Csökkentik a politikusok bérét: íme, a reakciók

A Fidesz bruttó 600 ezer forintban maximalizálná a fizetést, és elvennék a költségtérítést. De mit szólnak ehhez a képviselők?

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Népszabadság információi szerint szigorítások várhatók a képviselők fizetését illetően. A tervek szerint a bért bruttó 600 ezer forintban maximalizálnák, megszűnne a költségtérítés, és a politikusok benzinkártyát kapnának helyette. A lakhatási támogatás ugyanígy megszűnne, helyette lakást vagy szállodai szobát bérelnének a vidéki képviselőknek.

A bruttó 600 ezer forintos bér több képviselőnek is nagy visszaesés lenne. Orbán Viktor például havi bruttó 1,7 millió forintot keres, Lázár János képviselői bére pedig több mint egymillió forint. Mesterházy Attila bruttó 1,2 millió forintot keres.

Kommunikációs trükk

Mint megtudtuk, az MSZP egyetért a döntéssel, Kormos Kata, a párt szóvivője ugyanakkor lapunknak hangsúlyozta azt is: véleményük szerint ez egy újabb, olyan "látványpolitikai elem", amit a Fidesz előszeretettel alkalmaz a negatív következményekkel járó döntések - mint például a korengedményes nyugdíjak elvétele - elfedésére.

- A Fidesz gyakran használja az ilyen jellegű kommunikációs trükköket, de ettől nem megy előre az ország. Ehelyett egyeztetni kellene például a rendvédelmi dolgozókkal a korengedményes nyugdíjuk elvételéről, vagy a nagycsaládosokkal a családtámogatási törvény jövőbeni módosításáról - tette hozzá a szóvivő.

Az LMP az MSZP-hez hasonlóan üdvözölte a döntést, viszont már most javasolnának néhány módosítást a kérdést illetően. Szilágyi Péter, a párt országgyűlési képviselője lapunknak elmondta, az LMP a fix fizetés helyett egyfajta teljesítményarányos bért vezetne be a képviselők körében.

Az LMP teljesítményarányos bért akar

A párt a nemzetgazdaságban jellemző átlagbérhez kötné a honatyák jövedelmét, és ezt szoroznák fel egy adott szorzóval. Ez azért lenne teljesítményarányos, mert ha a honatyák jól dolgoznak, akkor a gazdaság jól működik, ami által nő az átlagbér - és így nőne a képviselők fizetése is.

Ha viszont a gazdaság megtorpan, akkor csökken az átlagfizetés - az LMP által felvázolt koncepció szerint pedig ezáltal csökkenne a képviselők bére is.

Fel sem merült, hogy egy képviselő BKV-zik

Szilágyi Péter emellett felhívta a figyelmet arra is: szembetűnő, hogy a tervet készítők benzinkártyát javasolnak, és az fel sem merült, hogy valaki BKV-val vagy vonattal közlekedik. A képviselő elmondta, kezdeményezni fogják, hogy aki így akar utazni, azt is támogassák.

Próbáltuk elérni a Jobbik szóvivőjét, Mirkóczi Ádámot is, ám a szóvivő nem reagált megkeresésünkre.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Így áll össze a bér

Az országgyűlési képviselők bére több részből tevődik össze: egyrészt a bruttó tiszteletdíjból, másrészt a választókerületi pótlékból, harmadrészt pedig a lakhatási támogatásból. Lakhatási támogatásra azok a vidéki képviselők jogosultak, akiknek - saját bevallásuk szerint - nincs lakása Budapesten, a választókerületi pótlékot pedig az alapján számolják ki, hogy ki hol szerezte meg képviselői mandátumát. Az összeg a fővárostól számított távolsággal arányosan nő: egy budapesti képviselő kevesebbet, egy borsodi többet kap pótlékként.

Ezt is szeretjük