"Felmondjak, vagy inkább rúgjanak ki?"

Vannak olyan helyzetek, amikor már nincs mit tenni. Vajon felmondani érdemes, vagy inkább megvárni, amíg a főnököd mond fel?

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Munka Törvénykönyve igen szigorú feltételekhez köti a munkaviszony megszüntetésének lehetőségét, ezt a lehetőséget azonban egyszerre adja a munkáltató és a munkaadó kezébe.

A munkáltatónak tehát ugyanúgy joga van megszüntetni a munkaviszonyt, mint neked ahhoz, hogy kilépj, ha betelt a pohár.

A dolog azonban korántsem olyan egyszerű, mint amilyennek hangzik, hiszen vannak olyan időszakok, amikor például egyáltalán nem szüntethető meg a munkaviszony. De mégis akkor kinek, mikor, mihez van joga?

Felmondási okok, indoklási kötelezettségek

A felmondás fogalmával kapcsolatban a Munka Törvénykönyve rendes és rendkívüli felmondásról beszél, melyhez mindkét félnek joga van - eltérő kötelezettségekkel. Ha ugyanis a főnököd köszöni meg a munkád, és szünteti meg a munkaviszonyod rendes felmondás keretében, akkor köteles azt világosan megindokolni. A bírói gyakorlat szerint azonban ezt nem kell minden részletre kiterjedően megtennie, elég csupán megjelölnie azt a tényt vagy körülményt - hiányos tudás vagy minősíthetetlen magatartás -, amely miatt úgy érzi, már nincs szükség a munkádra. Ezzel szemben rád, mint munkavállalóra a törvény semmilyen indoklási kötelezettséget nem ró, így ezt a munkaadód sem várhatja el tőled.

Jó, ha tudod!
Ha a főnököd a felmondás kapcsán a magatartásodra vagy a munkád nem megfelelő végzésére hivatkozik, akkor a törvény szerint köteles még a felmondás megtörténte előtt lehetőséget adni arra, hogy védekezz a felhozott kifogásokkal szemben! Ha nem értetek egyet, akkor a szabályok a munkáltatót kötelezik a felmondás indokainak bizonyítására.

Bár a rendkívüli felmondás okaira részletesen nem tér ki a törvény, kimondja, hogy azzal abban az esetben élhetnek a felek, ha valamelyikük szándékosan vagy súlyosan megszegi a munkaviszonyból származó kötelezettségeket, illetve olyan magatartást tanúsít - bűncselekményt követ el, vagy ittasan jelenik meg a munkahelyén -, amely miatt egyszerűen lehetetlenné válik a munkaviszony fenntartása.
Az okokat általában a felek között köttetett munkaszerződés vagy kollektív szerződés tartalmazza, ezek azonban nem térhetnek el a törvényben leírt kategóriáktól. Bármilyen súlyos vétségről legyen is szó, a törvény szerint a védekezés joga ebben az esetben is megilleti a munkavállalót.

Jó, ha tudod!
Ha munkavállalóként a rendkívüli felmondás lehetőségével élsz, annak okát meg kell indokolnod, de a munkaadód általi hozzájárulásra nincs szükség ahhoz, hogy megszűnjön a munkaviszonyod. Ráadásul ekkor attól sem kell félned, hogy mindent elveszítesz, a Munka Törvénykönyve szerint ugyanis a törvényben felsorolt juttatások ebben az esetben is maradéktalanul megilletnek!

Amikor nem lehet felmondani

A törvény bizonyos időszakokban védelmet biztosít a munkavállalóknak a rendes felmondással szemben, így például a nők munkaviszonya nem szüntethető meg azalatt az idő alatt, míg gyermeket várnak, illetve a szülési szabadság ideje, továbbá a szülés időpontjától számított három hónap alatt. Sőt, a munkaadónak akkor sincs joga felmondani alkalmazottjának, ha az táppénzen vagy gyesen van, illetve rokona ápolása céljából fizetés nélküli szabadságon.

Fontos tudnod!
A felmondási védelem a munkaviszony megszüntetésétől óv csak meg, azt nem jelenti, hogy a felmondásról szóló írásos határozat sem kézbesíthető ezen időszakok alatt...

A nagy kérdés: a végkielégítés

Hogy azzal jársz-e jobban, ha bizonyos helyzetekben te dobod be a törölközőt, vagy megvárod, míg a főnököd teszi, sok tényezőtől függ. Mindenesetre nem mindig van választási lehetőség, és előfordulhat, hogy bár a szerződésed még egy évig érvényes, a főnököd rendes felmondással megszünteti a munkaviszonyod. Ilyen esetben, tehát amikor határozott idejű munkaszerződéssel rendelkezel, a munkaviszonyod mégis a határidő lejárta előtt szűnik meg, bizonyos mértékű végkielégítésre vagy jogosult, mely legalább három éves munkaviszony esetén egyhavi átlagkeresetnek megfelelő összeg lehet.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

A végkielégítés mértékéről és arról, hogy a hány évnyi munkaviszony esetén vehető igénybe, sokszor egyénileg állapodnak meg a felek, ezért erre érdemes még a munkaszerződés megkötése előtt rákérdezni a munkaadónál.

Ha a téma felkeltette az érdeklődésed, akkor bővebben a Magyarország.hu oldalán olvashatsz róla. Kattints ide! »

Ha szívesen böngésznél a Munka Törvénykönyvében, hogy tisztában legyél a jogaiddal, akkor kattints ide! »

Ezt is szeretjük