3 dolog a Facebook-oldaladon, amiért kirúghatnak: ne posztolj róluk!

Ha nem munkaidőben használod, akkor is kirúghatnak miatta.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A céltalan szörfözgetés és a játék mellett a Facebooknak gyakorlati haszna is lehet - például, ha éppen állást keresel, és erre felhívod az ismerőseid figyelmét, nagyobb a valószínűsége, hogy rátalálsz az álommunkára.

A Facebook azonban nem csupán akkor jön be a képbe, amikor állást keresel - ha nem elég körültekintően használod, el is veszítheted miatta a munkádat. Az alábbi bejegyzések például kirúgást vonhatnak maguk után.

Ha lebuktatod saját magad

Úgy gondolod, néha belefér, ha fejfájásra vagy gyomorrontásra hivatkozva hamarabb lelépsz a munkahelyedről, hogy legyen időd beugrani a fodrászhoz, mielőtt találkozol  barátnőiddel, vagy a csúcsforgalmat megelőzve tudjatok elindulni a balatoni hétvégére?

Lehet, hogy így van, legalábbis addig, amíg nem buksz le. Ha ügyes vagy, akkor a munkahelyeden kerülöd a témát, de ha ott nem is szólod el magad, a Facebook-profilod elárulhat.

Elég egy vidám bejegyzés arról, milyen hűsítő a víz és mennyire finom a fagylalt, vagy egy barátnőiddel készült közös fotó az esti mulatozásról - ez utóbbi ráadásul akkor is felkerülhet, ha nem te magad töltöd fel, hanem, mondjuk, egy ismerősöd jelöl be rajta. Ha peched van, még az időt és a helyet is közzéteszi, így esélyed sincs, hogy kimagyarázd magad a főnököd előtt.

A bejegyzést persze eltávolíthatod, de ha a főnököd addigra már készített egy pillanatképet a képernyőről, olyan bizonyíték lesz a kezében, ami miatt könnyen az irodán kívül találhatod magad.

Játékok munkaidőben

Lendít a munkakedveden, hogy amíg megiszod a kávédat, belépsz a kedvenc Facebook-játékodra, hogy lazíts egy kicsit?

15 trükk, hogy te legyél a főnök kedvence

Nézegess képeket!

Elolvasom

A learatott paradicsomokról, átöltöztetett kisállatról vagy frissen kipucolt akváriumról azonban nem túl szerencsés munkaidőben képet megosztanod, bár tudnod kell, hogy a munkaszerződésed szerint valószínűleg a számítógépedet és az internetet is csak munka céljából használhatod, így a főnöködnek joga van belenéznie a gépedbe, hogy tudja, milyen oldalakat milyen gyakran látogatsz.

Ez azt jelenti, hogy ha a munkaidőd felét egy közösségi oldalon töltöd, akkor az nagy valószínűséggel szemet fog szúrni valakinek. Ha pedig a főnököd azt látja, hogy nyíltan játszol, amikor dolgoznod kellene, azzal hamarabb is kihúzhatod nála a gyufát.

Nem valószínű, hogy emiatt azonnal kirúgna, inkább csak figyelmeztetésben részesít, de ha leépítésre kerül a sor, könnyen lehet, hogy annak a kollégának intenek búcsút, akinek még játékra is jut ideje, vagyis a munkája könnyebben nélkülözhető.

Méltatlan viselkedés

Lehet, hogy hétfőtől péntekig marketingigazgató vagy, de szombat éjszakára szereted elengedni magad, és belevetni magad a bulizásba.

Ám ha felelős beosztásban dolgozol - legyél akár a céget képviselő vezető, vagy mondjuk gyerekekkel foglalkozó pedagógus - fontos tudnod, hogy az új Munka Törvénykönyve szerint a viselkedéseddel nem sértheted a cég érdekeit, akkor sem, ha a munkaidődön kívül, magánemberként cselekszel.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Az, hogy a július 1-jével életbe lépett rendelkezésnek hol vannak a határai, és hol kezdődik a szólásszabadság, valószínűleg majd a gyakorlati élet fogja eldönteni - ám ha nem szeretnéd elveszíteni az állásodat, jobban teszed, ha magánemberként sem osztasz meg semmi olyasmit a Facebook-oldaladon, amit a munkahelyeden nem vállalnál.

Ezt is szeretjük