Egy nap alatt elvesztette a kormány a chipsadótól várt pénzt

A keddi zuhanás miatt a MOL-paketten 24 milliárd forintot buktunk. A veszteség eddig 128,5 milliárd forint.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A magyar állam 500 milliárd forint értékben vásárolt MOL-részvényeket több mint egy hónapja. A Napi Gazdaság kiszámolta, mennyi pénzt vesztett az állam azóta a paketten.

A lap szerint a Szurguttól 22 400 forintos átlagos áron megvett részvényeken a veszteség a jelenlegi piaci árral számolva 128,5 milliárd forint, az állam csak a keddi napon - a zuhanás miatt - 24 milliárd forintot bukott.

Ez nagyjából annyi pénz, amennyit a chipsadó bevezetésétől vár az állam. A népegészségügyi termékdíj idén 3-5 milliárd forintot, jövőre pedig 15-20 milliárd forintot hozhat a költségvetésnek. A chipsadó részleteiről itt olvashatsz.

A MOL-részvényeken az eladó Szurgut egyébként nagyon jól keresett, a cég 2009 márciusában 1,4 milliárd euróért vette meg, a magyar állam pedig 1,88 milliárd euróért, vagyis a Szurgut nyeresége 48 millió euró volt.

A MOL-részvények megvételét az állam az IMF-hitelből finanszírozta, ami azt jelenti, hogy az 500 milliárdos vételár közvetve ennél magasabb volt, hiszen az IMF-hitelnek kamata is van, Simor András jegybankelnök korábbi nyilatkozata szerint mintegy 3-5%-os.

A MOL-pakettet már a Bajnai-kormány is meg akarta vásárolni, akkor viszont a Fidesz ebbe nem egyezett bele.

Egy évvel ezelőtt a MOL-pakett 80 milliárd forinttal volt olcsóbb, ennyibe került a költségvetésnek, hogy akkor nem vásárolhatta meg a kormány a részvényeket.

Orbán Viktor utazásai

Nézegess képeket!

Elolvasom

Veszteség eddig: 223 500 000 000 forint

Azaz az ügyleten - ha a számokat nézzük - eddig mintegy 223,5-233,5 milliárd forintot vesztett az állam. Először bukott 80 milliárd forintot a magasabb vételár miatt, egyúttal 15-25 milliárdot az IMF-hitel kamatai miatt, majd most a tőzsdén 128,5 milliárdot. Ez összesen 223,5-233,5 milliárd forintot jelent.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Csaba László közgazdász ugyanakkor korábban hangsúlyozta: a MOL orosz részvénypakettjének magyar kivásárlása mögött kimondottan nagy politikai célok vannak - állami befolyás erősítése a piaci folyamatokban, az energiaárak politikai kérdésként kezelése -, és ilyen célok mellett az ár alárendelt tényezőnek számít.

Ezt is szeretjük