Ez fájni fog a nőknek: jövőre többet fizethetünk a biztosításokért

Jövő év decemberétől tilos a biztosítóknak megkülönböztetni a nőket és a férfiakat.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az Európai Bíróság az egyenjogúság szellemében úgy döntött, hogy a jövőben a biztosítók nem vehetik figyelembe a szolgáltatások díjánál az ügyfél nemét. A döntés mindkét nemet negatívan érintheti, de a nőknek jobban fájhat a módosítás.

A Népszabadság cikkéből kiderül, Magyarországon elsősorban az életbiztosítások, azon belül is főként az úgynevezett kockázati, vagyis az ügyfél halálakor fizető termékek esetében várható számottevő változás.

A férfiak születéskor várható élettartama nyolc évvel kevesebb, mint a nőké, ebből következően ma egy negyvenéves nő életbiztosítása átlag kevesebb mint a felébe kerül, mint egy ugyanannyi idős, ugyanolyan egészségi állapotú férfié, hiszen nagyobb eséllyel következik be a biztosítási esemény, vagyis az ügyfél halála.

Változhat a befektetéshez kötött és a vegyes életbiztosítások díja is, ám ez esetben csak pár száz forint lehet a különbség, mivel itt a kockázati rész helyett a hangsúly a befektetésen van.

Még egy terület van, ahol a díjak változása várható a döntés miatt, ez pedig a betegbiztosítás, hiszen bizonyos betegségekre adott életkorban a férfiak fogékonyabbak, míg másokra a nők, ez a különbség pedig az árazásban is megjelent eddig. Ez esetben a nők és a férfiak díja is emelkedhet a módosítás következményeként.

A biztosítók 2012 decemberétől nem tehetnek különbséget, azt nem lehet tudni, hogy a döntés visszamenőleges hatályú lesz, vagyis, hogy azokat a szerződéseket is módosítani kell-e, amelyeket korábban kötöttek. Ha igen, akkor több mint másfél millió szerződést érint majd kisebb-nagyobb mértékben.

Az Európai Bíróságnak az nem tetszett, hogy a 2004-ben elfogadott gender irányelv - amely megtiltja a megkülönböztetést - egyik paragrafusa lehetővé teszi, hogy a biztosítók ettől eltérjenek, ha a statisztikai adatok alapján a nemi hovatartozás meghatározó tényező a kockázatelemzésben.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Ezt is szeretjük