Háromszorosára nőtt az emberi agy: minél okosabbak vagyunk, annál nagyobb lesz

Kifürkészhetetlen szerv az emberi agy, amely még mindig tud újat mutatni. Még a tudósoknak is.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az emberi agy és az idegrendszer kialakulásáról és fejlődéséről máig folyamatosan születnek, illetve dőlnek meg elméletek. Ez a bonyolult, szerteágazó folyamat egészen új megvilágításba került egy friss kutatásban. 

A szakemberek a tanulmány során csaknem száz különböző leletet hasonlítottak össze, a kísérlet végén pedig megállapították: korábbi elméleteikkel ellentétben, miszerint az agy térfogata az evolúció során nem sokat változott, valójában mintegy háromszorosára nőtt. Hogy a növekedés megáll-e ezen a ponton, azt az eddigi eredmények tükrében erősen kétlik.

Így növekedett az emberi agy

A szakértők szerint a szerv mérete úgy módosult, ahogy az emberi kultúra, nyelv, az eszközhasználat és sok egyéb evolúciós tényező megváltozott, és volt idő, amikor az agyunk mindössze akkora volt, mint egy csimpánzé. Dr. Andrew Du, a Chicagói Egyetem munkatársa szerint a folyamatot legegyszerűbben egy rögbiedzéshez lehetne hasonlítani: az edzőnek strapabíró, erős játékosokra van szüksége ahhoz, hogy nyertes meccseik legyenek. Ezért a gyengébbeket kispadra küldi.

Hasonló a helyzet az agy növekedésével: ahogy az ember egyre okosabb lesz, úgy egyre nagyobb kapacitásra van szüksége, hiszen csak ezáltal lehet képes a tökéletes alkalmazkodásra. Dr. Du és csapata 13 emberi faj 94 maradványát hasonlította össze, egészen az ausztralopitekuszig visszamenően, mely körülbelül három-négy millió évvel ezelőtt élhetett.

Ugyanakkor a doktor szerint még több kutatás vár rájuk, melyek során konkrét összefüggéseket keresnek az agy mérete és az emberi viselkedés fejlődése között.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Az agyfejlődés egy fához hasonlítana?

Az ELTE Matematikai Intézetének PIT Bioinformatikai Csoportja hosszú évek óta munkálkodik egy amerikai agytudományi kutatási program, a Human Connectome Project eredményeinek matematikai feldolgozásával.

Ugyanez a csapat még 2015-ben megalkotta az emberi agy összeköttetéseinek konszenzusos modelljét, mely nem az egyének, hanem a közös emberi agygráf kapcsolatait tárja fel. Ez azért érdekes, mert a biológiában meglehetősen ritka, hogy a gráfok vizsgálatának ez a módja.

A Plos One szaklapban közölt tanulmányuk szerint az emberi agyszerkezet összeköttetése leginkább egy fához hasonlít. Ha kíváncsi, ezen az oldalon magad is megnézheted az érdekes jelenséget.

Ezt is szeretjük