Elátkozott festmény?

Hátborzongató kép a Síró kisfiúról

Rejtélyes tűzesetek kötődnek a könnyes szemű gyermekportrékhoz. Valóság vagy legenda?

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A misztikus események mindig megmozgatják az emberek fantáziáját, hiszen lényünkből fakadóan vonzódunk a titokzatos, nem mindennapi történetekhez, ahol fél információkból lehetőség van összefüggések keresésére. Ugyan sokszor a fantáziánk az, ami többnek mutatja a valóságot, bizonyos esetekben a rejtélyek iránti vágy naivitásba sodorhat, és bármilyen képtelenséget képesek vagyunk elhinni. Vajon a Síró kisfiú nevű festménnyel kapcsolatban miről is van szó?

Épen maradt festmények

Angliában 1985-ben az Amos család heswalli otthona porig égett, majd nem sokkal később egy bradforti családi ház is hasonló sorsra jutott, de azt, hogy mi okozta a tüzet, egyik esetben sem sikerült kideríteniük a tűzoltóknak, ugyanis nem találtak nyomokat sem szándékos elkövetésre, sem pedig gondatlanságra.

A leégett romok átvizsgálása során azonban olyan tényezőre bukkantak, ami felett értetlenül álltak: mindkét esetben találtak egy síró kisfiút ábrázoló festményt, ami sértetlen maradt.

Később a yorkshire-i tűzoltóparancsnok, Peter Hall is arról számolt be a helyi lapoknak, hogy több tűzesetnél találtak már ilyen, épen maradt festményt a helyszínen, melyet babonából egyik tűzoltó sem vett magához - Hall kivételével.

Egy képet az öccsének és feleségének ajándékozott, akiknek konyhája és nappalija még aznap kiégett. Így egyre inkább az a hír terjedt el, hogy a szomorú szemű, könnyes arcú apróságokat ábrázoló alkotások elátkozottak.

Ezt támasztották alá a bulvárjellegű The Sun magazin cikkei is, a lap először 1985. november 4-én számolt be a tűzeseteket okozó Síró kisfiú átkáról, mely után a magazin munkatársai újabb eseteket kutattak fel, de az olvasók is segítették őket bejelentéseikkel, így a számos hasonló tűzeset csak megerősítette a teóriát.

A kisfiú rejtélyes története

A Síró kisfiú egy sorozatgyártású nyomtatott festmény, az eredeti változat megalkotója egy spanyol festő, Bruno Amadio. A modellt illetően több történet vált ismertté. Az egyik szerint az apróságot direkt felpofozta a festő, és kínozta, hogy a sírása hitelesebb legyen, így élethűvé téve a művész alkotását.

Pénzért végzett a családjával az őrült nő

Nézegess képeket!

Elolvasom

George Mallory, a devoni iskola tanára és igazgatója viszont utánajárt a történetnek, felkereste a festőt, aki elmesélte a festményen látható kisfiú történetét. Ő nem más, mint Don Bonillo, aki egy háztűz során szemtanúja volt szülei kínkeserves halálának, majd az esetet követően az utca lett a lakóhelye. 1969-ben találkozott a festővel, akit megigézett a gyermek mély, átható, szomorú szeme, így kérésére modellt állt neki.

Amadio ezután a helyi paptól próbált információkat szerezni a kisfiúról, de a pap óva intette a művészt attól, hogy befogadja a gyermeket, hiszen korábban azok az épületek, ahol megszállt, mind a tűz martalékaivá váltak. Emiatt a helyiek még az utcán sem szívesen találkoztak vele, így fiatal kora ellenére számkivetetté lett.

Siker, majd megsemmisülés

A festő mindezek ellenére a szárnyai alá vette Don Bonillót. A róla készült festmények sikeressé tették Amadiót, ám egy napon a műterme porig égett, ami lelkileg és anyagilag is tönkretette a művészt. A fiút vádolta gyújtogatással, aki sírva elrohant, és soha többé nem látta senki sem. 1976-ban Barcelona mellett egy falnak csapódott autó gyulladt ki, a sofőr pedig azonnal meghalt. Az azonosítás során a kesztyűtartóban épen maradt jogosítvány segített: a 19 éves Don Bonillo volt az áldozat.

Jól szerkesztett fikció

Valójában a rejtélyes tűzesetek és a festmények közötti kapcsolatot a The Sun magazin szerkesztőgárdája találta ki, pontosabban nagyította fel. A helyszíneken talált festmények jelenléte pusztán a véletlennek köszönhető, hiszen sorozatgyártású képekről van szó, így sok háztartásban megtalálhatóak voltak.

A sértetlenségüknek is roppant egyszerű magyarázata van: egyrészt az elhelyezésükből fakadóan menekülhettek meg, másrészt a vászon tűzálló anyagokat is tartalmazott.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban a cancel culture, azaz az eltörléskultúra került terítékre. Mikor született meg, és mit jelent a cancel culture kifejezés? Miért veszélyes jelenség? Kik azok a híres személyek, akik érintettek? Honnan tudjuk, hogy valósak-e az ellenük felhozott vádak? Hogyan befolyásolja az eltörléskultúra a stand up comedy műfaját?

Promóció

Ezt is szeretjük