók magazinja
Független, megbízható, hasznos és érdekes
Kiadja az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület
www.kosarmagazin.hu
kosar@ofe.hu
Tel: 392-5285.
Tel/fax: 392-5287.

(%oldalmero(422893, 342016)%)

Ezt is szeretjük