Hogyan kérj fizetésemelést a válság idején?

Elmondja a szakértő!

Megtudhatod, hogy kérhetsz fizetésemelést mostanában.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A soron kívüli fizetésemelés mindig jól jön, de előfordulhat, hogy sokáig nem kerül rá sor.

Pálfay Erzsébet karrier-tanácsadót kérdeztük arról, vajon érdemes-e a nehéz gazdasági helyzet idején több fizetést kérni a munkáltatótól, és hogyan teheted ezt meg, ha úgy döntesz, szólsz néhány szót a saját érdekedben.

Általános tudnivalók

- Szektorfüggően sok munkahelyen adottak a munkakörökhöz rendelt fizetési sávok - kezdi Pálfay Erzsébet. - A multicégekre jellemző ez, amelyek úgynevezett job groupokat hoznak létre, illetve a közszférára, például az oktatásban, egészségügyben.

Bizonyos pozíciókban  - például értékesítés - a személyes eredményesség alapján megállapított összegek - jutalék és bónusz - kifizetésével teszik kiszámíthatóvá a jövedelmet.

- Kérhetünk-e fizetésemelést a leépítések, a nehéz gazdasági helyzet esetén?

- Nem szerencsés, amennyiben a gazdasági válság valóban komolyan érinti a céget, és nem csak hivatkozási alap. Ilyen esetben a dolgozók nap mint nap világosan érzékelik, látják, hogy nehéz a cég stabilan tartása.

Értékelni kell, hogy a vezetőség nem kezd elbocsátásokba, vagyis a munkahely megőrzése válság idején mind a vezetők, mind a munkavállalók elsődleges szándéka kell, hogy legyen.

Nem tartom jó időzítésnek ilyenkor fizetésemelést kérni, mert a legjobb szándék ellenére sem megvalósítható. Sőt, gyakori megoldás az is, hogy a cégvezetők úgy vészelik át a válságot, hogy csökkentik a dolgozók munkaidejét, ezzel a bértömeget is.

Testbeszéd a munkahelyen

Nézegess képeket!

Elolvasom

Mit kell tenni?

- Ha mégis emelésért folyamodunk, miként tehetjük ezt meg úgy, hogy sikerrel járjunk?

- Az kérhet ily módon fizetésemelést, aki valóban minőségi és hatékony munkavégzéssel járul hozzá a cég - számokban is kimutatható - üzleti sikereihez.

Érdemes beszélgetést kezdeményezni az e területért felelős döntéshozóval, és egy rövid, érvekkel és tényadatokkal indokolt kérésben előterjeszteni az igényünket.

Az időzítés is legyen megfelelő. Az év eleje általában a teljesítményértékelő beszélgetések ideje, ekkor érdemes szóba hozni ezt a témát. Van egyébként olyan céges világ, ahol a ritka tudás, a tehetség, a kompetencia elsődleges és meghatározó a cég reputációja, sikere szempontjából - például IT, reklám.

Ekkor a legjobb szakemberek megszerzése és megtartása kulcskérdés.
Ők saját maguk egyedi bértárgyalás útján kialkudják a saját áraikat, így előfordul, hogy ugyanabban a pozícióban kétféle juttatási csomaggal ül bent két ember.

A következmények

- Származhat-e hátrányunk belőle, hogy felmerült ez az igény?

- Pusztán ez a gondolat senkit ne tartson vissza, ha amúgy jogosnak érzi a fizetésemelési igényét. Egy jól felépített, megfelelően hiteles, teljesítményalapú fizetésemelést kérő beszélgetés véleményem szerint semmiképpen nem járhat hátrányos következményekkel.

Legfeljebb elutasításra kerül, ami után még mindig átgondolható, hogyan lépjünk tovább. Hangsúlyos azonban, hogy valós eredményességgel, szakmai sikerekkel legyen indokolt, ne pedig személyes, megélhetési problémákról szóljon. 

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Kivételt képezhet ez alól, ha bizonyíthatóan a piacon elismert és működő juttatásoktól nagyban eltérőek a cégnél kifizetett bérek. Ezekről a dolgozók előbb-utóbb tudomást szereznek, korábbi munkatársak, közösségi oldalak és neten fellelhető szakmai publikus kutatások révén.

Ezt is szeretjük