Eladnád magad másfél millióért?

Egyre többen teszik meg

A zöld kártyás házasságok nem csak filmekben léteznek. Bár több milliót is lehet így keresni, valóban megéri?

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Napjainkban - elsősorban a tehetősebbek körében - elterjedt mondás, miszerint mindennek megvan az ára, minden megvehető, ez alól pedig a szerelem sem kivétel, bár érdekházasságok mindig is voltak.

Manapság azonban már a szerényebb anyagi körülmények között élők is rákényszerülhetnek arra, hogy pénzért vegyenek házasságot - vagy épp egy jelentősebb összegért kötelezzék el magukat. Ilyen frigyek leggyakrabban különböző nemzetiségűek között köttetnek, melyek ellen minden kormány kialakította a maga büntetési rendszerét, hiszen a házasság, ha csak polgári esküről van is szó, nem jelenthet kiskaput bizonyos jogok megszerzésére.

Házasság zöld kártyáért

Az amerikai filmekből ismert az a szituáció, amikor egy bevándorló személy a tartózkodási engedély érdekében egy amerikai állampolgárral köt érdekházasságot. A könnyen leküzdhető távolságok miatt, akár Európán belül, akár a tengerentúli országokban, megnőtt a bevándorlók száma, akik egy része munkavállalási vízummal tartózkodik ott, vagy pedig menekültstátusszal. A vízumok azonban csak korlátozott időre szólnak, így gyakran a legkézenfekvőbb megoldás a huzamosabb ideig tartó ottani életre a házasság egy helyi lakossal.

A bevándorlók magas száma az elmúlt években az illegális bűnszervezetek működésének is megfelelő alapot adott, ők ugyanis szervezett formában, magas pénzösszegért cserébe összehozzák a házasulandó külföldit az üzletszerű házasságra hajlandó helyivel vagy egy más uniós országból érkezővel.

A letelepedésre vágyó idegen állampolgárságot kap, munkát vállalhat, és teljes értékű életet élhet választott hazájában, annak az uniós állampolgárnak pedig, aki hajlandó ilyen indokból, papíron elköteleződni, akár ötezer euró is ütheti a markát - az angol lányok például 12 ezer euróval lehetnek gazdagabbak, ennek oka, hogy Angliában a jogszabályok könnyebbé teszik a különböző nemzetiségűek esküjének folyamatát.

A világ 10 legszegényebb országa

Nézegess képeket!

Elolvasom

Névházasságok szervezéséből éltek

Angliában 2004-ben a rendőröknek sikerült egy névházasságokra specializálódott szervezetet lebuktatni, akik uniós állampolgárokat és külföldieket hoztak össze az érdekeskü miatt.

A szigetországban ugyanis ilyen esetekben sokkal kevésbé ellenőrzik a házasságok hitelességét, a bűnözök pedig pont ezt használták ki. Emiatt kevés névházasság bukik le a hatóságok előtt, bár vannak olyan extrém esetek, amikor az anyakönyvvezető előtt a nagy nyomás alatt lelepleződnek a csalási kísérletek, de néhány esetben a menyasszony és a vőlegény láthatóan nem ismeri egymást, idegenek egymás számára, arról nem is beszélve, hogy szót érteni is csak tolmács segítségével tudnak.

Az egymás ismeretlenségéből fakadó lebukás megakadályozására az országba érkező menyasszony már az első napon megkapja a leendő férj személyes adatait, a szokásait tartalmazó mappát, amit be kellett magolnia az esküig. Angliában 10-12 ezer névházasság köttetik, melyből közel nyolcezer Londonban: a statisztikák alapján minden ötödik házasság ilyen érdekegyezség, ami az illegális közvetítőknek is megéri, hiszen közel három és fél millió forint értékű eurót kapnak egy-egy partner, illetve az iratok beszerzéséért.

A lebuktatott bűnbanda tagjai és ügyfeleik nagy része nigériai volt. A történtek után a brit belügyminisztérium különös hangsúlyt helyezett a szabályozások szigorítására, ami szerint uniós állampolgárok csak a Belügyminisztérium engedélyével köthetnek házasságot az országban.

Pénz- és börtönbüntetés a csalóknak

Amerikában, de Angliában is magas pénzbüntetéssel és börtönnel sújtják a névházasságot kötő feleket. Tavaly októberben 150 nap közmunkára és hat hónap felfüggesztett börtönre ítéltek Angliában egy 29 éves magyar nőt, aki 32 éves pakisztáni vőlegényével a bevándorlási törvények kijátszására tett kísérletet - a férfi 11 hónap börtönt kapott.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Hazánkban a Bevándorlási Hivatal álláspontja szerint a vizsgált esetekben az összeállított több száz kérdésből álló interjú során többnyire bebizonyosodik a szerelmi kötelék a felek között, bár olyan eset is volt, ahol a három éve együtt élő pár férfitagja nem tudta elmondani a munkahelyétől a közös otthonáig vezető utat.

OLVASD EL EZT IS!

  • érdekességek a világból
  • társadalmi probléma

Hogyan vegyél gyereket 10 óra alatt?

Ezt is szeretjük